Wybraliśmy Seron, bo... wywiad z Oakywood
Zamiłowanie do nowoczesnych technologii oraz pasja stolarska okazały się połączeniem doskonałym, którego efektem są akcesoria technologiczne w drewnianej, lecz nowoczesnej odsłonie. Jak doszło do tego, że produkty Oakywood stały się znane na całym świecie? I jaki związek z tym ma firma Seron? Mateusz Haberny – założyciel marki – zgodził się przybliżyć historię rozwoju swojej firmy.
Jak powstała firma Oakywood?
Mateusz wraz z młodszym bratem od małego zajmowali się obróbką drewna – a to za sprawą ojca, który obok domu prowadził własny zakład stolarski. To tutaj bracia pod okiem swojego mistrza uczyli się rozmaitych sposobów na to, by nadawać kształt zwykłym kawałkom drewna.
Od zawsze wiedziałem, że chcę prowadzić własną firmę. Okazało się, że pomysł na biznes znajduje się tuż pod nosem Tak później, z chęci połączenia tradycji z nowinkami technicznymi narodził się pomysł tworzenia akcesoriów technologicznych doskonałej jakości – ekologicznych i nowoczesnych.
Czym zatem się zajmujecie?
Projektujemy i tworzymy unikalne produkty z drewna. Przede wszystkim akcesoria, uzupełniające technologię i pracę przy biurku. Tworzymy z miłości do drewna i natury, wykorzystując materiały z odpowiedzialnych źródeł. Pragniemy, aby każdy otaczał się produktami trwałymi i funkcjonalnymi.
Od jak dawna istnieje Oakywood?
Swoje skromne początki datujemy na 2017 r. Naszym pierwszy produktem była stacja dokująca do iPhone. Wystawiłem ją na platformie dla ręcznie wyrabianych produktów. Efekty przerosły moje najśmielsze oczekiwania, bo produkt szybko stał się bestsellerem. Był to jasny sygnał motywujący nas do wprowadzenia kolejnych produktów. Obecnie są wśród nich ergonomiczne biurka, bezprzewodowe ładowarki do telefonów, stacje dokujące do laptopów, etui na telefony, podkładki i maty na biurka, doniczki oraz stojaki na słuchawki.
Wasza dbałość o szczegóły i ponadprzeciętne poczucie estetyki jest doceniane przez odbiorców na całym świecie. Dla kogo dedykowane są te akcesoria?
Duży potencjał dostrzegliśmy w dostarczaniu designerskich akcesoriów dedykowanych produktom marki Apple. W Stanach Zjednoczonych, producent ten szczyci się blisko 50 procentowym udziałem w rynku smartfonów. Stąd też właśnie z USA pochodzi większość zamówień.
Jednym z punktów przełomowych w naszej działalności było stworzenie drewnianej ładowarki bezprzewodowej. Została ona zauważona przez kilka stron technologicznych, dzięki czemu dowiedziało się o nas bardzo dużo osób. Czujemy się wyróżnieni, że wśród naszych klientów są między innymi Facebook, Pinterest, Twilio czy CD Project RED.
Z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się Wasza firma?
Największym wyzwaniem jest sprostanie rosnącej ilości zamówień, ponieważ jak w każdej firmie, w pewnym momencie nasze możliwości produkcyjne są ograniczone. Każdej rzeczy, która wychodzi spod naszej ręki poświęcamy 100% uwagi, by być pewnym, że jakość w każdym calu jest doskonała.
Kolejnym wyzwaniem są ciągłe aktualizacje technologii. Aby sprostać wymaganiom rynku musimy śledzić bieżące trendy. Z roku na roku pojawiają się setki nowych rozwiązań technologicznych, z których trzeba wybrać te najbardziej obiecujące. Choć jest to trudne, sprawia zarazem, że firma stale się rozwija.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Wydaje się, że wspomniane wyzwania dla miłośnika nowoczesnych technologii, który potrafi zarabiać na swojej pasji są przyjemnością. Jak łatwo się domyślić to pewnie właśnie potrzeby rynku skłoniły Was do zakupu maszyny CNC
Rosnący popyt na nasze produkty wręcz zmusił nas do szukania automatyzacji i powtarzalności produkcji elementów.
Jak trafiliście na firmę Seron i dlaczego wybraliście maszynę tej markę?
Pierwszy raz spotkaliśmy się z Seronem, gdy pojawiła się okazja zakupu używanej maszyny. Po przeczytaniu licznych pozytywnych opinii i komentarzy na temat firmy, zdecydowaliśmy się na zakup tamtej maszyny. Dobrze nam się na niej pracowało, dlatego gdy pojawiła się potrzeba zakupu kolejnej, stwierdziliśmy, że tym razem zainwestujemy w nową. Udaliśmy się więc do siedziby firmy, by własne oczy przekonać się, jak przebiega proces produkcji maszyn CNC. Po obejrzeniu maszyn w siedzibie firmy i skonfigurowaniu własnej maszyny postanowiliśmy ostatecznie zdecydować się na zakup pierwszej, a po kolejnym roku drugiej maszyny CNC.
Jak przebiegał proces wyboru wyposażenia?
Ostateczną konfigurację i projekt maszyny poprzedziły 3 wizyty w siedzibie firmy Seron. Proces wyboru wyposażenia ustalany był przy ścisłej współpracy z konstruktorami i technikami firmy. Pracując na ploterze 3-osiowym wiedzieliśmy już, czego oczekujemy od nowych maszyn.
Jak zakup maszyn wpłynął na wasze realizacje?
Zakup maszyn zdecydowanie wpłynął na szybkość wykonywanych realizacji i usprawnił proces produkcji elementów. Maszyny pracują w litym drewnie, znajdują zastosowanie przy produkcji małych elementów, gdzie liczy się wysoka precyzja i dokładność liczona w setnych milimetra.
Jak oceniają Państwo użytkowanie maszyn i współpracę z firmą Seron?
Maszyny są intuicyjne w obsłudze, po kilkugodzinnym kursie obsługi można bez problemu użytkować samemu. Maszyny nie sprawiają kłopotów. Współpraca z firmą Seron układa się pomyślnie i mamy nadzieję dalej owocnie ją kontynuować.
Źródło: Seron