Spowolnienie będzie, ale niższe niż oczekiwano

Kolejna prognoza dotycząca polskiej gospodarki zakłada, że choć obecna sytuacja jest dość poważna, to jednak przewidywane spowolnienie nie będzie aż tak duże, jak prognozowano jeszcze wiosną br.
Jak wynika z opublikowanego w środę przez Bank Światowy raportu na temat sytuacji gospodarczej w regionie Europy i Azji Środkowej polska gospodarka może skurczyć się w 2020 r. pierwszy raz od niemal 30 lat, a skala recesji może wynieść 3,9%. To oczywiście zła wiadomość, jednak jest i pewien pozytyw. Otóż spodziewana recesja w tym roku ma być płytsza niż ta zakładana w czerwcu (4,2%).
Również prognozy dotyczące przyszłego roku są nieco bardziej optymistyczne. Według ekonomistów Banku Światowego w 2021 r. wzrost produktu krajowego brutto (PKB) może wynieść 3,5%, a jeszcze w czerwcu szacowano, że wyniesie on 2,8%.
Zmniejszające się restrykcje związane z pandemią, powrót do normalności wielu branż w gospodarce, programy pomocowe rządu, a także powolne odreagowanie u głównych partnerów handlowych – to najważniejsze czynniki, które, zdaniem autorów raporu, pozwolą Polsce powrócić w 2021 r. na ścieżkę umiarkowanego wzrostu.
– Polska gospodarka była silna, kiedy rozpoczęła się pandemia Covid-19. Lata nieprzerwanego wzrostu gospodarczego, odpowiedzialna polityka makroekonomiczna, dostęp do środków europejskich oraz programy socjalne sprawiły, że udało się opanować kryzys i ograniczyć jego negatywne konsekwencje – mówi Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie. – Jednocześnie pandemia przypomniała wszystkim, że kryzys nie oszczędza nikogo. Dlatego już teraz musimy inwestować w rozwój po pandemii poprzez między innymi usprawnianie systemu ochrony zdrowia, edukacji czy poprawianie klimatu inwestycyjnego.
Z powodu recesji w 2020 r. skala ubóstwa w całym regionie Europy i Azji Środkowej może się zwiększyć. Nawet 6 milionów ludzi może popaść w biedę definiowaną jako dochód dzienny na poziomie poniżej 5,5 dolara, czyli poniżej linii ubóstwa najczęściej przyjmowanej dla krajów o średnim poziomie dochodu.
Źródło: Bank Światowy