WAT ma nowoczesne laboratorium robotyki

Reklama
Reklama

Kilkanaście najnowocześniejszych na świecie robotów przemysłowych i symulatory kokpitów z systemami sterowania dla samolotów znalazły się na wyposażeniu nowego laboratorium dydaktycznego Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Przy wsparciu ze środków unijnych wykonano modernizację przedwojennego budynku do standardu „budynku inteligentnego” i od podstaw wyposażono Laboratorium Robotyki Zespołu Mechatroniki oraz laboratoria i sale wykładowe zakładu awioniki i uzbrojenia lotniczego.

Reklama

W środę, 17 czerwca, oficjalnego otwarcia dokonali: rektora-komendanta WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk, zastępca dyrektora OPI Izabela Rycińska i dziekan wydziału prof. Radosław Trąbiński – poinformował rzecznik WAT Jerzy Markowski w przesłanym komunikacie.

Drugiego, tak nowoczesnego laboratorium dydaktycznego nie ma nigdzie w Polsce - uważa jego kierownik, dr inż. Jarosław Panasiuk.

W skład laboratorium wchodzą 4 pracownie: zrobotyzowanych technologii wytwarzania; procesów transportu i montażu; elektropneumatyki, elektrohydrauliki i napędów elektrycznych; inteligentnych budynków.

Jak poinformowano w komunikacie, w pracowni zrobotyzowanych technologii wytwarzania znalazły się stanowiska do zgrzewania, cięcia/spawania laserowego, cięcia plazmą, spawania techniką MIG/MAG oraz centrum obróbcze RoboDrill ze zrobotyzowaną obsługą. Razem tworzą ciąg kilku robotów firm ABB, Fanuc, KUKA.

Powiązane firmy

Reklama

 W pracowni procesów transportu i montażu można z jednej strony symulować przepływ produktów od sortowania poprzez pakowanie po umieszczenie ich w paletach, z drugiej prowadzić symulację montażu produktów wraz z klejeniem - wszystko z wykorzystaniem robotów.

Z kolei pracownia elektropneumatyki, elektrohydrauliki i napędów elektrycznych została wyposażona w sprzęt firmy FESTO. Uruchomione stanowiska pozwalają na tworzenie zaawansowanych systemów sterowania z zakresu elektropneumatyki, elektrohydrauliki i techniki napędowej.

 W pracowni inteligentnych budynków zainstalowano 10 stanowisk. Studenci mają tam możliwość zapoznania się m.in. z budową i funkcjonowaniem najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa, autoryzacji wejścia/wyjścia, instalacji przeciwpożarowych, oświetlenia, audio, klimatyzacji. Za pomocą smartfonu i odpowiednich aplikacji mogą praktycznie sterować instalacjami budynku, gdyż pracownia zlokalizowana jest właśnie w obiekcie takiego typu.

 „W skład laboratorium mechatroniki wchodzą również dwa roboty mobilne firmy ROBOTNIK. Robot SUMMIT wyposażony w zaawansowany manipulator KINOWA oraz wymienny zestaw kół natomiast drugi robot to kołowo-gąsienicowy GUARDIAN z manipulatorem. W obu robotach zastosowano m.in.: systemy KINECT oraz skanery laserowe, które umożliwiają autonomiczne wykonywanie zadań. Tylko w tych pracowniach studenci i naukowcy mogą „zaprząc do pracy” równocześnie 15 robotów i co więcej zintegrować ich działanie” – poinformował rzecznik WAT .

 Projekt „Przebudowa budynku 36 na cele dydaktyczne Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko” zrealizowany został ze środków unijnych kosztem prawie 27 mln zł.

 

 

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama