Nowe płyty izolacyjne do zastosowań przemysłowych

Nowe płyty izolacyjne do zastosowań przemysłowych Paroc

Paroc, czołowy europejski producent izolacji z wełny kamiennej, rozszerza swoje portfolio rozwiązań dla przemysłu. Do sprawdzonych mat i otulin dołączyła właśnie odświeżona oferta płyt Paroc Slab o nowych, udoskonalonych parametrach technicznych.

Wszystkie rozwiązania z rodziny Paroc Slab cechują bardzo dobre parametry termiczne (deklarowana przewodność cieplna w temperaturze 50°C już od 0,039 W/mK), praktycznie nieograniczony zakres maksymalnych temperatur roboczych (nawet do 700°C) oraz najwyższa klasa reakcji na ogień A1. Od teraz produkty są również dostępne w wersji z pokryciem AluCoat pełniącym barierę przed kondensacją wilgoci, a także w wariancie WR (water-repellent), który chroni instalacje przemysłowe przed zjawiskiem korozji pod izolacją (CUI).

Testy przeprowadzone przez Eurofins, wiodącą na świecie niezależną grupę laboratoriów, potwierdzają, że płyty z serii Paroc Slabs WR wchłaniają 0,1 kg/m2 wody – 10 razy mniej od najbardziej wymagającej normy EN 13472. Dodatkowo produkty są testowane i certyfikowane zgodnie z najbardziej rygorystyczną klasą zgodności LABS (osłabienie zwilżenia lakieru) oraz zgodnie ze standardem VDMA-24364.

Rozwiązania z serii Paroc Pro Slab przeznaczone są do izolacji termicznej, przeciwogniowej i przeciwkondensacyjnej szerokiego zakresu elementów instalacji przemysłowych. Konkretne zastosowanie zależy od temperatury zabezpieczanego elementu, do którego dobiera się rozwiązanie o odpowiedniej gęstości (od 40 do 150 kg/m3). Płyty o niższej gęstości Paroc Pro Slab 450 najlepiej sprawdzają się w roli jednowarstwowej izolacji powierzchni płaskich, dużych kotłów energetycznych, instalacji odsiarczania spalin, wypełnień blaszanych kasetonów, a także wysokich ścian zbiorników niskotemperaturowych.

W przypadku tych ostatnich rozwiązanie skutecznie zapobiega efektowi komina, czyli zjawisku swobodnego przepływu powietrza pomiędzy płaszczem zbiornika a izolacją, które obniża skuteczność izolacji termicznej – podkreśla Paweł Stankiewicz, ekspert Izolacji Technicznych Paroc.

Płyty o wyższej gęstości Paroc Pro Slab 640, 660, 680 i 700 można z kolei zastosować jako warstwę wierzchnią w dwu- lub trzywarstwowej izolacji np. ścian kotłów energetycznych. Układ płyt oraz mat izolacyjnych (np. Paroc Pro Wired Mat WR 680) pozwala na utrzymanie bardzo wysokich i wahających się temperatur w różnych częściach kotła, zmniejszając tym samym straty ciepła i zapobiegając przegrzaniu kotłowni. Ze względu na wysoką odporność na wilgoć oraz bardzo dobre parametry termiczne płyty nadają się również do izolacji kanałów, filtrów i innych urządzeń oczyszczających instalacje z gazów spalinowych. Jak dodał ekspert, płyty zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych oraz spadkowi temperatury na powierzchni wewnętrznych ścian poniżej temperatury, w której kwas zawarty w gazach skrapla się i tworzy wysoce korozyjne kondensaty.

Grafika

Nową ofertę zamykają niepalne płyty o wysokiej wytrzymałości na obciążenia Paroc Pro Roof Slab 20 kPa oraz 50 kPa, które nie tylko skutecznie zapobiegają stratom ciepła, ale umożliwiają też bezproblemowy ruch pieszy w obrębie dachu zbiornika, zarówno podczas montażu, jak i późniejszej eksploatacji.

Grafika

Bezproblemowe działanie urządzeń, zbiorników i rurociągów przemysłowych zależy od wielu czynników, lecz dwa są z nich są szczególnie istotne: utrzymanie założonej temperatury procesów oraz ochrona stalowych elementów przed korozją. Nowe płyty do zastosowań przemysłowych z serii Paroc Pro Slab wywiązują się doskonale z obu tych zadań.

Źródło: Paroc

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę