Pomiar i ustawianie narzędzi dla wymagających
Rosnące wymagania przemysłu sprawiają, że nawet od podstawowego przyrządu do pomiaru i ustawiania narzędzi oczekuje się funkcji, które dotychczas zarezerwowane były dla przyrządów klasy premium. Dlatego też firma Zoller dla swojej podstawowej serii przyrządów »smile« poszerzyła ofertę dostępnych funkcji, rozwiązań i możliwości oprogramowania dostępne dotychczas w serii »venturion«.
Nowy model popularnego przyrządu »smile« oferowany jest w różnych zakresach pomiarowych i z różnymi opcjami wyposażenia i oprogramowania. Dzięki temu istnieje możliwość skonfigurowania przyrządu optymalnie względem wymagań użytkownika. Design i ergonomia, a także bezkompromisowa dokładność i niezawodność sprawiają, że przyrząd »smile« wyróżnia się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Wybór zakresu pomiarowego przyrządu w połączeniu z możliwościami wyposażenia i oprogramowania daje praktycznie niezliczoną liczbę konfiguracji.
Konstrukcja
Zoller stosuje w swoich przyrządach same markowe komponenty, gwarantując tym samym długą żywotność i niezawodność swoich urządzeń. Firma już od lat 70. ubiegłego wieku stosuje w swoich przyrządach korpus oparty na odlewie z metali lekkich o sprawdzonych i przetestowanych właściwościach, który doskonale sprawdza się w warunkach przemysłowych. Potwierdzeniem stabilności tego materiału jest jego zastosowanie we wszystkich przyrządach – od prostych ustawiaków, po referencyjne maszyny do pomiaru mikrogeometrii narzędzia.
Ponad 95% sprzedawanych przyrządów pracuje w warunkach przemysłowych, dlatego ważne jest, aby jednostka centralna, czyli komputer sterujący pracą całego urządzenia, była odpowiednio zabezpieczona. W każdym przyrządzie zastosowany jest komputer przemysłowy w specjalnej obudowie – z jednej strony chroniący przed zapylaniem i mgłą olejową panującą na produkcji, z drugiej z wydajnym systemem chłodzenia.
W pomiarze narzędzia kluczowym elementem jest optyka. Zastosowane w przyrządach Zoller kamery charakteryzują się idealną ostrością obrazu. Na dokładność systemu obróbki składa się wiele czynników. Między innymi: rozdzielczość kamery, odświeżanie, niska emisja szumów, źródło światła LED – to tylko podstawowe z wielu kryteriów stanowiących o jakości obrazu.
Oprogramowanie
Przyrząd »smile« idealnie współpracuje z oprogramowaniem »pilot«: »pilot 1.0«, »pilot 2mT« i »pilot 4.0«. W zależności od wyboru wersji oprogramowania przyrząd obsługuje się za pomocą ekranu dotykowego o przekątnej 13,3, 17 lub 24 cali. W każdym przypadku mamy idealnie ostry i wyraźny obraz, a system obróbki z ogromną biblioteką kształtów ostrza i różnymi trybami pomiaru pozwalają na pomiar nawet najbardziej nietypowych i charakterystycznych punktów na profilu narzędzia z mikronową dokładnością.
Przyrząd może być sterowany ręcznie, może być wyposażony w funkcję Autofocus, czyli napędzane wrzeciono pozwalające na automatyczne wyszukiwanie i pomiar maksymalnego zarysu na obwodzie narzędzia lub pomiar bicia, a także dostępna jest wersja z napędem we wszystkich osiach. Przyrząd ze sterowaniem numerycznym we wszystkich osiach we współpracy z oprogramowaniem »pilot 4.0« daje niemal nieograniczone możliwości pomiarowe praktycznie każdego narzędzia, a dzięki modułowej budowie, doposażenia urządzenia o programy specjalizowane na pomiar nietypowych, kształtowych narzędzi, rozbudowy o system zarządzania gospodarką narzędziową, magazynową, i oczywiście komunikacji z maszynami na różne sposoby.
W każdym z modeli można zastosować wrzeciono z zaciskiem mechanicznym, które zwiększa dokładność zamocowania. Wówczas powtarzalność pozycjonowania w osi Z wynosi 1µm. Rozwiązanie to dedykowane jest zwłaszcza dla najbardziej wymagających klientów gdzie w procesach produkcyjnych są bardzo małe tolerancje i mają zastosowanie m.in. narzędzia profilowe, kształtowe specjalne, rozwiertaki nastawne i inne wymagające bardzo dokładnego pomiaru. Ma to zastosowanie zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym, medycznym i lotniczym, gdzie wymagana jest najwyższa dokładność pomiaru.
Komunikacja z maszynami
Klienci, którzy oczekują komunikacji przyrządu z maszyną, mogę przesyłać dane korekcyjne na kilka sposobów niezależnie od tego, czy maszyny są połączone w sieci, czy nie. Jedną z opcji przesyłu danych jest identyfikacja narzędzia, a więc rozwiązanie, w którym zmierzone, rzeczywiste wymiary zapisywane są na narzędziu na nośniku fal radiowych (pastylce chip) umieszczonym w oprawce narzędziowej. Głowica zapisująco-odczytująca znajduje się na przyrządzie ustawczo-pomiarowym, gdzie odbywa się kodowanie pastylki chip oraz na maszynie obróbczej, gdzie następuje odczyt danych i automatyczna aktualizacja danych w tabeli narzędzi. Na pastylce oprócz podstawowych parametrów narzędzia, takich jak numer identyfikacyjny, podstawowe dane korekcyjne czy numer miejsca magazynowego możliwe jest zapisanie wielu pomocnych, dodatkowych parametrów, takich jak typ narzędzia, żywotność narzędzia, parametry obróbki i wiele innych. Dane te mogę być odczytywane bądź zapisywane zarówno na przyrządzie pomiarowym, jak i w maszynie.
Możliwość automatyzacji pomiaru i zapisu danych narzędzi na przyrządzie Zoller praktycznie eliminuje błędy ludzkie związane z przepisywaniem danych. Głowica zapisująco-odczytująca oraz przebieg kodowania procesu zapisu/odczytu może przebiegać w sposób automatyczny, półautomatyczny lub ręczny.
Podobnym rozwiązaniem do identyfikacji narzędzi jest rozwinięty przez Zoller »zidCode 4.0« (Zoller Identification Code) pozwala na szybką i bezbłędną identyfikację pojedynczego narzędzia jak i całego pakietu narzędzi, a także realizuje przesył danych rzeczywistych do maszyny. Transmisja danych odbywa się poprzez zeskanowanie QR-kodu wydrukowanego na etykiecie. W kodzie QR znajdują się dane korekcyjne o narzędziu, jago ToolID, miejsce magazynowa a nawet żywotność. Informacje ukryte w kodzie QR odczytywane są za pomocą czytnika znajdującego się przy maszynie, który przetwarza dane na język sterowania maszyny i przekazuje dane o narzędziach do tabeli narzędziowej obrabiarki. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego przesyłu danych przez sieć.
Zastosowanie >>zidCode<< ma następujące zalety:
– nie ma potrzeby integracji przyrządu w sieć,
– oszczędność kosztów w porównaniu do identyfikacji narzędzi,
– pomijamy błędy operatora związane z nieprawidłowym przepisywaniem wyników pomiaru do tabeli narzędzi,
– bardzo prosta obsługa,
– uniwersalne zastosowanie – dla różnych sterowań.
Opieka klienta, serwis i potwierdzona jakość
Kupując urządzenie, klient wraz z przyrządem otrzymuje gwarancję i opiekę serwisową. Serwisanci firmy Zoller wyposażeni są w komplet wzorców do sprawdzania i kalibracji zarówno elementów geometrii jak i optyki przyrządu. Należy zaznaczyć, że na potwierdzenie jakości swoich przyrządów Zoller, jako jedyny producent przyrządów ustawczo-pomiarowych na świecie, przeszedł pozytywnie audyt certyfikujący PTB i DAkkS otrzymując certyfikat akredytowanego laboratorium pomiarowego zgodne z normą DIN EN ISO / IEC 17025:2018.
Źródło: Zoller