Technologia wirtualnych bliźniaków usprawnia opiekę zdrowotną

Cyfrowy bliźniak w sektorze zdrowia Dassault Systèmes

"Zdrowie dla wszystkich" - tak brzmi hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, nawiązujące do 75. rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dassault Systèmes zwraca uwagę na fakt, że cyfryzacja w sektorze opieki zdrowotnej odgrywa decydującą rolę w realizacji tego ambitnego hasła. 

Z pomocą technologii cyfrowych można w dłuższej perspektywie poprawić sposób prowadzenia terapii. Szczególne znaczenie odgrywa tu technologia wirtualnego bliźniaka, która umożliwia testowanie i wizualizację tego, co wcześniej było niewidoczne.

Powiązane firmy

Dassault Systemès Sp. z o.o.

Badania medyczne przyszłości: Wirtualny bliźniak

Wirtualny bliźniak dostarcza informacji m.in. o tym, jak leki wpływają na daną chorobę lub pokazuje możliwe rezultaty interwencji chirurgicznej. Dzięki temu można lepiej zrozumieć złożoność ludzkiego ciała - od DNA po tkanki, organy i wreszcie organizm jako całość.

Dassault Systèmes zainicjował kilka projektów mających na celu poprawę jakości opieki zdrowotnej z wykorzystaniem wirtualnego bliźniaka ludzkiego ciała. Pierwszym kamieniem  milowym był projekt Living Heart: współpracując z ponad 100 instytucjami z dziedziny badań, przemysłu, zawodów medycznych i organów regulacyjnych, firma opracowała wirtualny obraz ludzkiego serca.

Dzięki stworzonemu modelowi 3D projekt podejmuje ważne wyzwanie, bo – zgodnie z danymi raportu GUS -  głównymi przyczynami zgonów w Polsce w 2021 r. były choroby układu krążenia i nowotwory. Wirtualny bliźniak serca może pomóc w wielu obszarach profilaktyki i leczenia - np. we wdrażaniu terapii klinicznych, w szkoleniu lekarzy czy w przyspieszeniu serii badań.

Projekt Living Brain: badania i leczenie epilepsji

W drodze do stworzenia wirtualnego bliźniaka ludzkiego ciała, Dassault Systèmes pracuje nad modelami 3D różnych organów. W ramach projektu Living Brain firma opracowuje dokładną replikę ludzkiego mózgu, aby lepiej zbadać zaburzenia neuronalne, jak na przykład epilepsja.

Jest ona jedną z najczęstszych przewlekłych chorób neurologicznych. Szacuje się, że w Polsce na epilepsję choruje około 400 tys. osób, a co roku diagnozuje się kolejne 27 000 przypadków. Większość osób dotkniętych tą chorobą może całkowicie kontrolować jej przebieg poprzez przyjmowanie leków. U około 30% pacjentów leki nie przynoszą jednak wystarczającego efektu - w tym przypadku pomóc może jedynie operacja, choć musi być ona dostosowana do specyfiki konkretnego pacjenta. Wirtualny, w pełni funkcjonalny i spersonalizowany model mózgu może pomóc neurologom lepiej przygotować skomplikowane interwencje chirurgiczne, przetestować je z wyprzedzeniem i dostosować do indywidualnych potrzeb.

Holistyczna opieka zdrowotna dzięki technologiom cyfrowym

Dassault Systèmes wykorzystuje swoje innowacyjne technologie do wspierania zdrowia ludzi na całym świecie. Długofalowym celem jest jeszcze lepsze zrozumienie funkcjonowania ludzkiego ciała i ułatwienie leczenia za pomocą technologii wirtualnego bliźniaka. W drodze do uzyskania pełnego obrazu ciała, firma pracuje nad kolejnymi projektami skupiającymi się na ludzkich płucach, kolanach oraz komórkach i ich funkcjach. Ponadto szereg chorób – zwłaszcza w dziedzinie układu krążenia - ma być lepiej zbadanych, co pozwoli na skuteczniejszą profilaktykę. 

Źródło: Dassault Systèmes 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę