Czyściwa przemysłowe: czyste miejsce pracy

Czyściwa przemysłowe: czyste miejsce pracy MEWA

Czyste i schludne miejsce pracy to nie tylko większy komfort dla pracowników. To także warunek, którego spełnienie sprawia, że maszyny i urządzenia maksymalnie długo utrzymują wysoką sprawność. Potrzebny jest do tego dobór odpowiednich środków utrzymania czystości, m.in. czyściw przemysłowych.

 

  • Na rynku dostępne są różne rodzaje czyściw przemysłowych
  • Czyściwa przemysłowe do wyjątkowo trudnych zabrudzeń
  • Czyściwa przemysłowe – nowe rozwiązania
  • Wybór odpowiedniego czyściwa przemysłowego

 

Czyściwa przemysłowe powinny być nieodzownym elementem wyposażenia zakładów przemysłowych, warsztatów czy innych miejsc pracy, w których łatwo o zabrudzenia. Optymalnie dobrane czyściwa umożliwią skuteczne starcie resztek olejów, smarów, farb, tłuszczów, wody czy innych płynów bez względu na czyszczoną powierzchnię. Pozwalają utrzymać w czystości maszyny, narzędzia czy całe stanowiska pracy.

Czyściwa przemysłowe: szeroka oferta rynkowa

Do zastosowań przemysłowych wykorzystuje się różnorodne czyściwa, które różni przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Najczęściej spotykane są obecnie czyściwa pochodzenia makulaturowego, włókninowego, celulozowego lub makulaturowo-celulozowego. Użyty materiał determinuje przeznaczenie danego czyściwa, stąd też tak istotny jest odpowiedni dobór konkretnego rozwiązania.

Z lżejszymi zabrudzeniami doskonale radzą sobie czyściwa papierowe. Szybko chłoną rozlane płyny, usuwają brud i kurz, są idealne do osuszania dłoni – tłumaczy Wojciech Nizio, Regional Brand Activation Manager marki Tork. – Gdy mamy do czynienia z tłustymi plamami oleju czy smaru, warto sięgnąć po produkty włókninowe. Czyściwo przemysłowe z włókniny można używać na sucho i mokro, ponadto chroni ono dłonie przed wysoką temperaturą i metalowymi opiłkami. Sprawdzi się również przy polerowaniu.

Choć wciąż w użytku są czyściwa jednorazowe, to względy ekologiczne, a także ekonomiczne, coraz mocniej przemawiają za stosowaniem czyściw wielokrotnego użytku. Wykonane ze specjalnej przędzy zachowują swoje właściwości mimo intensywnego użytkowania. Odpowiednio prane mogą być stosowane nawet do ok. 50 razy.

Osobną grupę stanowią czyściwa do delikatnych powierzchni czy do uporczywych zabrudzeń. W tym pierwszym przypadku czyściwo nie może pozostawiać żadnych kłaczków, które mogłyby być przyczyną problemów w działaniu np. podzespołów mechaniki precyzyjnej. Powinno też szybko wchłaniać nawet duże ilości zabrudzenia.

Jakie czyściwo na trudne zabrudzenia?

Z kolei przy trudnych zabrudzeniach sprawdzają się czyściwa włókninowe. Są chłonne, wytrzymałe i można ich używać wraz z rozpuszczalnikiem. – Tork wzbogacił swoje produkty o formułę exelCLEAN, dzięki czemu są mocne i odporne na strzępienie – mówi Wojciech Nizio. – Nie rekomenduję natomiast korzystania z czyściw bawełnianych, tzw. szmat, które nadal są często używane w zakładach produkcyjnych. Wykonane z pociętych ubrań z różnych materiałów, nie zapewniają stałej jakości.

Jak dodaje Piotr Borowczyk, prezes zarządu MEWA Textil-Service, do szczególnie trudnych zabrudzeń przemysłowych wykorzystywane jest czyściwo wielokrotnego użytku o dużej wytrzymałości, odporne na ścieranie i efektywnie usuwające takie zanieczyszczenia, jak oleje, farby, rozpuszczalniki i smary.

W przypadku naszej firmy jest to czyściwo MEWATEX. Nadaje się szczególnie do maszyn i produktów, a także do czyszczenia na mokro gładkich powierzchni. Czyściwo wykonane jest ze specjalnej przędzy, dzięki której ma wyjątkowo dużą chłonność, zgodnie z normą DIN 61651 – zapewnia Piotr Borowczyk.

Nowe rozwiązania ułatwiają czyszczenie

Oferta rynkowa w tym obszarze jest niezwykle szeroka i zawiera coraz więcej nowych rozwiązań. Kierownicy produkcji stale doskonalą procesy w zakładzie i sięgają również po nowe produkty. 

Kiedyś w zakładach używało się tylko szmat – to dobrze, że teraz się od nich odchodzi. Coraz więcej osób odpowiadających za zaopatrzenie ma świadomość, że czyściwa włókninowe mają dużą przewagę nad bawełnianymi. Są mocniejsze i bardziej wytrzymałe na strzępienie, co pozwala oszczędzać czas podczas konserwacji i sprzątania – przekonuje Wojciech Nizio. I dodaje, że widoczny jest trend poszukiwania przez klientów rozwiązań, które pomogą osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności. Najnowsze czyściwo z oferty Tork jest np. w 99% wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego.

Jak w wielu obszarach naszego życia, także i w zakresie czyściw przemysłowych pojawia się wiele technologicznych usprawnień. Dotyczy to zarówno nowych materiałów czy zmian w składzie czyściwa, które zmierzają do poszerzenia zakresu zastosowania czyściw, jak i wielu udoskonaleń w procesie prania czyściwa zapewniającego wyższy stopień czystości wypranego czyściwa – mówi Piotr Borowczyk.

Wśród dostępnych czyściw znajdziemy dziś np. rozwiązania bezpyłowe lub niskopylne, które zapewniają optymalną czystość. Coraz większą popularnością cieszą się również czyściwa uniwersalne. Za ich pomocą z użyciem wody, rozpuszczalnika czy detergentu można wyczyścić niemal każdą powierzchnię z każdego rodzaju zabrudzenia.

Zmiany zachodzą także w systemie dozowania i opakowaniach. – Nasze opakowania wykonane są z tworzyw sztucznych, które w 30% pochodzą z recyklingu oraz włókien kartonowych uzyskanych w 100% z recyklingu. Kiedyś pudełka z czyściwami zajmowały dużo miejsca. Obecnie skompresowane wkłady pozwalają zaoszczędzić powierzchnię magazynowania, a udoskonalone składane formaty czyściwa umożliwiają szybszy do nich dostęp – dodaje przedstawiciel marki Tork.

Na co zwracać uwagę przy wyborze czyściwa przemysłowego?

Szeroka oferta rynkowa w obszarze czyściw przemysłowych, a także możliwość występowania różnorodnych zabrudzeń powodują, że od wyboru rodzaju czyściwa może w dużym stopniu zależeć skuteczność czyszczenia. Dlatego też wybierając czyściwo przemysłowe, należy uwzględnić kilka czynników.

Istotne jest rozpoznanie potrzeb danego stanowiska pracy i miejsca w zakładzie, gdzie dany produkt będzie wykorzystywany. Ważną rolę odgrywa więc rodzaj zastosowanego materiału – wyjaśnia Wojciech Nizio. W wyborze produktu kluczowe znaczenie ma także stopień absorpcji wody oraz podatność na reakcje chemiczne z rozpuszczalnikami albo olejami.

Istotna jest również wytrzymałość i odporność na uszkodzenia czyściwa. To wszystko sprawia, że poprzez dobór czyściwa można generować oszczędności i zwiększać wydajność przedsiębiorstwa.

Jak tłumaczy Piotr Borowczyk, należy przede wszystkim określić, do czego ma być stosowane czyściwo. Czy będzie to usuwanie olejów, smarów, farb i rozpuszczalników, czy też opiłków metali, a może też czyszczenie delikatnych lub wrażliwych części maszyn? Należy ponadto wybierać czyściwo dobrej jakości, żeby nie uszkodzić czyszczonych maszyn czy narzędzi.

Firma outsourcingowa z reguły doradzi klientowi, jakie czyściwo wybrać. Należy też przeanalizować, na ile wynajem konkretnego czyściwa ograniczy ilość dodatkowych obowiązków i koszty związane z czyszczeniem – dodaje prezes zarządu MEWA Textil-Service.

Ważne mogą się także okazać specyficzne warunki, w jakich wykorzystywane będą czyściwa. W zakładach produkcyjnych z branży spożywczej i innych obiektach gastronomicznych stosowane powinny być np. czyściwa dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę