Ultradźwięki sposobem na każdy brud

Ultradźwięki sposobem na każdy brud

Usuwanie uciążliwych zabrudzeń, zwłaszcza z trudno dostępnych miejsc, często jest poważnym wyzwaniem. Różne technologie czyszczenia przemysłowego nie zawsze są bowiem skuteczne. W wielu przypadkach jedynym sensownym rozwiązaniem jest czyszczenie ultradźwiękami. Myjka ultradźwiękowa nie tylko pozwala usunąć uporczywy brud, ale jest także bezpieczna dla najbardziej delikatnych części czyszczonych przedmiotów.

  • Mycie ultradźwiękami coraz popularniejszą metodą czyszczenia przemysłowego
  • Na czym polega czyszczenie ultradźwiękami?
  • Optymalnie dobrana myjka ultradźwiękowa poradzi sobie z różnymi zabrudzeniami
  • Zastosowanie ultradźwięków przez różne branże
  • Dostępne są podręczne myjki ultradźwiękowe i specjalistyczne myjnie
  • Dla skutecznego czyszczenia ważny jest również płyn do myjki ultradźwiękowej

Większość procesów produkcyjnych ma to do siebie, że zarówno wytwarzane detale, jak i wykorzystywane w tych procesach maszyny, urządzenia oraz linie produkcyjne często ulegają zabrudzeniu. Niezbędne jest wówczas przeprowadzenie ich czyszczenia. 

Wybór odpowiedniej technologii mycia przemysłowego zależy co najmniej od kilku czynników – rodzaju zabrudzenia, wielkości i kształtu czyszczonego elementu, a także materiału, z jakiego wykonana jest zabrudzona część. Najpopularniejsze metody wodne (w tym wykorzystujące preparaty na bazie wody) lub z użyciem rozpuszczalnika mają ograniczenia. Stąd też na znaczeniu zyskuje stosunkowo nowa technologia czyszczenia, jaką jest mycie ultradźwiękami.

Co to są ultradźwięki?

W tej technologii czyszczenia przemysłowego do usuwania brudu wykorzystuje się ultradźwięki i zjawisko kawitacji. Generator mocy wytwarza sygnały, które w specjalnym przetworniku (najczęściej piezoelektrycznym) przetwarzane są na dźwięki o częstotliwości powyżej 20 kHz (ultradźwięki). To wprowadza w drgania ciecz myjącą, która znajduje się w zbiorniku myjki ultradźwiękowej.

Falowanie cieczy – zwane również falowaniem ciśnieniowym – wiąże się z lokalnym, naprzemiennym wzrostem i spadkiem ciśnienia. W momencie zmniejszania się ciśnienia na powierzchni czyszczonych przedmiotów wytwarzają się mikropęcherze, które wraz ze wzrostem ciśnienia implodują. Proces ten nazywamy zjawiskiem kawitacji.

Ponieważ w cieczy myjącej dochodzi w jednym momencie do olbrzymiej liczby takich reakcji, uwalniana jest w sumie duża ilość energii. Powoduje ona, uderzając w zanieczyszczoną powierzchnię, odrywanie się cząsteczek brudu. 

Co najistotniejsze, silne fale ciśnieniowe docierają do wszystkich zakamarków czyszczonego elementu. Dzięki temu mycie ultradźwiękami pozwala wyczyścić również miejsca niedostępne dla ludzkich rąk czy bardziej tradycyjnych środków czyszczących.

Ważne jest również to, że podczas procesu czyszczenia nie jest wymagana żadna ingerencja człowieka. Jego rola sprowadza się do umieszczenia w odpowiednim miejscu zabrudzonych przedmiotów i włączenia myjki ultradźwiękowej.

Czyszczenie ultradźwiękami – żaden brud niestraszny

Technologia mycia ultradźwiękami staje się coraz popularniejszą metodą czyszczenia przemysłowego, m.in. ze względu na jej skuteczność bez względu na rodzaj zabrudzenia. Optymalnie dobrana myjka ultradźwiękowa poradzi sobie z wszelkiego rodzaju smarami, olejami i pastami, a także z pyłem, piaskiem czy pozostałościami po obrabianym elemencie.

Technologia ta zwalczy nie tylko najbardziej uciążliwe zanieczyszczenia. Wyczyści także elementy o najbardziej skomplikowanych kształtach, głębokich czy wąskich szczelinach – i to bez względu na rodzaj czyszczonej powierzchni.

Po mycie ultradźwiękami sięgają więc obecnie różne branże przemysłowe. Metoda ta bowiem pozwala wyczyścić, po pierwsze, wszelkiego rodzaju maszyny i urządzenia, ich części i komponenty, a także różnego rodzaju narzędzia. Po drugie – małe i delikatne podzespoły elektroniczne, elementy elektryczne czy przewody. 

Nie tylko jednak szeroko pojęty przemysł korzysta z tej technologii. Ultradźwięki świetnie nadają się także do mycia np. narzędzi medycznych, urządzeń laboratoryjnych i biżuterii. Coraz częściej metoda ta znajduje zastosowanie również w naszym codziennym życiu – dostępne są już bowiem myjki ultradźwiękowe do zastosowań w gospodarstwach domowych.

Myjki ultradźwiękowe – duża dokładność i inne zalety

Możliwość usunięcia niemal każdego zabrudzenia i dotarcie do trudno dostępnych miejsc to najważniejsze zalety metody czyszczenia ultradźwiękowego. Jednak nie jedyne. Proces kawitacji, do jakiego dochodzi w myjkach ultradźwiękowych, nie uszkadza powierzchni czyszczonych elementów. Można więc w ten sposób czyścić praktycznie każdy element, nawet najbardziej delikatny i ze skomplikowanymi mechanizmami.

Ponadto mycie ultradźwiękami nie angażuje nadmiernie pracowników, nie wymaga od nich specjalistycznej wiedzy, dużego doświadczenia ani ciągłego nadzoru. Przy tym w porównaniu z tradycyjnymi metodami zapewnia większą dokładność i skuteczność mycia w znacznie krótszym czasie. Równie ważne jak oszczędność czasu jest mniejsze zużycie wody, środka myjącego i energii. Samo mycie jest też całkowicie bezpieczne dla człowieka.

Podręczne myjki ultradźwiękowe i specjalistyczne myjnie

Rosnąca popularność mycia ultradźwiękami przekłada się na coraz większą ofertę rynkową tego typu urządzeń. Dostępne urządzenia do mycia ultradźwiękami różnią się przede wszystkim gabarytami. Najmniejsze mają wanienki o pojemności mniejszej nawet niż 1 l (choć dominują myjki o pojemnościach kilku, kilkunastu litrów). Myjki ultradźwiękowe w zastosowaniach przemysłowych charakteryzują się większymi pojemnościami. Nierzadko muszą bowiem pomieścić duże elementy albo pozwolić na jednoczesne mycie wielu przedmiotów.

Najbardziej zaawansowane urządzenia mają sterowanie cyfrowe, które pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie parametrów mycia. Nowoczesne myjki dają np. możliwość podgrzewania środka myjącego, regulowania mocy czyszczenia i oczywiście czasu mycia.

Z kolei wśród dodatkowych akcesoriów znajdziemy m.in. różnego rodzaju kosze na czyszczone elementy, zawór spustowy, który umożliwia łatwą wymianę płynu czyszczącego, układy filtrujące, suszarki czy zbiorniki na usunięty brud.

Jaki płyn do myjki ultradźwiękowej?

Mycie tą metodą wymaga – oprócz samego urządzenia – odpowiedniego środka czyszczącego. Sama woda może się bowiem okazać nieskuteczna przy poważniejszych zabrudzeniach. Na rynku dostępne są różne dodatki w formie koncentratów lub już gotowe preparaty do myjek ultradźwiękowych. Ich podstawowym zadaniem jest odpowiednie zmiękczanie zabrudzenia. Mogą jednak także (jak np. dodatki o działaniu antykorozyjnym) przyczyniać się do wydłużenia czasu przydatności myjki.

Oczywiście preparat czyszczący musi być odpowiednio dobrany do rodzaju zabrudzenia i materiału, z którego wykonany jest czyszczony przedmiot. Zastosowanie złego płynu albo o złym stężeniu może spowodować, że mycie okaże się nieskuteczne. W skrajnych przypadkach może nawet uszkodzić dany element.

Preparat musi być też dobrany pod kątem samego urządzenia. W instrukcji obsługi warto sprawdzić, czy nie ma jakichś przeciwwskazań co do stosowania określonych środków czyszczących.

Mycie ultradźwiękami ma liczne zalety w porównaniu z tradycyjnymi technologiami czyszczenia przemysłowego. Przede wszystkim pozwala usuwać uporczywe zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc, będąc przy tym metodą niemal całkowicie bezpieczną dla czyszczonego przedmiotu. Można więc oczekiwać, że przedsiębiorcy będą coraz częściej decydować się na używanie ultradźwięków w procesach czyszczenia zanieczyszczeń.

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze urządzenia do mycia ultradźwiękami? 
Robert Niemiec, RoTec
Robert Niemiec
Wybierając ultradźwiękową maszynę myjącą do przemysłowych zastosowań, należy wziąć pod uwagę jakość jej wykonania oraz zastosowanych komponentów, aby mieć pewność co do jej niezawodnego działania podczas wieloletniej pracy. Bardzo ważnym elementem są przetworniki i generatory ultradźwięków – ich cyfrowa synchronizacja pozwala na uzyskanie optymalnych i jednorodnych rezultatów w każdym miejscu komory roboczej myjki. W usuwaniu wymagających zanieczyszczeń zdecydowanie skuteczniejsze są niższe częstotliwości pracy oscylujące w okolicy 28 kHz.
Robert Niemiec, koordynator serwisu i sprzedaży w RoTec Polska

  
 

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę