Roboty nową perspektywą dla branży budowlanej

Roboty nową perspektywą dla branży budowlanej ABB

Biznes Robotyki ABB wprowadza nowe rozwiązania w zakresie automatyzacji dla budownictwa. Roboty mają pomóc sprostać kluczowym wyzwaniom, z jakimi boryka się branża: tworzeniu przystępnych cenowo i przyjaznych dla środowiska mieszkań i domów, a także zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko. A to wszystko w czasie, gdy brak wykwalifikowanych pracowników staje się coraz bardziej uciążliwy.

Jeśli chodzi o sektor budownictwa, do tej pory roboty były dobrze widoczne w budownictwie przemysłowym, wykorzystywano je np. przy tworzeniu elementów hal produkcyjnych i magazynowych. Obecnie roboty coraz śmielej wchodzą w obszar budynków użytkowych i mieszkalnychmówi Robert Pacwa z biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB w Polsce.

Branża budowlana idzie o krok dalej

Oczywiście to nie jest tak, że wcześniej roboty nie pracowały przy produkcji elementów dla budynków mieszkalnych. W Polsce mamy przykłady zautomatyzowanych zakładów produkujących np.: okna, drzwi czy uchwyty rynnowe. Teraz branża idzie jednak o krok dalej, w stronę modularyzacji i standaryzacji. Roboty mogą montować moduły domów czy całych pomieszczeń, np. hotelowych, które następnie są instalowane już na placu budowy. Chodzi o to, aby jak najwięcej elementów przygotować poza placem budowy, a na miejscu wykonywać jak najmniej prac ręcznych.

Roboty mogą zwiększyć produktywność, wydajność i elastyczność produkcji w przemyśle budowlanym. W grę wchodzi m.in. automatyzacja produkcji domów modułowych i komponentów, zrobotyzowane spawanie i przenoszenie materiałów na placach budowy oraz druk 3D domów i niestandardowych konstrukcji. Zdaniem ekspertów roboty są dla sektora sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa i zyskowności. Dodatkowo mogą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko poprzez poprawę jakości i ograniczenie masy odpadów.

Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką liczbę firm budowlanych korzystających z automatyki, potencjał do robotyzacji jest ogromny. W przeciwieństwie do budowy samochodów czy montażu elektroniki, wiele technik stosowanych w budownictwie nie zmieniło się od pokoleń, dlatego pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które pozwolą sprostać kluczowym wyzwaniom branży – tłumaczy Sami Atiya, dyrektor globalnego biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.

W badaniu1 przeprowadzonym na zlecenie ABB wśród 1900 dużych i małych firm budowlanych w Europie, USA i Chinach, 91% respondentów stwierdziło, że w ciągu najbliższych 10 lat czeka ich „deficyt umiejętności”, a 44% przyznało, że boryka się z trudnościami z rekrutacją na stanowiska w branży budowlanej. Poprawa bezpieczeństwa pracy na budowach była priorytetem dla 42% badanych. Dla podobnej liczby respondentów środowisko naturalne jest kluczowym czynnikiem zmian w branży.

81% przedsiębiorstw budowlanych twierdzi, że w ciągu najbliższej dekady wprowadzi lub zwiększy zastosowanie robotyki i automatyki, podczas gdy obecnie tylko nieliczne przedsiębiorstwa korzystają z tej technologii. W badaniu 55% firm budowlanych przyznało, że używa robotów, w porównaniu z 84% respondentów z branży motoryzacyjnej i 79% z produkcyjnej.

Prognozy są obiecujące

Według prognoz branżowych wartość globalnego przemysłu budowlanego wzrośnie w ciągu dekady o 85%, do 15,5 bln dolarów. Duzy wzrost prognozuje też wewnętrzna analiza biznesu Robotyki ABB. Składa się na to wiele czynników. Nawet jedna czwarta materiałów transportowanych na plac budowy opuszcza go w formie odpadów. Dzięki automatyzacji i rozwiązaniom cyfrowym inżynierowie mogą eliminować odpady również na początku realizacji inwestycji poprzez efektywne procesy projektowania i tworzenia konstrukcji.

Inna kwestia to rynek pracy i szeroko rozumiane BHP. W II kwartale tego roku w samej UE było ponad 200 000 wolnych miejsc pracy dla pracowników o niskich i wysokich kwalifikacjach. Niedobór siły roboczej w branży staje się coraz poważniejszym problemem, a młodzi ludzie rezygnują z kariery w budownictwie, wskazując kwestie bezpieczeństwa jako główny powód. Pracownicy budowlani odpowiadają za około 30% urazów w miejscu pracy i są nawet cztery razy bardziej narażeni na wypadek śmiertelny niż pracownicy innych sektorów. Szacuje się, że co roku na świecie w budownictwie dochodzi do 108 000 wypadków śmiertelnych.

Robot na budowie

Roboty są w stanie poprawić poziom bezpieczeństwa w budownictwie. Maszyny mogą przenosić duże i ciężkie ładunki, mogą sprawnie funkcjonować w niebezpiecznych przestrzeniach (np. szybie windowym) i stać za nowymi metodami tworzenia konstrukcji.

Jak twierdzi Robert Pacwa, roboty można wykorzystać przede wszystkim przy powtarzalnych i niebezpiecznych zadaniach, których ludzie coraz częściej nie chcą wykonywać. Oznacza to, że automatyzacja może być odpowiedzią dla branży na problem niedoboru siły roboczej i kwalifikacji oraz sprawić, że kariera w budownictwie stanie się atrakcyjniesza dla ludzi młodych.

Innowacyjne podejście z praktycznym zastosowaniem

Oczywiście są już przykłady innowacyjnych projektów pilotażowych, np. zautomatyzowany montaż ścian, podłóg i sufitów w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, realizowanych przez Autovol w USA. Innym przykładem jest zrobotyzowana instalacja wind Schindler Lifts czy też prefabrykowanych domów modułowych w firmie Intelligent City, która zwiększyła wydajność produkcji o 15% i szybkość realizacji, o jedną trzecią. Przy okazji zmniejszyła też wytwarzanie odpadów, o 30%.

Z kolei aplikacja spawalnicza w firmie Skanska poprawiła jakość i bezpieczeństwo poprzez zautomatyzowanie produkcji stalowych koszy zbrojeniowych na placu budowy. Rozwiązanie to pozwoliło również zmniejszyć koszty i negatywny wpływ na środowisko. Przede wszystkim chodzi tu o transport nieporęcznych, gotowych koszy na place budowy.

Coraz trudniej jest znaleźć ludzi do wykonywania trudnych, czasochłonnych zadań – mówi Ulf Haekansson, dyrektor techniczny Skanska Construction. – Przydzielenie tych zadań robotom może rozwiązać ten problem. Jednocześnie nasi pracownicy mogą zająć się innymi obszarami, lepiej dostosowanymi do nich.

ABB współpracuje z kilkoma wiodącymi uniwersytetami nad rozwojem zautomatyzowanych technologii budowlanych, w tym z Polityką Federalną w Zurychu (ETH). W ramach tej współpracy firma wspiera badania w dziedzinie robotyki w architekturze i budownictwie. ABB pomogła też w utworzeniu pierwszego na świecie laboratorium cyfrowej robotyki w architekturze. Niedawno, podczas 17. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, austriackie biuro architektoniczne Maeid zaprezentowało np. najnowszą technologię druku 3D dla przemysłu budowlanego z wykorzystaniem robotów ABB.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę