Lasery wspomogą walkę z plastikowymi odpadami

Lasery wspomogą walkę z plastikowymi odpadami Fraunhofer ILT

Współczesne oczyszczalnie ścieków nie są w stanie w pełni odfiltrować drobnych mikroplastików ze ścieków, jednak wkrótce może się to zmienić. Pierwszy nawiercany laserem filtr jest testowany w oczyszczalni ścieków. Zawiera arkusze z bardzo małymi otworami o średnicy zaledwie 10 mikrometrów.

Technologia wydajnego wiercenia milionów takich otworów została opracowana w Instytucie Technologii Laserowych ILT im. Fraunhofera, a obecnie inżynierowie instytutu rozwijają technologię laserową ultrakrótkich impulsów (USP).

Zrównoważony rozwój nie jest już tylko opcją, ale znacznie częściej obowiązkiem, niezależnie od opracowywanej technologii. W związku z tym branża przemysłowa coraz częściej wykorzystuje technologię USP w celu poprawy zrównoważonego rozwoju w wielu projektach. Lasery są już wykorzystywane np. do zwiększania wydajności technologii wodorowej i generowania absolutnie szczelnych obudów akumulatorów w zastosowaniach elektromobilnych.

W ramach projektu „SimConDrill” firma Fraunhofer ILT połączyła siły z partnerami przemysłowymi, aby zbudować filtr, który – po raz pierwszy – może usuwać mikrodrobiny plastiku ze ścieków.

W istocie naszym wyzwaniem było wywiercenie jak największej liczby otworów w stalowej folii w możliwie najkrótszym czasie – wyjaśnia Andrea Lanfermann, kierownik projektu w Fraunhofer ILT.

Po teoretycznym opracowaniu procesu w Fraunhofer ILT eksperci z firmy LaserJob wywiercili w arkuszu filtracyjnym 59 milionów otworów o średnicy 10 mikrometrów, tworząc w ten sposób prototyp filtra. Naukowcy Fraunhofera współpracują również z trzema innymi firmami nad tym projektem.

filtr z mikrootworami

W międzyczasie nawiercane laserowo arkusze metalowe zostały zainstalowane w opatentowanym przez firmę Klass Filter filtrze cyklonowym i poddane szeroko zakrojonym testom. W pierwszym teście drobny proszek z drukarek 3D został odfiltrowany z zanieczyszczonej wody. Instalacja jest obecnie testowana w rzeczywistych warunkach w oczyszczalni ścieków.

Wiercenie milionów otworów jeden po drugim zajmuje dużo czasu, ale można to zrobić szybciej dzięki procesowi wielowiązkowemu, w którym macierz identycznych wiązek jest generowana z wiązki laserowej za pomocą specjalnego systemu optycznego. Fraunhofer ILT wykorzystał ten proces z laserem o ultrakrótkich impulsach do jednoczesnego wiercenia otworów 144 wiązkami.

Źródło: Fraunhofer ILT

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę