Nowe technologie z obszaru automatyzacji i robotyzacji na targach ITM Industry Europe

Nowe technologie na targach ITM Industry Europe CLOOS

Automatyzacja i robotyzacja to jedne z najważniejszych trendów, jakie od kilku lat napędzają rozwój przemysłu i to we wszystkich praktycznie branżach. To także kluczowe elementy czwartej rewolucji przemysłowej, której głównym założeniem jest ograniczenie pracy człowieka w procesach produkcyjnych i zastąpienie je przez autonomiczne i inteligentne systemy produkcyjne. Nie powinno więc dziwić, że od kilku co najmniej lat zautomatyzowane i zrobotyzowane rozwiązania nie tyle, że są widocznie praktycznie na wszystkich targach przemysłowych, ale bardzo często dominują na stoiskach wielu wystawców. Nie inaczej będzie również podczas targów ITM Industry Europe 2024.

Powiązane firmy

Dalmec Polska Sp. z o.o.
Cloos-Polska Sp. z o. o.

Automatyzacja, czyli częściowe lub całkowite zastępowanie pracy ludzkiej przez maszyny, urządzenia i inne systemy, i jej bardziej rozwinięta forma, czyli robotyzacja, stopniowo wchodzą do światowego przemysłu już od połowy ubiegłego stulecia. W ostatnich dwóch dekadach mamy jednak do czynienia z wyraźnym przyspieszeniem tego trendu. Rozwiązania, które były stosowane na początku obecnego wieku, stale ewoluują i oferują więcej możliwości, o których kilkanaście zaledwie lat temu nikt jeszcze nie myślał. Dziś ciężko wyobrazić sobie przedsiębiorstwo produkcyjne, które nie postawi na zautomatyzowane i zrobotyzowane rozwiązania, a mimo to będzie w stanie skutecznie konkurować na rynku. Automatyzacja to bowiem nie tylko usprawnienie procesów produkcyjnych, zwiększenie ich efektywności i wydajności, a także większy komfort pracy i bezpieczeństwo pracowników. Dziś automatyzacja jest często jedyną skuteczną receptą na pojawiające się coraz częściej w różnych branżach problemy z dostępnością wykwalifikowanej kadry.

Specjalne strefy na targach ITM

Podczas tegorocznych targów ITM Industry Europe w Poznaniu organizatorzy przygotowali specjalne strefy tematyczne, na których będzie można z bliska zapoznać się z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami z obszaru automatyzacji przemysłowej.

W strefie ekspozycji branży automatyki przemysłowej i pneumatyki prezentowane będą nowe technologie z obszaru optymalizacji procesów w przemyśle. To tutaj w otoczeniu innowacyjnego sprzętu będzie można sprawdzić, jak zwiększyć swoją wydajność operacyjną, poprawić jakość i precyzję poszczególnych procesów oraz ocenić rozwiązania z zakresu: automatyki, robotyki, pneumatyki i integracji systemów.

W specjalnej Strefie Robotów Współpracujących (pawilon 4) prezentowane będą najnowsze rozwiązania w zakresie pracy flagowych cobotów od wiodących producentów, wykorzystujących swoje unikalne zdolności w celu zwiększenia wydajności, elastyczności i bezpieczeństwa pracy. Roboty współpracujące są kluczowym elementem Przemysłu 4.0, które mogą zwiększyć poziom automatyzacji i wykorzystanie nowoczesnych technologii w produkcji.

W strefie Fabryki Przyszłości DBR77 (pawilon 5G) na największej Scenie TECH w Polsce będzie można zobaczyć w jednym miejscu m.in. roboty, ofertę start-upów, Labirynt Produkcji czy stanowiska AR/VR. Ekspozycja wypełni całą halę 5G, w której prezentować będą swoje oferty dostawcy robotów, integratorzy i dostawców software.

Automatyzacja i robotyzacja spawalnictwa

Głównym magnesem dla wieli zwiedzających targi ITM Industry Europe będą naturalnie prezentowane nowości na stoiskach wystawców. Wśród nich nie zabraknie z całą pewnością licznej reprezentacji zautomatyzowanych rozwiązań, których celem będzie usprawnienie różnych procesów.

Automatyzacja i robotyzacja stanowią dziś często nieodłączny element procesów związanych m.in. z obróbką skrawaniem, obróbką plastyczną blach, spawaniem, pomiarami przemysłowymi, a także z magazynowaniem i intralogistyką.

Firma CLOOS Polska na tegorocznych targach ITM w Poznaniu zaprezentuje najnowsze rozwiązania z dziedziny automatyzacji i robotyzacji spawalnictwa. 

Trendem, który według nas zyskuje na znaczeniu przy tego typu aplikacjach, jest wykorzystanie sensorów: analogowych i laserowych. Sensory współpracują z robotem podczas zadań spawalniczych, znacznie poprawiając efektywność pracy. Wykrywają nieprawidłowości w złożeniu spawanych detali i automatycznie dostosowują ruch robota, korygując ewentualne błędy. Nasze urządzenia są wyposażone w te technologie – mówi Tomasz Jastrzębski, dyrektor ds. sprzedaży CLOOS Polska.

I dodaje: – Podczas tegorocznej edycji targów zaprezentujemy m.in. nowoczesnego robota współpracującego QINEO ArcBoT, w którym zainstalowano sensory analogowe – prądowy i dotykowy. Zastosowanie tych technologii sprawia, że praca z cobotem jest jeszcze łatwiejsza i bardziej wydajna. Wśród naszych eksponatów nie może zabraknąć też sztandarowego produktu marki CLOOS – robota QIROX, który jest wyposażony w zaawansowany sensor laserowy. Czujniki oparte o technologię laserową to innowacyjne rozwiązania stosowane w specjalnych i wymagających warunkach spawania, zapewniające najwyższą precyzję i minimalizujące ryzyko przestojów.

Kompaktowy system zrobotyzowany, który firma Cloos zaprezentuje w Poznaniu, oprócz wspomnianego robota QIROX składa się z dwóch pozycjonerów przechylno-obrotowych i poziomej osi obrotowej. Wszystkie osie robota i pozycjonerów są ze sobą całkowicie zsynchronizowane, co gwarantuje pełną automatyzację pracy i doskonałą jakość spoiny.

Nasze kompaktowe systemy wyróżniają się prostym montażem i obsługą, dzięki czemu są gotowe do spawania właściwie od razu po podłączeniu – dodaje Jastrzębski.

Zautomatyzowane procesy magazynowe

Automatyzacja i robotyzacja nie omijają również obszarów, które towarzyszą procesom produkcyjnym, w tym m.in. procesom magazynowym i logistycznym, bez których sprawna produkcja jest niemożliwa. Zarówno systemy magazynowe, jak i środki transportowe coraz częściej są zautomatyzowane, co zwiększa płynność przepływu materiałów, podzespołów czy gotowych produktów na linii magazyn-zakład produkcyjny.

Co więcej, magazyny coraz częściej są w pełni lub w dużej części zautomatyzowanymi obiektami. Produkty, bez udziału człowieka, trafiają do miejsca składowania czy też do miejsca kompletacji.

Jednym z naszych najnowszych rozwiązań, a jednocześnie osiągnięć jest platforma AGV, która jest przeznaczona do transportu blachy w pobliżu wycinarek laserowych. Pojazd może pobierać arkusze blachy o wymiarach 3000x1500 mm z systemu magazynowego, dostarczać je w pobliże wycinarki laserowej i następnie transportować wycięty towar do zdecentralizowanej stacji sortowania. Pojazd porusza się samodzielnie we wszystkich kierunkach. Można go łatwo zintegrować z istniejącymi konstrukcjami lub skomunikować pomiędzy oddalonymi od siebie stanowiskami pracy – mówi Mariusz Banachowicz, Area Sales Manager Poland East w firmie Remmert.

Adam Szlendak, dyrektor zarządzający w Dalmec Polska, zdradza natomiast, co jego firma będzie prezentować w Poznaniu: – Na targach ITM będziemy prezentowali przyssawkowy manipulator linkowy typu Posifil, wykorzystujący jedynie sprężone powietrze do zasilania. Pompa próżniowa w postaci eżektora gwarantuje doskonałą pracę przyssawek. Prezentowane urządzenie ma udźwig do 40 kg i pracuje w zasięgu 3 m. Głowica jest przystosowana do wymienialności przyssawek, co umożliwia pracę urządzenia z całą gamą produktów jak worki, karany czy też właśnie prezentowane pudełka plastikowe. Jest to bez wątpienia unikalne rozwiązanie na rynku.

I, jak przekonuje dalej, manipulatory przemysłowe Dalmec różnią się od konkurencji kilkoma kluczowymi cechami. Zapewniają 100% personalizację. Manipulatory można zaprojektować na zamówienie, dostosować do specyficznych potrzeb klientów, dzięki czemu urządzenia te są dokładnie dostosowane do specyficznych wymagań aplikacji, co zwiększa ich efektywność. Dalmec stosuje zaawansowane technologie pneumatyczne, które zapewniają precyzyjną kontrolę ruchu i siły. W przeciwieństwie do niektórych konkurentów, którzy mogą polegać na elektrycznych lub hydraulicznych systemach, manipulatory pneumatyczne Dalmec są często bardziej energooszczędne i niezawodne. Ponadto manipulatory Dalmec są zaprojektowane z myślą o ergonomii, co redukuje ryzyko urazów u operatów. Bezpieczeństwo użytkownika jest kluczowym elementem w ich projektowaniu, co często nie jest priorytetem u wszystkich konkurentów.

Kładziemy również duży nacisk na jakość wykonania naszych produktów. Używamy do ich produkcji trwałych materiałów i solidnych konstrukcji, co zapewnia długowieczność i niezawodność manipulatorów – przekonuje Adam Szlendak. – Ponadto oferujemy kompleksowe wsparcie posprzedażowe, a także serwisowe, co może obejmować instalację, szkolenia i konserwację. Dobre wsparcie techniczne jest ważnym atutem w porównaniu do niektórych konkurentów, którzy mogą nie oferować tak szerokiego zakresu usług. Powyższe cechy sprawiają, że oferowane przez nas produkty są często preferowane przez firmy, które potrzebują niezawodnych, efektywnych i bezpiecznych rozwiązań w zakresie manipulacji przemysłowej.

Firma Baumalog, której oferta obejmuje przede wszystkim systemy automatyzacji wycinarek laserowych i automatyczne systemy składowania blach, elementów długich oraz innych materiałów o dużych masach i gabarytach, które optymalizują procesy produkcyjne i magazynowe, przygotowała na targi ITM Industry Europe ciekawą ofertę.

Podczas targów ITM na stoisku Baumalog będziemy opowiadać o zintegrowanych systemach produkcyjnych zgodnych z ideą Przemysłu 4.0. Połączenie automatycznego magazynu z systemem automatyzacji zintegrowanym z wycinarkami laserowymi zaprezentujemy na przykładzie SmartFlow System – nowoczesnego systemu automatyzacji przetwarzania blach, który umożliwia ciągłą produkcję bez stałej obecności operatora, dzięki efektywnym połączeniom cyfrowym i mechanicznym. Działanie SmartFlow System zaprezentujemy z kolei na przykładzie ruchomego modelu 3D, który będzie dostępny na naszym stoisku – mówi Marcin Kozłowski, prezes zarządu Baumalog.

Źródło: Baumalog

Automatyzacja w obszarze metrologii przemysłowej

Metrologia przemysłowa rozwija się równie szybko jak obszary związane stricte z procesami produkcyjnymi. Ciężko dziś wyobrazić sobie zaawansowaną i zautomatyzowaną produkcję, która wiąże się np. z procesami obróbki CNC, bez równie zaawansowanych i niezawodnych systemów kontrolno-pomiarowych. Coraz częściej też systemy pomiarowe są urządzeniami zautomatyzowanymi, dzięki czemu wykonane w ten sposób pomiary wyróżniają się większą dokładnością i precyzją. Bogatą ofertę rozwiązań z tego obszaru będzie można zobaczyć podczas poznańskich targów ITM.

W tym roku na targach ITM Industry Europe pokażemy, jak radzimy sobie z coraz większymi wymaganiami naszych klientów z branży motoryzacyjnej i nie tylko – mówi Dominik Szała z Zeiss Industrial Metrology. – Będziemy prezentować m.in. maszynę pomiarową ZEISS DuraMax z automatycznym załadunkiem palet Duplex System, a także nowe, automatyczne rozwiązania przeznaczone do szybkich pomiarów bezpośrednio w linii produkcyjnej, takie jak ZEISS AICell trace z sensorem AIMax cloud. Z naszymi rozwiązaniami Inline, jak AICell trace, pomiary seryjne, które były możliwe tylko w laboratorium, mogą być teraz prowadzone bezpośrednio w linii.

Na stoisku firmy nie zabraknie także ręcznego, laserowego skanera ZEISS T-SCAN hawk 2 oraz stanowiska prezentującego oprogramowanie ZEISS Quality Suite. Będzie można zapoznać się i przetestować poszczególne moduły: ZEISS Inspect do inspekcji i kontroli jakości, ZEISS Reverse Engineering do inżynierii odwrotnej oraz ZEISS PiWeb do analizy danych i raportowania. Ponadto firma zaprezentuje kabinę rentgenowską ZEISS Bosello MAX oraz mikroskopy do zastosowań przemysłowych ZEISS Axiovert 7 i ZEISS Axioscope 7.

Do pracy w środowisku produkcyjnym przeznaczona jest także maszyna ZEISS DuraMax z automatycznym systemem Duplex. Automatyczny załadunek pozwala na zwiększenie wydajności i przepustowości. System składa się z dwóch palet z możliwością mocowania wielu części poza przestrzenią pomiarową. Taki układ poprawia także ergonomię pracy. Pozwala na przeprowadzanie długich pomiarów bez obecności operatora. Posiada łatwy w obsłudze interfejs HMI, a części i palety mogą być identyfikowane za pomocą czytnika kodów kreskowych lub kodów QR. Na stoisku firmy ZEISS będzie można zobaczyć także współrzędnościową multisensorową maszynę pomiarową ZEISS O-INSPECT 543 z głowicą ZEISS DotScan oraz zautomatyzowany system skanowania 3D ZEISS ScanCobot z głowicą ATOS Q.

Jak dodaje Dominik Szała, ZEISS ScanCobot wykorzystuje robota współpracującego do wykonania wszystkich potrzebnych pozycji pomiarowych, które generowane są automatycznie w wirtualnym środowisku pomiarowym VMR. Pozycje dobierane są w oparciu o zaimportowany model CAD i zasady pomiarowe. Robot jest zintegrowany z kinematyką stolika obrotowego, a dobrane ścieżki są zabezpieczone przez automatyczne wykrywanie potencjalnej kolizji. Poprzez wbudowany moduł VMR w oprogramowaniu ZEISS Inspect Optical 3D Pro Line możliwa jest obsługa wszystkich ruchomych osi bez posiadania specjalistycznej wiedzy z programowania robotów. 

Podsumowując, to co wyróżnia ZEISS na tle konkurencji to program pomiarowy, obsługa robota i stołu obrotowego, szablony projektów, zasady pomiarowe i raportowanie z poziomu jednego oprogramowania ZEISS Inspect – dodaje Dominik Szała.

ITM Industry Europe – informacje dla zwiedzających

Lokalizacja: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Targi:

  • ITM Industry Europe
  • Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog
  • Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting
  • Nauka dla gospodarki

Główne obszary targów ITM Industry Europe:

  • obróbka skrawaniem
  • obróbka blachy
  • metrologia przemysłowej
  • automatyka
  • robotyka
  • pneumatyka
  • integracje systemów
  • technologie addytywne
  • oprogramowanie

Godziny otwarcia targów:

  • 4 czerwca 9:00-16:00
  • 5 czerwca 9:00-16:00
  • 6 czerwca 9:00-16:00
  • 7 czerwca 9:00-15:00

Wejścia:    

  • wejście wschodnie – od strony ul. Głogowskiej
  • wejście zachodnie – od strony ul. Śniadeckich
  • wjazd na teren targów – brama od ul. Śniadeckich

Ceny i rodzaje biletów:

  • jednorazowy wstęp na targi

dla profesjonalistów z rejestracją 50 zł

dla publiczności bez rejestracji 130 zł

dla uczniów/studentów (min. 15 osób, tylko 7.06.2024) 30 zł

  • wielokrotny wstęp na targi 

dla profesjonalistów z rejestracją 90 zł

Zobacz listę wystawców

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę