Inteligentne słuchawki douszne poprawią komunikację na produkcji

Inteligentne słuchawki douszne poprawią komunikację Fraunhofer IDMT

Urządzenie douszne, które wytłumia głośne dźwięki otoczenia, a jednocześnie umożliwia komunikowanie się z ludźmi i maszynami? Taki wynalazek przedstawili naukowcy na targach Fraunhofer Solution Days 2020.

Pod koniec października br. Instytut ds. Cyfrowych Technologii Medialnych im. Fraunhofera (IDMT) zaprezentował rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo, ergonomię i efektywność komunikacji na stanowisku pracy. Inteligentne urządzenie douszne zarówno chroni słuch, jak i zapewnia niezakłóconą komunikację mimo hałasu panującego na stanowisku pracy. Co więcej, można je także wykorzystać do sterowania głosowego maszynami, pracy na dokumentach bez użycia rąk oraz dźwiękowego monitorowania procesów. Maleńka „słuchawka” bazuje na aparacie słuchowym „Transparent Earpiece” opracowanym przez Carla von Ossietzkiego z Uniwersytetu w Oldenburgu. 

W przypadku klasycznego sprzętu do ochrony słuchu jego użytkownik musi wybierać między bezpieczeństwem a możliwością wymiany komunikatów z otoczeniem. Funkcja selekcji dźwięków z zastosowaniem sztucznej inteligencji na zawsze rozwiąże ten problem.

Sygnały akustyczne i mowa są tu przetwarzane przez algorytmy uczenia maszynowego i dodatkowo wzmacniane lub wyciszane przez zestaw mikrofonów – wyjaśnia dr Jan Rennies-Hochmuth, kierownik grupy Aparaty Słuchowe do Użytku Osobistego w IDMT. – Technologia ta przynosi korzyści nie tylko osobom normalnie słyszącym, ale także niedosłyszącym.

To jednak nie jedyne zalety inteligentnej „słuchawki”: w połączeniu z systemami do automatycznego rozpoznawania mowy oraz akustycznej detekcji zdarzeń opracowanymi przez naukowców z IDMT zapewnia ona zupełnie nowy rodzaj interakcji między człowiekiem a maszyną. Można ją wykorzystać np. do sterowania głosowego urządzeniami, bezdotykowego dokumentowania procesów czy monitorowania sprzężeń akustycznych w celu sprawdzenia stanu złączy wtykowych.

Źródło: Fraunhofer IDMT

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę