Rośnie konkurencyjność Europy Wschodniej

PixaBay
Reklama
Reklama

Zgodnie z najnowszym badaniem przeprowadzonym przez Światowe Centrum Konkurencyjności przy szkole biznesu International Institute for Business Management kraje z Europy Wschodniej stają się coraz silniejszą konkurencją dla państw zachodnioeuropejskich pod względem konkurencyjności gospodarki.

W najnowszej edycji prestiżowego Światowego Rankingu Konkurencyjności (ang. World Competitiveness Ranking) gospodarki Łotwy, Słowacji i Słowenii znalazły się wśród najdynamiczniej rozwijających się.

Reklama

Wszystkie trzy kraje zostały sklasyfikowane o sześć miejsc wyżej niż w 2015 r. - tylko Irlandia i Holandia odnotowały większy skok. Łotwa zajęła 37., Słowacja 40. a Słowenia 43. miejsce. Ranking publikowany jest przez szkołę biznesu IMD co roku od 1989 r., powszechnie uchodząc za najważniejsze roczne podsumowanie konkurencyjności państw.

W tegorocznej edycji na pierwszym miejscu znalazł się chiński Hong Kong, za nim uplasowała się Szwajcaria, a na trzecim miejscu sklasyfikowano Stany Zjednoczone. Pierwszą dziesiątkę uzupełniły kolejno Singapur, Szwecja, Dania, Irlandia, Holandia, Norwegia i Kanada.

Imponujący wynik gospodarek z Europy Wschodniej daje powody do zadowolenia. Wspólnym mianownikiem państw z pierwszej dwudziestki jest ich dążenie do tworzenia warunków sprzyjających działalności gospodarczej, rozwojowi infrastruktury materialnej i niematerialnej oraz otwartości w instytucjach. Gospodarki Europy Wschodniej w coraz większym stopniu dostrzegają tę prawidłowość, czerpiąc wzorce od najlepszych. Niewykluczone zatem, że wkrótce zaczną przebijać się do pierwszej dwudziestki rankingu - mówił prof. Arturo Bris, dyrektor IMD World Competitiveness Center.

Reklama

Najbardziej konkurencyjną gospodarką w Europie Wschodniej obecnie mogą poszczycić się Czesi, którzy znaleźli się na 27. miejscu. Za Czechami uplasowały się Litwa (30. miejsce), Estonia (31. miejsce) i Polska (33. miejsce). Dla porównania Francja, Hiszpania i Włochy zajęły odpowiednio 32., 34. i 35. miejsce. Poprawę w stosunku do roku 2015 odnotowały też Węgry i Bułgaria, zajmując odpowiednio 46. i 50. miejsce.

- Ogólnej poprawie sytuacji gospodarczej w Europie sprzyja przede wszystkim wydajność sektora publicznego, który wyraźnie zaczyna podnosić się po kryzysie gospodarczym. Największy skok odnotowały Irlandia i Holandia. Korzystną dynamikę obserwuje się też w Szwecji, Belgii, Hiszpanii i Włoszech - dodał prof. Bris.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama