Zautomatyzowane Centrum Produkcji Form

Zautomatyzowane Centrum Produkcji Form Elesa+Ganter

Po pierwszej pozytywnej weryfikacji i wcześniejszej fazie testów, przeprowadzonych wewnętrznie przez zespół wyspecjalizowanych inżynierów, techników i operatorów maszyn, pracujących we włoskiej fabryce Elesa, swoją działalność rozpoczęło Zautomatyzowane Centrum Produkcji Form. Zostało ono stworzone we współpracy z GF Machining Solutions, wiodącym na świecie dostawcą maszyn, rozwiązań z zakresu automatyzacji i usług dla producentów narzędzi, form wtryskowych i precyzyjnych podzespołów maszyn.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Współpraca między obiema firmami doprowadziła do powstania stanowiska zrobotyzowanego, zdolnego samodzielnie obsłużyć 80% produkcji form, redukując czas ich wytwarzania, przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności produkcji.

Stanowisko zawiera 5-osiową frezarkę CNC, elektroerozyjną wgłębną drążarkę EDM (Electrical Discharge Machining), współrzędnościową maszynę pomiarową CMM (Coordinate Measuring Machine) oraz jednostkę myjącą. Oprogramowanie (System 3R firmy GF Machining Solutions), umożliwiające automatyzację połączeń pomiędzy procesami, przekształca złożone z wielu maszyn stanowisko w jeden układ, który jest programowany przez operatora i nie wymaga nadzoru.

Stanowisko do produkcji form wtryskowych

Układ pracujący w środowisku o kontrolowanej temperaturze i wilgotności oraz działający w systemie pracy 24 godziny na dobę, został doceniony ze względu na liczne korzyści. Przede wszystkim przyczynił się do zwiększania zdolności firmy do produkcji form wtryskowych dla nowych produktów. Było to możliwe, dzięki doskonaleniu wewnętrznego technicznego know-how i know-why oraz rozwojowi umiejętności wykorzystywania technologii, napędzanych przez informatyzację.

Prace przy realizacji nowego Zautomatyzowanego Centrum Produkcji Form trwały 12 miesięcy. Po pierwszych sześciu miesiącach, podczas których zbudowano odpowiednią przestrzeń pod nowe centrum, w ciągu kolejnych sześciu miesięcy firma GF Machining Solutions zainstalowała i przetestowała cały system.

Ponad 1000 godzin szkoleń i testów poświęcono optymalizacji i stabilizacji procesu technicznego w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu, który dzięki jakości konstrukcji maszyn GF Machining Solutions i autonomii całego stanowiska jest teraz w stanie zagwarantować precyzję obróbki do 5 mikronów.

Włoska fabryka Elesy, odpowiedzialna za wytwarzanie produktów z tworzyw sztucznych, kolejny raz inwestuje w rozwój swojego zakładu produkcyjnego i skupia się na przyszłości. Zarząd doskonale rozumie, że w dzisiejszych czasach oprócz jakości i niezawodności produktów liczy się jak najkrótszy czas ich produkcji. Z pewnością to nie ostatnie innowacyjne wdrożenia, jeśli chodzi o produkcję form dla nowych produktów.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę