Innowacyjna logistyka – kolejny odcinek ITM_talks

Innowacyjna logistyka – kolejny odcinek ITM_talks Grupa MTP

Dynamiczny rozwój branży logistycznej przyczynia się do rosnącego zainteresowania automatyzacją i robotyzacją magazynów. Jak jednak logistycy podchodzą do innowacji? Które procesy intralogistyczne łatwo poddają się automatyzacji? W jaki sposób roboty mogą wesprzeć logistykę? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci z Politechniki Poznańskiej, firmy WObit i Łukasiewicz-Instytutu Logistyki i Magazynowania

Nie słabną pozytywne prognozy dla branży logistycznej. Odnotowany boom w e-commerce wygenerował niespotykane wcześniej zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi logistyczne, w tym zupełnie inaczej rozumiane zarządzanie magazynem czy trudniejszą niż dotychczas obsługę zwrotów. W ostatnim roku rozwinęła się także usługa fulfillment, a Polska została ogłoszona najatrakcyjniejszym rynkiem magazynowym w Europie i znalazła się na czele krajów z największą liczbą skrytek na paczki.

Nie tylko jednak rozwój e-commerce wpłynął na obecny wygląd branży. Zerwane poprzez pandemię łańcuchy dostaw, problemy z kadrą pracowniczą czy coraz większy nacisk konsumentów na proekologiczne działania sprawiają, że logistycy mają dzisiaj pełne ręce roboty. Czy to zatem dobry czas na inwestycje w innowacyjne rozwiązania? Z najnowszych badań wynika, że jak najbardziej. Aż trzy na cztery organizacje wskazują automatyzację i robotyzację w magazynach, rozwiązania z obszaru big data analytics i autonomiczne wózki AGV jako przyszłość branży, a 60% firm logistycznych planuje duże inwestycje jeszcze w tym roku .

Dyskusja o logistyce przyszłości

Które rozwiązania łatwo poddają się automatyzacji, a które dużo trudniej? Czy roboty "wyjdą z klatek”? Jak automatyzować i robotyzować magazyny w taki sposób, aby ta kosztowna inwestycja przyniosła oczekiwany efekt? Tego będzie można dowiedzieć się 8 czerwca 2021 o godz. 11:00 podczas ITM_talks 5. Rejestracja na to spotkanie trwa pod adresem: https://talks.itm-europe.pl/.

W dyskusji wezmą udział: Przemysław Degórski, dyrektor rozwoju, WObit, Wiktor Żuchowski, starszy specjalista ds. rozwoju logistyki, Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania, oraz prof. dr hab. inż. Paweł Pawlewski, Wydział Inżynierii Zarządzania, Instytut Logistyki, Politechnika Poznańska
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Walas, adiunkt z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej, Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki Politechniki Poznańskiej.

– Kolejne spotkanie z cyklu ITM_talks będzie poświęcone najnowszym rozwiązaniom w logistyce i intralogistyce. Jest to branża, która rozwija się w bardzo dynamicznym tempie, nie zabraknie nam więc tematów do rozmowy z ekspertami podczas ITM_talks, jak i w trakcie zbliżających się targów Modernlogkomentuje Hanna Zdrojewska, dyrektor Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog.

Silny związek logistyki i Przemysłu 4.0

Choć tematem spotkania będą logistyka i innowacje w magazynach, to przedstawione one zostaną zgodnie z założeniami cyklu ITM_talks, z perspektywy koncepcji Przemysłu 4.0. Tym samym nie zabraknie także pytań o bliźniaki cyfrowe w kontekście logistyki czy wygląd magazynu przyszłości.

– Wspieramy wdrażanie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 w każdej branży, również w logistycznej – komentuje Anna Lemańska-Kramer, dyrektor Targów ITM Industry Europe. – Wierzymy, że są one koniecznym warunkiem do rozwoju w tych wymagających dla wszystkich czasach, dlatego z chęcią promujemy dobre praktyki w tym zakresie za pośrednictwem kolejnych odcinków ITM_talks.

Dyskusje online z serii ITM_talks stanowią zapowiedź tegorocznych Targów ITM Industry Europe oraz Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, które odbędą się na terenie MTP w terminie 31.08-3.09.2021 r. Wydarzeniom będą towarzyszyły branżowe konferencje, w tym pionierski projekt promujący rozwój Przemysłu 4.0 – Kongres Industry NEXT The New Reality oraz II edycja Konferencji Smart Warehouse. W tym samym czasie będzie można zwiedzić także ekspozycję targów 3D Solutions, Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting i Forum Odlewniczego Focast.

Źródło: Grupa MTP

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę