Na co zwracać uwagę przy zakupie pierwszego manipulatora?

Na co zwracać uwagę przy zakupie pierwszego manipulatora? Dalmec
20.9.2022

Pojawiła się potrzeba zakupu pierwszego urządzenia typu manipulator przemysłowy lub innego urządzenia transportu bliskiego (UTB)? Niezależnie od powodu kluczową sprawą jest wzięcie pod uwagę długoterminowej wartości, jaką może zaoferować nowoczesne i odpowiednio dobrane urządzenie. Trzeba jednak uwzględnić także ryzyko strat, jakie mogą się wiązać ze źle dobranym sprzętem.

Podejmując decyzję o zakupie nowego sprzętu, warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka kryteriów.

Powiązane firmy

Częstotliwość przestojów w produkcji

Awarie urządzeń, choć trudno przewidywalne, są niestety nieodłącznym elementem ich cyklu życia. Nikt wprawdzie nie chce myśleć, że nowe maszyny będą działać nieprawidłowo, jednak w pewnym momencie każda maszyna wymaga naprawy. Znaczenie ma oczywiście, jak często te naprawy są przeprowadzane i jak wcześnie się zaczynają.

Aby zapobiec kosztownym przestojom, należy szukać urządzeń tak zbudowanych, żeby spełniały najwyższe standardy. Dobre urządzenie UTB powinno charakteryzować się resoursem co najmniej miliona cyklów. Inwestując w urządzenie o mniejszym zaplanowanym cyklu przydatności do produkcji, narażamy się na kosztowne (i niepotrzebne) przerwy w pracy.

Największy koszt, jaki trzeba ponieść, jeśli dojdzie do awarii, nie wiąże się jednak z naprawą lub wymianą maszyny. To przychód, który tracimy, ponieważ nie mamy możliwości zrealizowania w pełni planu produkcyjnego. Brak możliwości produkowania przez godziny czy dni sprawi, że będzie trzeba stawić czoła ryzyku niewypełnienia planu obrotów.

Grozić nam będzie także spotkanie z niezadowolonymi klientami. Co gorsze, przestój może doprowadzić także do ich bezpowrotnej utraty. Dla dobrej kondycji biznesu trzeba więc bardzo ostrożnie podejmować decyzje zakupowe.

Częstotliwość kontuzji pracowników

Manipulatory przemysłowe i urządzenia wspomagające podnoszenie są zaprojektowane do wspierania pracowników w bezpiecznym i szybkim przenoszeniu dużych lub ciężkich ładunków. Ogólnie mówiąc, firmy, które instalują manipulatory przemysłowe, obserwują spadek liczby kontuzji związanych zarówno z wypadkami, jak i pomyłkami operatorów.

Bardzo dobrym przykładem może być firma Ford. Jej przedstawiciele zaobserwowali redukcję częstotliwości wypadków na linii produkcyjnej o 70%, kiedy na liniach produkcyjnych wdrożyli technologie wspomagające przenoszenie.

Sprzęt o niskiej jakości lub zakupiony od mało renomowanego dostawcy może być źródłem problemów. Mimo że wprowadzone w obieg urządzenia UTB muszą mieć oznakowanie CE i być w zgodzie m.in. z Dyrektywą Maszynową, nie wszystkie są bezpieczne w użytkowaniu. Rozwiązania i materiały źle dobrane w wyniku nierozpoznania właściwych potrzeb użytkownika i aplikacji mogą przyczyniać się do wypadków.

Ryzyko i koszty takich wypadków są bardzo wysokie. Wypadek może mieć różne konsekwencje – od strat z powodu nieobecności pracownika, który uległ wypadkowi, aż po rekompensaty finansowe dla pracowników na skutek wnoszonych przez nich pozwów sądowych. Główny Urząd Statystyczny w 2021 r. odnotował ponad 68 tysięcy osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy (tj. o 9,6% więcej niż w roku poprzednim).

Jakie to ma znaczenie z punktu widzenia nabywanego manipulatora przemysłowego? Urządzenie, które zostanie wybrane, powinno spełniać standardy bezpieczeństwa. Z kolei firma, od której jest kupowane, powinna dysponować wszelkimi dokumentami, które potwierdzają bezpieczeństwo jej urządzeń. Nigdy nie wolno zaniedbywać bezpieczeństwa, szukając najtańszych rozwiązań. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że tania maszyna przyczyni się – zamiast do wzrostu – do spadku bezpieczeństwa na hali.

Łatwość i efektywność produkcji

Manipulator przemysłowy czy urządzenie do wspomagania przenoszenia wysokiej jakości powinno uprościć i zwiększyć efektywność prowadzonych procesów produkcji. Niestety, nie jest to prawdą w przypadku wszystkich urządzeń. Należy więc ostrożnie dokonywać wyboru.

Dedykowane urządzenie wspomagające ma dużą przewagę nad maszyną „z półki”. Można je bowiem zaprojektować w nawiązaniu do danego gniazda roboczego, określonych materiałów i możliwości pracowników.

Urządzenie półkowe może nie spełniać szczególnych wymogów, jakie wiążą się ze specyfiką pracy w konkretnym środowisku. W efekcie operatorzy mają często więcej pracy. Te „obejścia” w najlepszym razie spowalniają produkcję, a w najgorszym – prowokują możliwe do uniknięcia wypadki pracowników.

Prawidłowo dobrany sprzęt może przekładać się także na mniejsze zapotrzebowanie dotyczące operatorów linii produkcyjnej. To z kolei umożliwia redukcję kosztów. Pozostałych pracowników można oddelegować do innych zadań, w których można lepiej wykorzystać ich umiejętności.

Wybór prawidłowego manipulatora przemysłowego

Należy pamiętać, że dokonując wyboru urządzenia wspomagającego lub manipulatora przemysłowego, które ma zaoszczędzić pieniądze przedsiębiorstwa, trzeba zadać sobie następujące 3 pytania:
    1. Jaka jest średnia żywotność urządzenia?
    2. Czy maszyna została zaprojektowana, mając na uwadze bezpieczeństwo?
    3. Czy urządzenie będzie bezproblemowo pracowało w unikalnym otoczeniu pracy?

Odpowiedzi na te pytania pomogą uniknąć zakupu maszyn, które będą generować nadmierne koszty. Jednocześnie dadzą pewność, że środowisko produkcyjne będzie bezpieczne dla operatorów, a także zapewni wysoką wydajność.

 

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę