SKF oraz Proteus Marine Renewables osiągnęły sukces w energetyce pływowej, ustanawiając nowy rekord niezawodności turbin morskich. Współpraca może zrewolucjonizować sektor odnawialnych źródeł energii.
Grupa ORLEN wspólnie z Northland Power z sukcesem rozpoczęła instalację największych w Europie turbin wiatrowych o mocy 15 MW. W polskiej części Bałtyku stanął pierwszy wiatrak.
Grupa ORLEN osiągnęła kolejny kamień milowy w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W Łebie działa już pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa dla MEW. Już teraz odgrywa ona kluczową rolę w trwającym procesie budowy na morzu, którego finałem będzie uruchomienie w przyszłym roku pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.
European Energy, we współpracy z Mitsui & Co., z powodzeniem przeprowadziły pierwszą przemysłową produkcję e-metanolu w zakładzie w Kassø, osiągając poziom czystości przekraczający 99,985%, zgodny ze specyfikacją branżową IMPCA.
Ten produkt może stanowić postęp w druku 3D. Naukowcy opracowali system, który automatycznie konfiguruje drukarki 3D do pracy z nowymi, ekologicznymi materiałami.
Studenci Koła Naukowego Robotyków KoNaR z Politechniki Wrocławskiej pracują nad skonstruowaniem autonomicznej łodzi napędzanej energią odnawialną.
Coraz więcej firm z sektora energetycznego wierzy, że osiągnięcie neutralności klimatycznej na świecie opóźni się o co najmniej dekadę, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company.
Przykładem napędzania procesów produkcyjnych energią słoneczną jest nowa inwestycja Ceramiki Podkarpackiej, którą zrealizowała we współpracy z Grupą E.ON w Polsce. Wykonała ona instalację fotowoltaiczną o mocy blisko 1 MW.
Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, jednego wytwórców energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podpisała kolejną umowę na dostawę energii elektrycznej do Orange Polska.
Odnawialne i ekologiczne źródła energii można dzisiaj pozyskiwać na wiele sposobów. W wykorzystywaniu przyjaznych środowisku źródeł i komponentów sprzyja między innymi popularyzacja elektromobilności i energetyki wiatrowej. W obu aspektach z powodzeniem można wykorzystywać innowacyjne i nowoczesne rozwiązania oraz zastosowania dedykowane dla produkcji „zielonej” energii elektrycznej.
Wzrost cen energii i rosnący nacisk na ograniczanie emisji powodują, że również kolej – która pod tym względem i tak jest już najbardziej ekologicznym środkiem transportu – musi myśleć o przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Prąd z OZE ma być produkowany m.in. na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, powstających w pobliżu torów i innych obiektów kolejowych. Takie plany ma również SKM Warszawa, która chce zainwestować w fotowoltaikę i magazyny energii w swojej bazie na warszawskich Szczęśliwicach. – Zastanawiamy się też nad próbą miniinstalacji magazynowania energii w wodorze – mówi prezes spółki Alan Beroud.
Zakłócenia w handlu energią między Europą a Rosją doprowadziły światowe ceny paliw do rekordowych poziomów. Niedobory surowców odnawialnych oraz wyzwania związane z łańcuchem dostaw technologii niskoemisyjnych ograniczyły postępy transformacji energetycznej. Jak wynika z przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte raportu 2023 Oil and Gas Industry Outlook, branży paliwowej w 2023 r. najprawdopodobniej uda się utrzymać dyscyplinę kapitałową oraz osiągnąć niespotykany wcześniej poziom bilansu.
W maju Komisja Europejska przedstawiła szczegóły programu REPowerEU, który ma być sposobem Unii na uniezależnienie się od importu paliw kopalnych. Zielony wodór odgrywa w tym planie bardzo ważną rolę.
Wprowadzenie definicji biometanu, wsparcie produkcji, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie i wprowadzenie gwarancji pochodzenia – to najważniejsze zmiany przewidziane w projektowanej nowelizacji ustawy o OZE, które mają zdynamizować rynek biometanu i biogazu. W tej chwili brak szczegółowych regulacji ogranicza bowiem jego rozwój.
Najnowsze odkrycie naukowców z Binghamton University może usprawnić działanie Internetu Rzeczy. Jeśli skonstruowane biosolarne komórki, które używają dwóch typów bakterii do wytwarzania elektrycznośći, okażą się skuteczne, to czeka nas istny mariaż techniki z biologią.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?