Polska potrzebuje inżynierów!

Reklama
Reklama

Polska już od lat przyciąga wielu międzynarodowych inwestorów. Przekonują ich stabilny wzrost gospodarczy, dobre ratingi, sprzyjająca lokalizacja na mapie Europy oraz strefy ekonomiczne, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na obniżki podatków oraz dofinansowanie na stworzenie nowych miejsc pracy. Niestety jest pewien problem z pracownikami – w naszym kraju zaczyna brakować inżynierów.

Obecnie na polskim rynku mamy odpowiednią liczbę inżynierów, chociaż obserwujemy spadki. Jest to spowodowane m.in. niżem demograficznym, który nastąpił po 1989 r. Poza tym studenci coraz częściej wybierają kierunki informatyczne, a nie np. inżynierię produkcji czy automatykę i robotykę – mówi Marcin Iwaniec, business unit manager w HRK Engineering & Technology.

Reklama

Których specjalistów Polska potrzebuje najbardziej? Przede wszystkim osób znających się na automatyzacji produkcji – na rynku zwiększa się liczba ofert pracy dla automatyków, mechaników i robotyków. W naszym kraju powstają też nowe centra badań i rozwoju. Na brak pracy nie mogą więc narzekać również konstruktorzy czy specjaliści ds. rozwoju produktów.

W związku ze spadkiem liczby inżynierów między firmami wzrasta konkurencja o tych pracowników. Powoduje to, że kandydaci do pracy mają coraz większe oczekiwania w stosunku do pracodawców i są coraz bardziej roszczeniowi. Aby przyciągnąć specjalistów, przedsiębiorstwa muszą oferować im dobre zarobki i atrakcyjne warunki rozwoju zawodowego.

Reklama

Firmy często decydują się też na współpracę z uczelniami, na których mają kierunki pod swoim „patronatem”. Studenci zdobywają na nich umiejętności i kompetencje pożądane w branży, a najlepsi po zakończeniu studiów są od razu zatrudniani. Dla firmy korzyścią jest to, że może rekrutować absolwentów, którzy są do pracy w danym zawodzie lepiej przygotowani.

Źródło: InfoWire

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama