Oto najbardziej zrobotyzowane państwa. Polska poza rankingiem

Najbardziej zrobotyzowane państwa. Polska poza rankingiem Adobe Stock – alexlmx

Ogromne inwestycje Chin w robotykę przemysłową sprawiły, że kraj ten w końcu znalazł się w czołówce rankingu pod względem gęstości robotyzacji, wyprzedzając po raz pierwszy Stany Zjednoczone. Liczba działających robotów przemysłowych w stosunku do liczby pracowników osiągnęła 322 jednostki na 10 000 pracowników w przemyśle wytwórczym. Jak wynika z raportu World Robotics 2022, przedstawionego przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR), pięć najbardziej zautomatyzowanych krajów świata w 2021 r. to: Korea Południowa, Singapur, Japonia, Niemcy i Chiny.

Gęstość robotów jest kluczowym wskaźnikiem poziomu automatyzacji w przemyśle wytwórczym na całym świecie – mówi Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki. – Nowa średnia globalnej gęstości robotów w przemyśle wytwórczym wzrosła do 141 robotów na 10 000 pracowników, tj. ponad dwukrotnie więcej niż sześć lat temu. Szybki wzrost Chin pokazuje siłę ich dotychczasowych inwestycji, ale wciąż mają one wiele możliwości automatyzacji.

Gęstość robotyzacji w wybranych państwach w 2021 r.

Średnia światowa gęstość robotów Źródło: World Robotics 2022

Gęstość robotyzacji według regionów 

Napędzana przez dużą liczbę instalacji nowych robotów w ostatnich latach, średnia gęstość robotyzacji w Azji wzrosła o 18% od 2016 r. do 156 jednostek na 10 000 pracowników w 2021 r. Wskaźnik europejskiej gęstości robotyzacji urósł o 8% (CAGR) w tym samym okresie czasu, osiągając 129 jednostek. W obu Amerykach było to 117 robotów – plus 8% (CAGR). 

Najbardziej zrobotyzowane kraje 

Korea Południowa osiągnęła rekordowy poziom 1000 robotów przemysłowych na 10 000 pracowników w 2021 r., co umocniło ten kraj na czele rankingu. Jest to ponad trzy razy więcej niż w Chinach, które są zdecydowanym globalnym liderem pod względem bezwzględnej liczby pracujących robotów przemysłowych. Dzięki uznanemu na całym świecie przemysłowi elektronicznemu i równie dynamicznie rozwijającemu się sektorowi motoryzacyjnemu, gospodarka koreańska od lat może chwalić się najwyższym poziomem robotyzacji przemysłu.

Singapur zajmuje drugie miejsce ze wskaźnikiem 670 robotów na 10 000 pracowników w 2021 r. Gęstość robotów w Singapurze rosła średnio o 24% każdego roku od 2016 r. 

Kolejną w rankingu Japonię (399 robotów na 10 000 pracowników) dzieli już spora przepaść do czołowej dwójki. Gęstość robotów w Japonii rosła średnio o 6% każdego roku od 2016 r. Plasujące się na czwartym miejscu Niemcy (397 jednostek) to największy rynek robotów w Europie.

Chiny są zdecydowanie najszybciej rozwijającym się rynkiem robotów na świecie. Kraj ten od kilku już lat ma największą liczbę rocznych instalacji robotów przemysłowych, a od 2016 r. jest także globalnym liderem pod względem łącznej liczby robotów pracujących w przemyśle.

Współczynnik gęstości robotów w Stanach Zjednoczonych wzrósł z 255 jednostek w 2020 r. do 274 jednostek w 2021 r. Kraj ten zajmuje jednak dopiero dziewiąte miejsce na świecie, po spadku z siódmego – obecnie na równi z Tajwanem (276 jednostek) oraz za Hongkongiem (304 jednostki) i Szwecją (321 jednostek).

Niestety wśród krajów o największym zagęszczeniu robotów w przemyśle wytwórczym próżno szukać Polski. Nic w tym dziwnego, ponieważ w roku 2020 w Polsce przypadło jedynie 52 robotów na 10 000 pracowników. Jak widać, polski przemysł wciąż ma wiele do nadrobienia do światowej czołówki.

Źródło: IFR

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę