Comarch zwiększa inwestycje w inteligentne rozwiązania

PixaBay
Reklama
Reklama

Comarch pracuje na rozwojem nowych produktów typu smart airport i smart city. Informatyczna spółka musi się liczyć z wyższymi kosztami spowodowanymi wprowadzaniem nowych projektów, ale jak mówi wiceprezes Comarchu, Konrad Tarański prace te mają zapewnić producentowi wyższe przychody w przyszłości.

Wyniki finansowe osiągnięte przez Grupę Comarch w I półroczu 2016 roku były dobre lub nawet bardzo dobre – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Konrad Tarański, dyrektor finansowy grupy Comarch. – Jeśli popatrzymy chociażby na poziom marży brutto, nasz najważniejszy cel biznesowy został zrealizowany, czyli dzięki osiągnięciom w kilku obszarach biznesowych pokryliśmy wzrost kosztów naszej działalności, który wynika ze wzrostu liczby osób zatrudnionych w 2015 roku i słabość sektora publicznego, która niewątpliwie ma miejsce w tym roku.

Reklama

W I półroczu 2016 r. grupa Comarch miała 516,43 mln zł przychodów wobec 505,44 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny spadł do 35,21 mln zł z 44,34 mln zł przed rokiem, zysk netto natomiast (przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej) skurczył się do 12,76 mln zł z 35,78 mln zł. Marża na sprzedaży wzrosła jednak do 29,1 proc. z 28,7 proc. rok wcześniej.

Co do zasady te wyniki były dobre, były one obciążone też różnymi zjawiskami bardziej jednorazowymi, co spowodowało, że te wyniki, które raportowaliśmy na giełdzie, były nieco poniżej 2015 roku, zwłaszcza w obszarze netto, ale podstawowy biznes bardzo dobrze przebiegał, z tego jesteśmy zadowoleni – zapewnia Tarański.

W I półroczu nastąpił wyraźny spadek sprzedaży do sektora publicznego, co wynika z zakończenia unijnej perspektywy 2007–2013 i opóźnienia pieniędzy z perspektywy 2014–2020. W omawianym okresie stanowiły one 7 proc. przychodów (przed rokiem 11,4 proc.). Dało to kwotę 36,32 mln zł. Jeszcze mocniej spadły przychody w segmencie medycznym – o 58,4 proc. do 7,28 mln zł.

Reklama

Comarch cały czas inwestuje bardzo dużo pieniędzy w rozwój nowych produktów informatycznych w różnych obszarach, od kilku lat intensywnie rozwijamy obszar informatyki dla medycyny, to są projekty w zakresie np. telekardiologii, teleradiologii, czy różnych innych rozwiązań, nad którymi obecnie pracujemy – mówi dyrektor finansowy Grupy Comarch.

Koszty związane z wytwarzaniem nowych rozwiązań informatycznych, m.in. z zakresu smart city, smart airport, systemów e-health, urządzeń telemedycznych, rozwiązań z zakresu internetu rzeczy, będą miały w kolejnych okresach istotny wpływ na zwiększone koszty działalności Grupy Comarch – uprzedza spółka w raporcie. Zapewnia też jednak, że przyczynią się one w przyszłości do zwiększenia przychodów osiąganych w nowych segmentach działalności.

Nie tylko medycyna, mamy też dużo nowych rozwiązań w innych obszarach, czy np. w obszarze systemów lojalnościowych rozwijamy ciekawe produkty typu smart airport we współpracy z naszą spółką stowarzyszoną Thanks Again ze Stanów Zjednoczonych, czy smart city – takie nowoczesne systemy łączące system lojalnościowy, systemy do marketingu precyzyjnego, geolokalizacje, różne inne takie trendy, które obecnie w informatyce obowiązują – mówi Konrad Tarański. – Planujemy te produkty aktywnie wprowadzać na rynek już w kolejnych okresach, jeszcze w tym roku i w kolejnych latach. To są ciekawe obszary, myślę, że to będzie też dobre źródło przychodów w przyszłości dla naszej firmy.

Źródło: Newseria

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama