Polskie firmy czekają na lepszy klimat inwestycyjny

Reklama
Reklama

Polskie firmy w znacznym stopniu ograniczyły w ubiegłym roku wydatki inwestycyjne – wynika z badań przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą. Dlaczego? Chęć do inwestowania odbiera m.in. brak pewności działania na przyszłość oraz nieprzyjazny klimat dla biznesu. Inwestycje ograniczyły także gminy, które oczekują zwiększenia dostępności środków z UE.

– Badania nie tylko potwierdzają wcześniejsze sygnały o ograniczeniu aktywności inwestycyjnej polskich firm, ale wskazują także na przyczyny takiego stanu. Przedsiębiorcy oczekują stabilnego otoczenia prawnego, poprawy klimatu dla przedsiębiorczości i uproszczenia przepisów. Mam nadzieję, że te oczekiwania będą wzięte pod uwagę w trakcie realizowania planów gospodarczych rządu. Warto podkreślić, że powodzenie ambitnych programów socjalnych, będzie zależało od tego, czy znajdą się środki na ich realizację. Będzie to trudne bez zachęcenia przedsiębiorców do większej aktywności – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Reklama

– Zgodnie z zapowiedziami, priorytetem w tegorocznej polityce rządu ma być gospodarka. Dostrzegamy pozytywne dla przedsiębiorców efekty działań m.in. Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale liczmy, że nie będą to jedyne resorty, które zaangażowane będą w poprawę klimatu inwestycyjnego – dodaje prezes KIG.

Z ankiety KIG wynika, że w przypadku blisko 60 proc. inwestujących przedsiębiorców, wydatki w 2016 r. były niższe niż w roku ubiegłym. Więcej środków na inwestycje przeznaczyło 22,7 proc. ankietowanych firm, u a 17,8 proc. nakłady pozostały na podobnym poziomie, jak rok wcześniej.

Wśród przyczyn ograniczenia inwestycji, najczęściej wymieniana była polityka krajowa wobec przedsiębiorców. Wskazało ją 67 proc. przedsiębiorców. Często wymieniana była także niepewność co do przyszłości (66 proc.) oraz zły klimat inwestycyjny (60 proc.). Przedsiębiorców zniechęcają również bardziej dotkliwe kary za błędy i odstępstwa w procesach inwestycyjnych oraz nieprzyjazna polityka podatkowa.

Reklama

Biznes dostrzega także pozytywy, w tym m.in. większą skuteczność w ściganiu przestępczości oraz zwiększenie skuteczności w ściąganiu podatków.

Jak zachęcić biznes do zwiększenia nakładów na inwestycje? Wśród czynników, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na wzrost zainteresowania inwestycjami ankietowani wskazywali m.in. bardziej przejrzyste regulacje podatkowe, poprawę klimatu dla inwestycji i stabilizację otoczenia prawnego. Zachętą do inwestowania byłaby także zmiana postawy władzy, która – zdaniem wielu ankietowanych – propagandowo wspiera biznes, a faktycznie mu przeszkadza.

Badanie KIG potwierdziło także zmniejszenie aktywności inwestycyjnej gmin. W 45 proc. gmin wydatki na inwestycje w 2016 roku były mniejsze niż rok wcześniej. Główne przeszkody hamujące gminne inwestycje to m.in. zbyt wolne tempa uruchamiania środków UE i ich ograniczona dostępność.

Badanie przeprowadzono w formie ankiety internetowej marcu 2017 r. na grupie blisko 300 przedsiębiorców i ponad 150 samorządów.

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama