Wysoki wzrost liczby robotów przemysłowych w Chinach

Wysoki wzrost liczby robotów przemysłowych w Chinach HTW Saar

Już za około miesiąc Międzynarodowa Federacja Robotyki opublikuje pełen raport World Robotics za ubiegły rok, a już dziś możemy poznać wstępne wyniki instalacji robotów przemysłowych dla rynku chińskiego. Rynek robotyki przemysłowej w Chinach osiągnął silny wzrost z nowym rekordem 243 300 instalacji w 2021 r. – wzrost o 44% w porównaniu z rokiem poprzednim. Te wstępne dane zostały opublikowane przez IFR.

„Chiny przewodziły globalnemu ożywieniu po pandemii Covid-19 i odpowiadały za połowę światowych instalacji robotów w 2021 r.” – powiedziała Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki. „Wzrost jest silny we wszystkich branżach, z dominującym sektorem elektrycznym i elektronicznym – do 30% do 81 600 instalacji. Przemysł motoryzacyjny również wykazał silne ożywienie. Było to spowodowane głównie produkcją pojazdów elektrycznych w Chinach. W 2021 r. wzrosła o 89% przy 50 700 instalacjach”.

Roczne instalacje robotów przemysłowych - Chiny
Roczne instalacje robotów przemysłowych - Chiny

Chiński rząd wspiera robotyczną automatyzację

W Chinach starzejąca się demografia powoduje niedobór siły roboczej i napędza wzrost automatyzacji robotów. Kontynuację robotyzacji przemysłu zapowiedział na początku tego roku rząd. Pięcioletni plan dla przemysłu robotycznego, wydany przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) w Pekinie, koncentruje się na promowaniu innowacji - czyniąc Chiny światowym liderem w dziedzinie technologii robotów i postępu przemysłowego.

Nowy zawód: „technik inżynierii robotyki”

Jednocześnie władze państwowe dążą do zwiększenia możliwości zatrudnienia i przedsiębiorczości wśród absolwentów szkół wyższych. W czerwcu Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Ubezpieczeń Społecznych ogłosiło 18 nowych zawodów, w tym „technik robotnik inżynier”. Zawód koncentruje się na badaniach i rozwoju algorytmów sterowania i systemów operacyjnych dla robotów, a także wykorzystaniu technologii symulacji cyfrowej.

„Chiny wciąż mają duży potencjał dalszego wzrostu” – powiedziała Marina Bill. „Gęstość robotów w tym kraju w przemyśle wytwórczym wynosi 246 robotów przemysłowych na 10 000 pracowników, co w 2020 r. zajmuje dziewiąte miejsce na świecie. Dziesięć lat temu gęstość robotów w Chinach wynosiła tylko 15 jednostek”.

Źródło: International Federation of Robotics

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę