4 sposoby na szybką automatyzację przedsiębiorstwa

4 sposoby na szybką automatyzację przedsiębiorstwa CadXpert

Czynności, które kryją się pod pojęciem „automatyzacja”, przynoszą przedsiębiorstwom wiele korzyści. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza obecnie. Z racji coraz silniejszej rywalizacji rynkowej firm, każdy rodzaj przewagi konkurencyjnej może okazać się bowiem na wagę złota. Choć automatyzację kojarzy się głównie z usprawnieniem produkcji, warto wiedzieć, że spektrum jej wykorzystania może być jednak o wiele szersze.

Zintegrowane napędy Simplified Motion Series

Przykładem nowoczesnego podejścia do automatyzacji może być Simplified Motion Series, która łączy prostotę pneumatyki z zaletami automatyzacji elektrycznej. Zintegrowane napędy tego typu są bowiem dobrą alternatywą dla użytkowników szukających rozwiązań elektrycznych do bardzo prostych zadań ruchu i pozycjonowania, bez skomplikowanego uruchamiania wymaganego w przypadku tradycyjnych napędów elektrycznych.

W tym przypadku obsługa opiera się na zasadzie „plug and work”, a cyfrowe wejścia/wyjścia oraz IO-Link są zawsze zintegrowane. Produkt posiada oba typy sterowania w standardzie.

Simplified Motion Series składa się z liniowych i obrotowych napędów elektromechanicznych wraz z prostym i zoptymalizowanym pod kątem aplikacji połączeniem silnika i napędów serwo, które tworzą tak zwany zintegrowany napęd. Takie rozwiązanie nie wymaga dodatkowych komponentów do instalacji w szafce sterowniczej, ponieważ Simplified Motion Series jest montowany bezpośrednio w maszynie.

Napędy

Oferuje również zoptymalizowane charakterystyki ruchu, takie jak łagodnie amortyzowane wysuwanie i cofanie do położeń końcowych czy uproszczone funkcje wciskania i ściskania. Dodatkowo jako standard występuje zintegrowana sygnalizacja o położeniu końcowym, dzięki czemu nie są wymagane żadne zewnętrzne czujniki.

Regał automatyczny MonoTower Lite

Oprócz zintegrowanych napędów w ramach prowadzonej działalności warto rozważyć także rozwiązania usprawniające magazynowanie i przetwarzanie arkuszy blach bądź innego rodzaju wyrobów. W tym zakresie pomocny może być regał automatyczny MonoTower Lite przeznaczony do składowania niewielkiej liczby arkuszy (blach, płyt, laminatów itd.) o wymiarach maksymalnych 3 m x 1,5 m.

regał magazynowy

Z uwagi na fakt, że ma on kompaktowy rozmiar pozwala magazynować na 16 m² do 75 ton materiałów, zapewniając operatorowi łatwy i szybki dostęp do składowanych artykułów. Ponadto dobrze nadaje się do instalacji bezpośrednio przy wycinarce laserowej oraz pozwala w optymalny sposób wykorzystać powierzchnię magazynową.

Wyspy zaworowe serii D z CoilVision

Aby usprawnić funkcjonowanie firmy, dobrze zapoznać się, a następnie wdrożyć ofertę pneumatycznych wysp zaworowych serii D z technologią CoilVision, które mogą być sterowane za pomocą wszelkich sieci przemysłowych Fieldbus oraz IO-Link. Okazuje się, że poza standardowymi funkcjami, jakie pełnią zawory pneumatycznie, możliwy jest także stały monitoring i sygnalizacja wielu parametrów pracy, które pośrednio mogą informować o innych funkcjach maszyny. Liczba cykli, odchylenia napięcia, zużycie energii, monitoring temperatury – to tylko kilka przykładów.

zawory

W automatyzacji liczy się bowiem stała kontrola i przewidywanie stanu zużycia każdego z elementów, w tym przypadku – zaworów, w oparciu o warunki, w jakich aktualnie dany przedmiot jest użytkowany. Potwierdzenie przesterowania może być jednocześnie wykorzystane jako sygnał wyzwalający kolejną sekwencję urządzenia.

panel diagnostyczny

Opcjonalna komunikacja wi-fi umożliwia bezprzewodowe przesyłanie w/w danych, które potem przez użytkownika mogą być wykorzystane do zliczania cykli poszczególnych procesów maszyny bądź diagnozowania, czemu któryś z jej elementów nie zadziałał, a także zaplanowania przestoju.

Drukarka 3D MakerBot METHOD

Krokiem umożliwiającym wprowadzenie przedsiębiorstwa na wyższy poziom rozwoju technologicznego może być też wdrożenie do jego zasobów drukarki 3D – chociażby drukarki 3D MakerBot METHOD, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest firma CadXpert.

Sztywna, metalowa konstrukcja niweluje ryzyko drgań podczas pracy, dzięki czemu modele wykazują większą dokładność wymiarową i jakość powierzchni. Ogrzewana komora robocza do temp. 110°C z cyrkulacją powietrza zapewnia dokładne spajanie i jednorodność warstw, a tym samym wytrzymałość obiektu w każdej osi. Maszyna posiada system 2 ekstruderów o wzmocnionej konstrukcji i wyposażonych w czujniki monitorujące przepływ materiału – jeden ekstruder dla materiału podporowego i osobny dla materiału budulcowego.

Drukarka

3 opcje materiału podporowego to: podpory z materiału budulcowego dla szybkich, ekonomicznych wydruków, usuwane ręcznie, rozpuszczalny PVA zapewniający swobodę projektowania skomplikowanych geometrii i Stratasys SR-30 - rozpuszczalny materiał podporowy gwarantujący wysoką jakość powierzchni.

Drukarka 3D sprawdza się m.in. w produkcji prototypów funkcjonalnych, części zamiennych, narzędzi i osprzętu, mocowań czy uchwytów. Obecnie na drukarkach 3D z serii MakerBot METHOD można wytwarzać z takich materiałów jak stal nierdzewna (BASF Ultrafuse 316L) czy nylon wzmacniany włóknem węglowym, PC-ABS, ASA, ABS, PET-G, PLA. Dzięki zastosowaniu ekstruderów LABS użytkownik jest w stanie drukować także z dowolnego materiału spoza oferty przeznaczonej do MakerBot, co sprawia, że drukarki 3D z serii METHOD stały się uniwersalnym narzędziem do produkcji addytywnej.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę