Specjalna farba hybrydowa o właściwościach samoczyszczących, biobójczych i magnetycznych

Specjalna farba hybrydowa o właściwościach samoczyszczących Politechnika Gdańska – Krzysztof Krzempek

Na Politechnice Gdańskiej powstała specjalna farba hybrydowa, która jest w stanie zwalczyć bakterie, usunąć plamy i uwolnić powietrze w pomieszczeniu od szkodliwych związków. Razem z biobójczą i samoczyszczącą gładzią szpachlową mogą zapewnić ochronę przed rozwojem patogenów wewnątrz budynków. Wynalazek ten może sprawdzić się np. w szpitalach, przychodniach czy szkołach.

Efekt samoczyszczący farby polega na tym, że w kontakcie z zanieczyszczeniem zawarty w niej dodatek fotokatalityczny rozkłada brud, tłuste zanieczyszczenia, a nawet niszczy patogeny chorobotwórcze. Dodatkowo farba, którą pomalowano ściany, może oczyszczać powietrze z lotnych zanieczyszczeń organicznych czy szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu, które mogą powstać m.in. w wyniku spalania paliw.

Obecność związków cynku w opracowanej strukturze kompozytu tworzy tak silną barierę biologiczną, że patogeny nie rozwijają się na powierzchni, a obecne na niej szczepy bakterii szpitalnych są w krótkim czasie niszczone. Badania zostały przeprowadzone m.in. na szczepach bakterii Gram-dodatnich (gronkowiec złocisty) oraz Gram-ujemnych (m.in. Escherichia coli) – mówi mgr inż. Izabela Malinowska, która opracowała tę nowatorską farbę.

Aby aktywować właściwości samoczyszczące wystarczy sztuczne oświetlenie. Co ciekawe, ochrona biologiczna będzie aktywna nawet przy wyłączonym świetle.

Tymczasem większość produktów dostępnych obecnie na rynku opiera się na zawartości dwutlenku tytanu, który jest aktywny tylko pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a promieniowanie słoneczne i oświetlenie wewnętrzne tylko w niewielkim stopniu są w stanie aktywować te funkcjonalności – mówi prof. Anna Zielińska-Jurek, pod kierunkiem której pracowała Izabela Malinowska.

Co więcej, ze względu na właściwości magnetyczne farba może pełnić też rolę tablicy magnetycznej.

Jako dopełnienie farby opracowana została gładź szpachlowa.

Jednoczesne pokrycie ściany gładzią i farbą stworzy ochronę biologiczną zabezpieczającą budynek przed rozwojem mikroorganizmów chorobotwórczych, chroniąc zdrowie domowników – zapewniają autorki wynalazku.

Nie tylko do ścian

Jak podkreśla prof. Anna Zielińska-Jurek, na rynku nie ma obecnie produktu, który będzie posiadał te trzy właściwości jednocześnie. Wynalazek może pomóc zwiększyć funkcjonalność powłok, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, takich jak: szpitale, przychodnie zdrowia, szkoły, sale konferencyjne, sale zabaw czy restauracje.

Farbę opracowaną na Politechnice Gdańskiej będzie można używać do różnych powierzchni – nie tylko ścian, ale i do drewna, metalu, tworzyw sztucznych, które można pokryć powłoką ochronno-dekoracyjną.

Gdyby na przykład klamki czy przyciski w windzie zostały pokryte opracowaną farbą, wirusy nie rozprzestrzeniałyby się – mówi Izabela Malinowska. 

Co więcej, farba jest bezpieczna dla środowiska.

Zastosowany przez nas związek biologiczny należy do naturalnie występujących związków w środowisku i jest w pełni bezpieczny – mówi badaczka.

Na lata i na każdym etapie produkcji

Na Wydziale Chemicznym powstała gotowa farba (w tym przypadku w różnych odcieniach brązu). Pierwsze powłoki naniesiono w 2018 r. na najpopularniejszym materiale do wykończenia ścian, czyli płycie kartonowo-gipsowej i dotychczas nie zmieniły swoich właściwości.

Ponadto sposób otrzymywania opracowanego kompozytu jest na tyle uniwersalną metodą, że może być dodawany na każdym etapie produkcji farby i nie zmienia właściwości pierwotnych farby i gładzi – zapewniają autorki.

Patent i pierwsze nagrody

Wynalazek uzyskał ochronę patentową. Za cykl trzech zgłoszeń patentowych dotyczących sposobu otrzymywania i zastosowania kompozytów trzyfunkcyjnych bio-foto-magnetycznych do wytwarzania powłok ochronnych i dekoracyjnych o właściwościach biobójczych, magnetycznych i samooczyszczających doktorantka została wyróżniona nagrodą specjalną Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w konkursie Student Wynalazca. Kompozycja została także nagrodzona srebrnym medalem na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków. Doktorantka otrzymała ponadto nagrodę główną w konkursie EKOinnowator 2022 w kategorii doktorant innowator.

Źródło: Politechnika Gdańska

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę