Systemy wspierające przewody. Charakterystyka i zastosowanie

Red Rooster
Reklama
Reklama

Bezproblemowa praca w przypadku wielu urządzeń wymaga doprowadzenia do nich energii ze źródła zasilania.

Bezproblemowa praca w przypadku wielu urządzeń wymaga doprowadzenia do nich energii ze źródła zasilania. Inne z kolei wymagają dodatkowo stałego dostępu do niezbędnych w pracy elementów, jak np. sprężone powietrze, czy choćby możliwość przesyłania i odbierania danych z komputera. Prąd, powietrze, oraz komendy kontrolne dostarcza się przy pomocy odpowiednich kabli oraz rur. I właśnie w celu ich jak najlepszej ochrony, jak i poprawienia bezpieczeństwa, stosuje się specjalne systemy wspierające przewody.

Reklama

Czym jest system wspierający przewody?

System wspierający przewody to nic innego, jak odpowiednio dostosowana konstrukcja umożliwiająca bezpieczne doprowadzenie przewodów z niezbędnymi mediami wprost do urządzeń dźwigowych, takich, jak np. wciągniki, wysięgniki czy suwnice. Dzięki jego zastosowaniu możliwe staje się takie podwieszenie wszystkich kabli i węży, aby nie przeszkadzały w pracy, a jednocześnie zapewniały wysoki poziom bezpieczeństwa i wygody w sterowaniu pracą konkretnych maszyn.

Mobilność całego systemu umożliwia bezproblemowe kontrolowanie ruchu urządzeń dźwigowych bez ryzyka, że przewody będą się naciągać, zahaczać o inne elementy konstrukcyjnie, czy też, że zostaną wystawione na zagrożenia naruszające ich integralność. Mogłoby to w konsekwencji doprowadzić do wzrostu ryzyka wystąpienia awarii lub sytuacji zagrożenia życia.

Jednym z najpopularniejszych systemów wspierających przewody jest system Festoon, radzący sobie doskonale w wielu gałęziach przemysłu.

Powiązane firmy

Reklama

Budowa systemu Festoon

Swoją nazwę, system Festoon zawdzięcza sposobowi ułożenia kabli na podobieństwo zwisających girland (festoon z języka angielskiego oznacza właśnie girlandę). Przewody utrzymywane są na specjalnych wózkach wyposażonych w uchwyty, zwisając na bezpiecznej wysokości w taki sposób, aby nie przeszkadzać w pracy urządzenia, umożliwiając mu zachowanie pełnego zakresu użyteczności.

W zależności od modelu i miejsca zastosowania, wózki montowane są na jednym z kilku typów torów. Ilość wykorzystanych wózków dobierana jest w zależności od długości przewodów oraz planowanego zakresu ruchu całego urządzenia.

Sam system Festoon występuje w kilku wariantach, które doskonale sprawdzają się w różnorakich gałęziach przemysłu:

C-Track to jeden z najpopularniejszych standardów wykorzystywany przede wszystkim w prostszych i mniejszych urządzeniach dźwigowych, systemach zraszaczy, urządzeniach myjących (np. w myjniach samochodowych), itp. Jego podstawową zaletą jest wysoka niezawodność. Charakteryzuje się przekrojem toru w kształcie litery „C”, gdzie koła wózka poprowadzono wewnątrz toru.

I-Beam to standard wykorzystywany przede wszystkim w urządzeniach dźwigowych o znacznie większym tonażu, wykorzystywanych m.in. w miejscach rozładunku kontenerów, lub halach produkcyjnych. W wypadku tego systemu, wózki poruszają się po torze o przekroju w kształcie litery „I” z kołami umieszczonymi po obu stronach toru.

Square/Diamond Track to system stworzony na potrzeby zagiętych torów jazdy, przekrój poprzeczny przypomina kształtem diament. Tego typu standard ze względu na bardzo dużą łatwość czyszczenia, najlepiej sprawdza się w środowisku pracy charakteryzującym się wysokim zanieczyszczeniem atmosfery.

System Festoon C-Track od Red Rooster Poland

Firma Red Rooster, producent wysokiej klasy urządzeń dźwigowych, w swojej ofercie posiada system wspierający przewody FESTOON C-TRACK. Umożliwia on transport płaskich przewodów, okrągłych kabli i węży powietrznych o różnej grubości, szerokości, średnicy oraz wadze.

Poszczególne elementy systemu wykonywane są w zależności od docelowego środowiska pracy ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej, z torem pojedynczym, jak i rozszerzonym. Profile ze stali nierdzewnej sprawiają, że system ten posiada możliwość zdobycia certyfikatu ATEX - niezbędnego przy wykorzystaniu urządzeń w strefach zagrożonych wybuchem, jak i w zastosowaniach morskich.

Dbałość o klienta i otwarcie się na jego potrzeby sprawia, że Red Rooster dostarcza system FESTOON również w wersji zakrzywionej o maksymalnym promieniu 1,25 m. Jest to wersja dostępna na specjalne zamówienie.

Dlaczego systemy wspierania przewodów są tak ważne?

Prowadzenie i rozwój firmy w sektorze przemysłu ciężkiego to bez wątpienia bardzo trudne i wymagające zadanie. Nie tylko ze względu na konieczność stałej analizy sytuacji rynkowej, czy też utrzymywanie płynności finansowej, ale również przez zapewnianie pracownikom maszyn i urządzeń gwarantujących bezpieczeństwo, jak i możliwość wykonywania określonych obowiązków w jak najkrótszym czasie.

Dbałość o wysoki standard pracy powinna iść w parze z wyposażaniem firmy we wszystkie niezbędne akcesoria, które wspomagają osiągnięcie jego odpowiedniego poziomu. Zastosowanie w tym celu systemów wspierania przewodów nie tylko porządkuje, ale również zabezpiecza miejsca, gdzie przebywają pracownicy znacznie zmniejszając ryzyko powstania niebezpiecznych dla życia i zdrowia sytuacji.

Dodatkowo system ten chroni same przewody przed nadmiernym rozciąganiem, tarciem i innymi negatywnymi skutkami długotrwałej pracy, które mogłyby doprowadzić do awarii. A co za tym idzie przestojów w produkcji wiążących się również ze stratami finansowymi.

Z tego właśnie powodu inwestycja w odpowiednie systemy wspomagające, jak choćby te wspierające przewody, powinna stanowić podstawowy element w budżecie każdego przedsiębiorstwa chcącego odnieść sukces na rynku.

Autor: Sebastian Przygoda, Manufacturing Director, Red Rooster Poland - 10 lat doświadczenia w branży dźwigowej.

Red Rooster Poland - firma z ponad 25-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w projektowaniu, produkcji, sprzedaży, wynajmie i serwisie urządzeń dźwigowych. Oddziały Red Rooster ulokowane są w Szkocji, Polsce i Anglii, obsługując klientów z 36 krajów.

Więcej na temat firmy można znaleźć na oficjalnej stronie Red Rooster Poland.

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama