Systemy mocowania ważnym elementem wyposażenia maszyn

Systemy mocowania ważnym elementem wyposażenia maszyn Adobe Stock – sorapolujjin

Producenci systemów mocowania stoją przed wyzwaniem zwiększania ich możliwości w odpowiedzi na konieczność mocowania elementów o nierównych, zaokrąglonych lub zakrzywionych kształtach. Niezależnie od tego, czy mowa o spawaniu, cięciu czy innego rodzaju obróbce – nowe technologie pozwalają na pracę z elementami o trójwymiarowej geometrii.

Na jakość i wydajność obróbki wpływa wiele czynników – przede wszystkim parametry obrabiarki, ale też dobór narzędzi i często niedoceniany sposób mocowania detalu. Ten ostatni element odpowiada m.in. za stabilne utrzymanie przedmiotu i zwiększenie efektywności obrabiarki. Od niego także zależy czas trwania wymiany obrabianego detalu.

Powiązane firmy

Kipp Polska Sp. z o.o.
ITA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.

Szeroki wybór

Przy wyborze systemu mocowania trzeba w pierwszej kolejności określić zadania obróbcze i do nich dopasować optymalne rozwiązanie. Różnorodność funkcji maszyn obróbczych i realizowanych przez nie zadań pociąga za sobą konieczność rozwoju systemów mocujących, których oferta jest bardzo bogata.

Do standardowych rozwiązań zalicza się m.in. systemy: modułowy, zespołowy, imadłowy, z punktami zerowymi, One Touch oraz wielokrotny system mocowania. W przypadku skomplikowanych elementów dobrze się sprawdzają – ze względu na uniwersalność – systemy mocowania pięcioosiowego.

Projektowane są także niestandardowe rozwiązania, dostosowane do wymagań klienta. Rozwój mocowań wynika z rozwoju maszyn obróbczych. Klienci poszukują systemów, które umożliwiają szybkie, stabilne i powtarzalne zamocowanie detalu. Muszą one sprostać rosnącym wymaganiom co do jakości i dokładności wytwarzanych produktów. Klienci zwracają również uwagę na redukcję kosztów procesu.

Ustalić i zamocować

Przed rozpoczęciem obróbki obrabiany przedmiot musi być odpowiednio ustawiony. W tym celu przeprowadza się dwie czynności: ustalenie i zamocowanie, a służą do tego uchwyty obróbkowe. Mocowanie ma zapewnić niezmienność położenia uchwytu określonego przez elementy ustalające i oporowe. Na przykład spawany metal ma tendencję do rozszerzania i kurczenia się, więc systemy mocowania muszą tak wspierać proces spajania detali, by uniknąć odkształceń.

Precyzyjne pozycjonowanie i wymiarowanie elementów spawanych możliwe jest np. przy użyciu systemu mocującego 3D firmy Demmeler. Pozwala on do każdego zadania dobrać dopasowane rozwiązane mocujące i pozycjonujące obrabiane przedmioty, co prowadzi do dokładnej i efektywnej obróbki. Inteligentne rastry dają niemal nieograniczone możliwości mocowania.

Stoły spawalnicze 3D firmy Demmeler osiągają twardość do 860 w skali Vickersa, co jest możliwe dzięki zoptymalizowanemu procesowi utwardzania Demont, który sprawia, że są one odporne na zużycie.

Inteligentne, modułowe, dopasowane

Na bezproblemowe zamocowanie elementów o złożonych kształtach pozwala także opracowany przez firmę Schmalz system Basic Holding Fixture. Umożliwia on mocowanie elementów do obróbki CNC lub wykonywania pomiarów. Firma ma w swojej ofercie także przyssawkę Balance SSCB, która jest zarówno precyzyjnym systemem mocowania trójwymiarowych elementów o dowolnym kształcie, jak i systemem chwytakowym umożliwiającym automatyczną konfigurację i jednoczesne chwytanie elementów roboczych.

Mocowanie przedmiotów o różnej geometrii i wielkości umożliwiają także innowacyjne systemy firmy Matrix, oferowane przez ITA Polska. Są szybkie, precyzyjne i modułowe, pozwalają na pozycjonowanie elementów na potrzeby pomiaru, obróbki i montażu. Jest to możliwe dzięki poduszkom szpilkowym, obsługującym detale o różnych kształtach i wielkości. Moduły mogą być wykorzystywane .in. do pozycjonowania elementów w czasie badań radiograficznych, obróbki CNC, spawania czy montażu. System pinów dostosowuje się nawet do najbardziej skomplikowanych kształtów.

Matrix może być wykorzystywany do mocowania elementów do pomiaru, jak i obróbki w maszynach CNC.

ITA, system mocujący
Systemy mocowania Matrix, oferowane przez ITA Polska, znajdują zastosowanie w precyzyjnym pozycjonowaniu przedmiotów

Mocowanie pięcioosiowe

W obróbce skomplikowanych elementów dobrze sprawdzają się systemy mocowania pięcioosiowego. Na przykład imadło o symetrycznej obudowie, charakteryzujące się wysoką precyzją pracy, odpowiada za idealne wycentrowanie obrabianego detalu.

Takie pięcioosiowe imadło kompaktowe oferuje np. firma Kipp. Wysoka stabilność mocowanego elementu osiągnięta została dzięki oddzieleniu strumienia siły i pozycjonowania. Dzięki zastosowaniu systemów modułowych w obróbce pięcioosiowej osiągana jest uniwersalność, która sprzyja ograniczaniu kosztów procesu. Przykładem jest system Uni Lock Kipp przeznaczony do mocowania elementów o skomplikowanym kształcie. Pozwala on na przeprowadzenie dowolnego typu obróbki. Obrabiany detal wymaga zaledwie jednego mocowania do przeprowadzenia całego procesu. W ofercie firmy znajdziemy także łącznik zaciskowy 5D, który jest wykonany z aluminium o dużej wytrzymałości. Służy on m.in. jako wszechstronny instrument do pozycjonowania na obrabiarkach lub podczas prac montażowych. Pozwala na szybką i wygodną bezstopniową regulację w pięciu osiach.

Kipp, systemy mocujące
System Uni Lock firmy Kipp przeznaczony jest do mocowania elementów o skomplikowanym kształcie

Przy wyborze odpowiednich systemów mocowań dobrze jest skorzystać z pomocy doradców technicznych. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie zoptymalizowanej kosztowo i jakościowo produkcji. Na przykład firma Schunk w ramach programu Total Tooling oferuje swoim klientom możliwość bezpłatnego przetestowania produktów.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę