W dniach 4-6 marca 2025 roku w Bydgoszczy odbędą się Targi INNOFORM – jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce dedykowanych branży narzędziowo-przetwórczej. Organizatorami wydarzenia są Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa oraz Targi w Krakowie.
Zarówno maszyny obróbcze, jak i narzędzia skrawające, w tym dobór materiałów narzędziowych, podlegają ciągłemu rozwojowi, by sprostać rosnącym wymaganiom rynku i nowym wyzwaniom, takim jak obróbka innowacyjnych materiałów.
Już wkrótce branża narzędziowo-przetwórcza będzie miała okazję uczestniczyć w jednym z najważniejszych wydarzeń tego sektora. Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM zbliżają się wielkimi krokami.
Producenci narzędzi skrawających muszą dostosować ofertę do nowych materiałów, które często należą do grupy trudnoobrabialnych. A oczekiwania rynku są niezmienne – narzędzia powinny zapewnić odpowiednią wydajność obróbki, a przy tym niezawodność i powtarzalność procesów.
Koniunktura w branży narzędzi skrawających jest ściśle uzależniona od gałęzi przemysłu, w których na co dzień wykorzystuje się narzędzia do obróbki metali. Ostatnie 2 lata przyniosły mocne zawirowania na tym rynku. Wydaje się jednak, że sytuacja już się unormowała i branża wróciła na ścieżkę stabilnych wzrostów produkcji. Przy tym nie tylko sam wzrost sektora przetwórstwa przemysłowego napędza rynek narzędziowy. Równie ważne dla jego rozwoju są nowe wyzwania związane m.in. z nowymi materiałami, z jakich wytwarzane są elementy będące przedmiotem obróbki.
Tematem przewodnim Targów INNOFORM, które 27-29 września odbędą się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym będzie ekonomia.
Targi INNOFORM to jedyne w Polsce wydarzenie targowe, które skupia oferentów i decydentów odpowiedzialnych za rozwój branży narzędziowo-przetwórczej w naszym kraju. Tegoroczna edycja targów odbędzie się wyjątkowo jesienią – 27-29 września w Bydgoszczy.
Nowe rodzaje materiałów, z jakich wykonane są narzędzia skrawające, w dużym stopniu wpływają na zmiany w procesach obróbki skrawaniem w ostatnich latach. To od narzędzi do obróbki metali zależy wydajność i końcowy efekt procesu obróbczego. Zadanie jest trudne, ponieważ narzędzia skrawające coraz częściej muszą się mierzyć z trudnoobrabialnymi materiałami.
Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM w tym roku odbędą się w zmienionym formacie jako Konferencja Branży Narzędziowo-Przetwórczej, która odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2021 r. w formule on-line.
N-Pol Cutting Tools z siedzibą w Mazańcowicach na południu Polski to firma rodzinna, która rozpoczynała działalność od produkcji i sprzedaży lokalnej, aby siedem lat temu podjąć działalność eksportową. Obecnie przedsiębiorstwo sprzedaje narzędzia na wszystkich kontynentach, a jego portfolio obejmuje zarówno narzędzia standardowe, jak i specjalne – wykonywane na zamówienie klienta.
Rok 2020 jest dla spółki MMC Hardmetal rokiem wyjątkowym, ponieważ to właśnie 15 lat temu (dokładnie 1 lipca 2015 r.) powstał we Wrocławiu jedyny w Polsce i siódmy w Europie oddział Mitsubishi Materials – japońskiego producenta najwyższej jakości narzędzi skrawających istniejącego na rynku od 1950 r. i zatrudniającego ponad 24 000 pracowników na całym świecie.
Rynek narzędzi skrawających jest ściśle powiązany z sytuacją w branży maszynowej, zwłaszcza z segmentem obrabiarek – a tym samym z koniunkturą w całym przetwórstwie przemysłowym. Zarówno w skali globalnej, jak i na polskim rynku sytuacja wygląda obiecująco, a rosnący popyt jest efektem niezłej kondycji w tych sektorach przemysłowych, które wykorzystują w szerokim zakresie technologię obróbki skrawaniem.
Zapotrzebowanie na narzędzia do obróbki maszynowej jest ściśle powiązane z popytem na maszyny do obróbki metali i materiałów niemetalicznych, ten zaś bezpośrednio zależy od stanu koniunktury w gospodarce, szczególnie w maszynówce, branży metalowej i motoryzacji.
O kierunkach rozwoju branży narzędziowej, o nowych materiałach wykorzystywanych przy produkcji narzędzi do obróbki metalu oraz o regeneracji narzędzi mówi w rozmowie z MM Magazynem Przemysłowym Bogusław Tadla, general manager w TaeguTec Polska.
W jakim kierunku rozwija się przemysł narzędziowy, jakie materiały wykorzystuje się w produkcji narzędzi do obróbki metalu, co kształtuje ich rynek oraz dlaczego coraz popularniejsza staje się regeneracja – Marcin Sawczyn, dyrektor zarządzający w Haimer Polska.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?