Za nami 10. edycja targów Toolex

Raven Media

W czwartek zakończyły się Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki Toolex 2017. Ich jubileuszowa, 10. edycja zgromadziław sosnowieckim Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia blisko 500 wystawców z 16 krajów.

Wśród nich byli liderzy z branży m.in.: Fanuc, Schunk, DMG Mori, Machine Tools International, GF Machining Solutions, Abplanalp, Sandvik, Stigal, TBI Technology, Emuge Franken Technik, Narzędzia Skrawające Tools, Fabryka Obrabiarek Precyzyjnych „Avia”, APX Technologie, Elesa+Ganter Camtechnology, a także wiele innych firm z branży obrabiarek i narzędziowej.

Powiązane firmy

DMG MORI Polska Sp. z o.o.
Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
Kipp Polska Sp. z o.o.

Wzorem lat ubiegłych, wydarzeniu towarzyszyły także Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo oraz Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów Wirtotechnologia.

W sumie, przez trzy dni, w dwóch halach o łącznej powierzchni 15 tys. m kw., odwiedzający mogli przyjrzeć się prawie 600 światowym markom.

- Naszym głównym rynkiem zbytu jest Polska, stąd nasza obecność tutaj. Na stoisku prezentujemy centrum obróbcze pionowe DCZ 600 - mówi Leszek Dyrda, prezes firmy Domena CNC, oferującej obrabiarki CNC. - Jako jedna z niewielu firm w Polsce, dostosowujemy i przerabiamy maszyny pod indywidualne wymagania klienta. A to dlatego, że ten często przychodzi do nas z gotowym detalem, który chce wytwarzać, oczekując maszyny, która da mu taką możliwość. Oczywiście pewne komponenty takich maszyn są stałe, ale staramy być się elastyczni - tłumaczy Dyrda i zapowiada, że na targach w Poznaniu Domena CNC zamierza zaprezentować jedną ze swoich maszyn (model CKZ 25 – przyp.), do której zainstalowany zostanie robot firmy Fanuc.

- Na naszym stoisku prezentujemy m.in. cyfrowy projektor pomiarowy ZEISS O-SELECT oraz skaner pomiarowy 3D ZEISS COMET LED 2, który jest tak skonstruowany, że można go zainstalować do ramienia robota - opowiada Marek Migacz z Carl Zeiss Sp. z o.o.

I dodaje, że vZEISS O-SELECT umożliwia łatwe i niezawodne pomiary optyczne 2D, który po naciśnięciu jednego przycisku analizuje cechy mierzonej części i dokumentuje wyniki pomiaru w postaci raportu. Natomiast dzięki ZEISS COMET LED 2 można szybko i precyzyjnie tworzyć mapę 3D porównując chmurę punktów z modelem CAD oraz wykonywać szereg zadań pomiarowych. Skaner ma szerokie zastosowania m.in. w kontroli jakości, produkcji narzędzi i modeli, projektowaniu, szybkiej produkcji czy archeologii.

 Nowść goni nowość

Targom Toolex 2017 towarzyszyły również liczne prezentacje nowości targowych oraz premier na polskim rynku - w sumie było ich kilkadziesiąt. Wśród nich znalazły się centra obróbcze i elektroerozyjne, wycinarki, szlifierki i roboty.

Odwiedzający mogli zobaczyć m.in. zwycięzcę nagrody MM Awards na zakończonych niedawno targach EMO w Hanowerze – to pięcioosiowe centrum frezarskie CNC Hyundai WIA XF 6300.

- Wśród nowości, które prezentujemy na targach Toolex jest m.in. tuleja zaciskowa do mocowania zewnętrznego, zawiasy sprężynowe oraz różnego rodzaju mocowania. Nowością, jakiej wcześniej nie było na rynku, jest wspornik przedmiotu obrabianego. Jego długość można regulować bezstopniowo, a mechanizm zaciskowy pozwala zabezpieczyć wał przed pociągnięciem i naciskiem – wylicza Przemysław Słaby, dyrektor KIPP Polska.

Aż trzy nowości na targach Toolex 2017 zaprezentował Fanuc, pochodzący z Japonii światowy lider w dziedzinie automatyki przemysłowej, to: elektroerozyjna wycinarka drutowa ROBOCUT α -C400iB idealnie nadająca się do obróbki metali o skomplikowanych i złożonych kształtach, np.: stempli, wykrojników i matryc, centrum obróbcze do szerokiego zakresu operacji frezarskich i wiertarsko-gwinciarskich ROBODRILL α -DiB5, które sprawdza się m.in. w produkcji prototypowej oraz sześcioosiowy robot współpracujący CR - 7iA/L

Wykłady, konsultacje i... starcie szlifierzy

Targom towarzyszyły także liczne seminaria, wykłady i konsultacje. Wśród poruszanych tematów były m.in. „Zasadnicze i minimalne wymagania dla maszyn nowych, modernizowanych oraz już użytkowanych przez pracowników podczas pracy wg dyrektyw europejskich 2006/42/WE i 2009/104/WE”, „Współczesne problemy smarowania maszyn i urządzeń”, „Innowacyjne technologie w obróbce skrawaniem” czy „Wymagania prawne w zarządzaniu bezpieczeństwem użytkowania maszyn”.

Atrakcją targów była również 2. edycja Starcia Szlifierzy - zawodów w szlifowaniu organizowanych przez 3M Poland.

Jak co roku, najlepsze produkty zawalczyły w konkursie o medal Expo Silesia. Nagrody wręczono podczas gali, która odbyła się 3 października w Katowicach. Złotym medalem za serię urządzeń myjących TARRA została nagrodzona firma GT85 Polska.

- TARRA Comapact to flagowa seria myjni przemysłowych produkowanych przez GT85 Polska. Bardzo się cieszę, że nasze maszyny są doceniane podczas kolejnych branżowych wydarzeń. To już drugi złoty medal dla maszyn z serii Compact przyznany podczas międzynarodowych targów – cieszy się Zbigniew Kurant, prezes GT85 Polska. - Konsekwentnie stawiamy na innowacyjność i ulepszamy nasze produkty, aby zawsze być o krok przed konkurencją i jak najlepiej spełniać oczekiwania klientów. Nasza pozycja rynkowa i wysoka jakość usług pozwalają nam konkurować z rodzimymi producentami w krajach, gdzie mycie przemysłowe i branża automotive są rozwinięte najlepiej na świecie. Mówię tu przede wszystkim o rynku niemieckim. Dlatego też jeszcze w tym roku zaprezentujemy nasze produkty na największych na świecie targach mycia przemysłowego – Parts2Clean w Stuttgarcie – zapowiada Kurant.

Galeria artykułu

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę