NSK opracowuje rozwiązanie przeznaczone do współpracy z robotami usługowymi

Rozwiązanie przeznaczone do współpracy z robotami usługowymi NSK Europe

Dostrzegając dążenie do wprowadzania robotów w przypadku coraz większej liczby stanowisk pracy, które działają w pobliżu ludzi, zespół doświadczonych inżynierów ds. rozwoju w firmie NSK specjalizującej się w kontroli ruchu opracował nowatorski sposób poprawy mobilności robotów współpracujących ( tzw. cobotów) w postaci jednostki Active Caster. Ten innowacyjny, napędzany elektrycznie zespół kół zapewniający ruch w dowolnym kierunku, jest gotowy do użycia w różnorodnych zastosowaniach w obecności cobotów i robotów usługowych, stanowiąc pomoc dla społeczeństw borykających się ze starzeniem się populacji i niedoborami siły roboczej.

Zespół kół Active Caster NSK jest przystosowany do użytku w bliskiej odległości od ludzi. Inteligentne, ciche i kompaktowe rozwiązanie Active Caster montowane w robotach usługowych przechodzi obecnie testy terenowe i wkrótce może być wykorzystywane w różnych miejscach pracy na całym świecie. Roboty usługowe wchodzące w interakcję z człowiekiem to bardzo młoda dziedzina, która przynosi bezpośrednie korzyści wielu branżom, w tym logistycznej i medycznej.

NSK opracowuje rozwiązanie przeznaczone do współpracy z robotami usługowymi zdjęcie w treści artykułu

Na przykład szpitale i placówki opiekuńcze wymagają od pracowników terminowego wykonywania wielu zadań wymagających wysiłku fizycznego, które pomagają pacjentom w powrocie do zdrowia. W tego typu zastosowaniach zespoły Active Caster mogłyby działać jako roboty usługowe, automatyzując wózki medyczne, transportując zaopatrzenie medyczne, przesuwając łóżka szpitalne i zmniejszając ogólne obciążenie personelu pracą w tych ruchliwych środowiskach.

Powyższe możliwości mogą mieć kluczowe znaczenie w wielu gospodarkach o ugruntowanej pozycji na całym świecie, które borykają się ze starzeniem się społeczeństwa i niedoborami siły roboczej. W takich lokalizacjach coboty i roboty usługowe wykorzystujące zespoły kół Active Caster mogą wkrótce okazać się niezbędne, automatyzując powtarzalne i wykonywane ręcznie prace, co umożliwi ludziom skupienie się na bardziej wymagających czynnościach zawodowych.

Potencjalne zastosowania są oczywiście szersze, obejmując przykładowo pomoc osobom o ograniczonej mobilności. W tym przypadku zespoły Active Caster mogłyby stać się częścią zrobotyzowanej „walizki”, która ułatwia ludziom podróżowanie lub ruchomego wózka pomagającego przenosić rzeczy w domu oraz pełniącego także funkcję chodzika. Taki programowalny chodzik może odsuwać się i wracać, gdy jest to potrzebne, zapewniając użytkownikowi więcej miejsca podczas siadania, który nie musi się martwić się o to, czy będzie on w zasięgu ręki.

Obecnie rozwiązanie Active Caster NSK przechodzi powtarzane testy operacyjne w laboratorium na różnych rodzajach powierzchni, takich jak nierówne podłogi, dywany, nierówności i zbocza. Zespół projektowy chce mieć pewność, że produkt będzie w stanie ułatwiać poruszanie się we wszystkich kierunkach oraz przenoszenie ciężkich ładunków i pokonywanie wzniesień w najbardziej wymagającym terenie. Zespoły Active Caster są wyposażone w dwa silniki na koło, zapewniając precyzyjny ruch oraz sterowanie poprzez wykorzystywanie różnicy w ich prędkości obrotowej. W przyszłości inżynierowie ds. rozwoju firmy będą nadal udoskonalać projekt, wykorzystując mocne strony NSK w zakresie technologii łożysk i smarowania.

NSK opracowuje rozwiązanie przeznaczone do współpracy z robotami usługowymi zdjęcie w treści artykułu

Zrównoważenie stosunku wydajności do kosztów jest kluczowym elementem procesu rozwoju. Zespół projektowy, chcąc realizować te ambicje, wykorzystuje technologię i know-how zdobyte w szerokim zakresie prac badawczych i rozwojowych.

NSK produkuje łożyska od ponad 100 lat, co pomaga firmie utrzymywać stały kontakt z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak coboty i roboty serwisowe. W projekcie Active Caster, podobnie jak w przypadku wielu wcześniejszych prac, NSK będzie w dalszym ciągu ściśle komunikować się ze swoimi klientami i dokładać wszelkich starań, aby opracować rozwiązania, które zapewnią wartość dodaną przemysłowi i społeczeństwu.

Źródło: NSK Europe

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę