Skaner 3D zintegrowany z ramieniem robotycznym

Skaner 3D zintegrowany z ramieniem robotycznym Smarttech

Współczesne zaawansowane skanery 3D znajdują szerokie zastosowanie w sektorze automotive, w medycynie, archeologii, muzealnictwie, a nawet w kryminalistyce. Technologia skanowania 3D pozwala na dokładne odwzorowanie obiektu w formie cyfrowej. Trójwymiarowe modele mogą być zastosowane w procesie automatycznej kontroli jakości wyprodukowanych elementów i do ich reprodukcji za pomocą druku 3D. Biorąc pod uwagę coraz szybszy rozwój technologiczny przemysłu i upowszechnienie automatyzacji procesów produkcyjnych, inteligentne fabryki stają się koniecznością, której będą musiały sprostać przedsiębiorstwa pragnące spełniać coraz wyższe standardy jakościowe swoich klientów.

Wychodząc naprzeciw nowoczesnym trendom, firma Smarttech3D wprowadziła na rynek nowoczesne rozwiązanie, którym jest Smarttech3D Robotized, urządzenie integrujące technologię optycznego skanowania 3D z przemysłowym ramieniem robotycznym KUKA. Rozwiązanie wyposażone zostało w wysokorozdzielczą głowicę pomiarową zaopatrzoną w stereoskopowy układ dwóch kamer 20 MP. Daje to użytkownikowi możliwość odwzorowania najdrobniejszych detali czy defektów na obiekcie, których pomiar byłby niemożliwy przy rozdzielczościach obecnie oferowanych na rynku.

Dzięki dwukrotnemu zwiększeniu próbkowania urządzenie pozwala na precyzyjny pomiar obiektów cienkościennych czy defektów o gabarytach poniżej milimetra. Dzięki temu system idealnie sprawdzi się w automatycznej, bezdotykowej digitalizacji w celu przeprowadzenia kontroli jakości i inżynierii odwrotnej zarówno w fabrykach jako element ciągu produkcyjnego, jak i w biurach projektowych.

Premierowy pokaz urządzenia odbył się online. Podczas webinaru przedstawiciele producenta zaprezentowali na żywo możliwości rozwiązania zaprojektowanego z myślą o przeprowadzeniu pełnego procesu bezobsługowo. Zautomatyzowane pomiary pozwalają na znaczne przyspieszenie realizacji pomiarów dużych zbiorów obiektów, a stanowisko robocze nie wymaga od osoby operującej doświadczenia ani wykształcenia technicznego. Taka funkcjonalność pozwala na ograniczenie kosztów pracy oraz znacznie skraca proces szkoleniowy konieczny w celu wdrożenia danego pracownika do pracy z systemem.

Sercem urządzenia jest prosta w obsłudze aplikacja Smarttech3Dmeasure służąca do sterowania robotem i procesem skanowania 3D, a także do późniejszej ewentualnej obróbki danych. Program umożliwia tworzenie planów pomiarowych i generowanie raportów kontrolnych z adnotacjami pass/fail. Unikatową cechą rozwiązania jest możliwość wyświetlania bezpośrednio na skanowanym obiekcie kolorowej mapy odchyłek, tworzonej w wyniku porównania skanu 3D z modelem CAD.

Całość jest na tyle zautomatyzowana, że możemy seryjnie przeprowadzać stuprocentową kontrolę jakości całej partii w krótkim czasie – zapewnia Krzysztof Gębarski, prezes firmy Smarttech.

Poza wykorzystaniem urządzenia w sektorze przemysłowym, dzięki możliwości zastosowania głowicy pomiarowej na światło białe, rozwiązanie służyć może także do procesów digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Automatyzacja procesu i sklasyfikowanie eksponatów wg ich rozmiarów pozwalają na realizację w pełni bezpiecznego i nieinwazyjnego procesu pomiarowego 3D całych serii eksponatów, dając w efekcie dokładną cyfrową dokumentację zbioru zabytków w 3D. Ze względu na precyzję odwzorowania dane ze skanera 3D można z powodzeniem wykorzystać podczas badań morfologicznych zabytków, do stworzenia cyfrowego katalogu danych lub przy organizacji wirtualnego muzeum.

Źródło: Smarttech

 

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę