Ponad połowa polskich firm nie jest przygotowana do wdrożenia rozwiązań wymaganych przez unijny akt w sprawie danych – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Hewlett Packard Enterprise (HPE) przez YouGov.
Pandemia i wojna w Ukrainie wpłynęły negatywnie na sytuację gospodarczą niemal wszystkich krajów europejskich. Dotkliwie uderzyły także w PKB Niemiec.
Branża drzewna zmaga się z kryzysem. Pojawiają się choćby pierwsze doniesienia o zwolnieniach grupowych. Niemniej jednak, obok tych negatywnych wieści, widać również sygnały świadczące o poprawie sytuacji dla tego ważnego sektora polskiej gospodarki.
Zdaniem ekspertów, polski przemysł ma szanse wrócić na ścieżkę wzrostu. Czy rzeczywiście możemy spodziewać się większych inwestycji oraz odbicia w krajowej konsumpcji?
Robotyzacja przemysłu przyczynia się do zwiększenia wydajności, jakości produkcji i innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Automatyzacja procesów produkcyjnych nie tylko zmienia krajobraz przemysłowy, ale także kreuje nowe potrzeby na rynku pracy.
Polski przemysł metalowy jest ponad dwukrotnie silniejszy od średniej światowej w stosunku do wielkości gospodarki, zajmując pierwsze miejsce wśród 40 krajów – wynika z nowego raportu Instytutu Fundacja Technologii Informacyjnych i Innowacji (ITIF).
Tylko nowoczesne przemysł i gospodarka zagwarantują w dłuższej perspektywie utrzymanie wysokiego tempa ich rozwoju. Jednym z bezwzględnych warunków tego rozwoju są innowacyjne przedsiębiorstwa, od których w dużej mierze zależy konkurencyjność całego sektora przemysłowego.
Technologiczne innowacje zapewniają zrównoważone, czyli przejrzyste i krótsze procesy produkcyjne, a monitorowanie roślin i zwierząt pozwala uniknąć strat oraz braków w jakości produktów, co finalnie daje niższe koszty i większe oszczędności.
Na polskim rynku obrabiarek firma Makino będzie miała nowego agenta od 1 kwietnia tego roku. Firma APX Technologie, założona w 1992 r., doskonale zna polski rynek i najlepiej wie jak wykorzystać możliwości, które on oferuje.
Polskie firmy z sektora przemysłu kosmicznego przyciągają coraz większą uwagę międzynarodowych inwestorów branżowych, uważają przedstawiciele kancelarii prawnej DLA Piper. Atutem polskich firm jest wysoki poziom innowacyjnych rozwiązań i kadra wykwalifikowanych specjalistów. Jednym z największych wyzwań dla branży jest ochrona praw autorskich i technologii na globalnym rynku oraz złożone przepisy prawa kosmicznego.
Rok 2022 nie zakończył się optymistycznie dla polskiego przemysłu. Z miesiąca na miesiąc odnotowane zostały spadki, zarówno w produkcji, jak i liczbie nowych zamówień. Również zatrudnienie oraz aktywność zakupowa uległy zmniejszeniu.
Czy i kiedy nasza gospodarka wejdzie w fazę pełnowymiarowej recesji, a także jak głębokie może być załamanie koniunktury? Opinie ekspertów w tej materii są – przynajmniej na razie – mocno podzielone.
Zespół badawczy Korea Hydro & Nuclear Power, składający się z przedstawicieli firm zaangażowanych w projekt, odwiedził potencjalną lokalizację elektrowni jądrowej w Pątnowie.
Zdaniem ekspertów droga do sukcesu jest dzisiaj mniej kręta niż była jeszcze kilka lat temu. Źródłem optymizmu są innowacyjne technologie czwartej rewolucji industrialnej skutecznie adaptowane do realiów funkcjonowania fabryk i zakładów za sprawą konsultingu przemysłowego.
Transformacja energetyczna – z mocnym naciskiem na rozwój zielonej energii (odnawialnych źródeł energii – OZE) i dekarbonizację gospodarki – jest traktowana w Unii Europejskiej jako najlepszy sposób na sprostanie wyzwaniom politycznym, ekonomicznym, ekologicznym i klimatycznym.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?