Rozstrzygnięto konkurs manus 2021

Rozstrzygnięto konkurs manus 2021 igus

Miliony części maszyn z tworzyw sztucznych są wykorzystywane w instalacjach, urządzeniach i silnikach. Jednak, prawie żaden inny materiał nie jest tak niedoceniany w inżynierii mechanicznej jak plastikowe łożysko ślizgowe. Aby zademonstrować potencjał technologii łożysk polimerowych dla innowacyjnych systemów, w 2003 r. zorganizowano pierwszy konkurs manus. Po ponad 3000 zgłoszeń konkurs świętuje w tym roku swoją 10 edycję.

Zastosowania przemysłowe polimerowych łożysk ślizgowych, które są poszukiwane i wyróżniane, odznaczają się techniczną, ekonomiczną i ekologiczną wydajnością, jak również kreatywnością konstruktorów. W centrum uwagi znajduje się techniczna przewaga tworzyw sztucznych w budowie maszyn: gdzie można było rozwiązać uciążliwy problem, odkryć nowe możliwości lub trwale ulepszyć aplikację za pomocą tulei z tworzywa sztucznego.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Łożyska polimerowe, jedne z najmniejszych elementów maszyn, odgrywają szczególną rolę. W maszynach do krojenia bananów, w pełni automatycznych ekspresach do kawy, elektrycznych łodziach na pedały i sztucznych sercach. Łożyska ślizgowe wykonane z wydajnych polimerów są atrakcyjną opcją, ponieważ nie wymagają smarowania ani konserwacji.

Użytkownicy na całym świecie polegają na polimerowych tulejach, czego świadectwem jest 10 nagroda manus. W tym roku do konkursu wpłynęły 582 zgłoszenia z 41 krajów, z czego aż 104 aplikacje pochodzą z Polski. Jury, składające się z przedstawicieli branży przemysłowej, biznesu i badań wybrało cztery aplikacje spośród globalnych kandydatów oraz pięciu laureatów polskiej edycji konkursu. Rozwiązania wyróżniają się techniczną i ekonomiczną wydajnością oraz kreatywnością.

Polska edycja konkursu manus 2021. Kto zwyciężył?

Pierwsze miejsce w polskiej edycji konkursu manus 2021 zajęła firma Prodromus, otrzymując nagrodę pieniężną w wysokości 2000 złotych, za urządzenie do reedukacji chodu dla osób z porażeniem mózgowym, przepukliną oponowo-rdzeniową, rozszczepem kręgosłupa oraz po urazach. Polimerowe łożyska zostały zastosowane m.in. w manipulatorze o pięciu stopniach swobody dla każdej z kończyn, podporze ustalającej wysokość podparcia korpusu pacjenta czy zmianie głębokości położenia korpusu pacjenta.

Srebrny manus polskiej edycji konkursu wędruje do firmy Harpo. Nowoczesna maszyna brajlowska to narzędzie do nauki, komunikacji, gier oraz drukarka i notatnik w jednym. Jest wsparciem przy pierwszej interakcji technologicznej dla niewidomych dzieci. Komponenty ślizgowe igus wykorzystywane są w mechanizmie tłoczącym Brajla. Pozwalają one na ruch zarówno obrotowy, jak i liniowy matrycy tłoczącej.

Brązowy manus to wolnoobrotowe złącze elektryczne wyprodukowane przez firmę Kryza Technologies & Enterprises. Urządzenie wykorzystywane jest w wymagających warunkach oczyszczalni ścieków. Praca pod wpływem oparów kwasu siarkowodorowego w ciągłym ruchu wymagała zastosowania bezsmarowych, odpornych na korozję i kwasoodpornych wkładek ślizgowych łożysk wahliwych PRT.

Jubileuszowa, polska edycja konkursu, to również dwa wyróżnienia. Bezobsługowe połączenia ruchowe maszyn rolniczych firmy Agrimet  wykorzystujące tuleje ślizgowe iglidur TX1 oraz ramię spawalnicze do spawania profili teleskopowych stosowanych w dźwigach teleskopowych od firmy Telemond.

Ogólnoświatowa edycja konkursu manus. Oto nagrodzeni

Złoty manus wędruje do firmy Kässbohrer Geländefahrzeug AG za PowerBully. PowerBully jest pojazdem terenowym o dużej ładowności. Może być używany na przykład do układania linii energetycznych i telefonicznych, gaszenia pożarów, analizy gleby lub mulczowania. Wszystkie jego elementy muszą być niezwykle wytrzymałe i zdolne do przenoszenia dużych sił. Inżynierowie skonsultowali się z firmą igus i wybrali łożyska ślizgowe iglidur TX1 ze splotem XXL.

Srebrny manus przypadł niemieckiej firmie Forstreich GmbH za sterowany radiowo, akumulatorowy klin do ścinki drzew. Dla ruchów liniowych klina konstruktorzy zastosowali podwójne szyny drylin W z polimerowymi oprawami stojakowymi. Zastosowano w nich również łożyska ślizgowe iglidur G. Dzięki tym komponentom klin przejmuje siły promieniowe przez długi okres użytkowania, nawet w środowisku zawierającym brud, piasek i wióry drzewne. Trzecie miejsce zajęła z kolei francuska firma Arcora za fasadowy system chroniący przed słońcem z pamięcią kształtu. Na stykach elementów ruchomych i stałych, inżynierowie zastosowali łożyska sferyczne igubal, polimerowe łożyska ze stałym kołnierzem iglidur J oraz miniaturowe szyny prowadzące drylin N.

W tym roku po raz pierwszy wręczono nagrodę zielonego manusa: za stosowanie polimerowych łożysk ślizgowych w projektach nastawionych zrównoważony rozwój. Nagroda trafiła do fińskiej firmy Finbin za opracowanie inteligentnego, zasilanego energią słoneczną kosza na śmieci. Ważne jest, aby wszystkie elementy kosza były trwałe i nie wymagały konserwacji, dlatego w głowicach zaciskowych klapy, pedału i prętów napędowych zastosowano łożyska ślizgowe z trybopolimeru iglidur G. Łożyska te pracują bez zewnętrznych środków smarnych i są niewrażliwe na kurz oraz brud.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę