Szach-mat wykonany magiczną ręką

igus
Reklama
Reklama

Studencki projekt „Chess Buddy” umożliwia rozegranie partii szachów bez przeciwnika przy użyciu systemu liniowego o niskich drganiach od igus.

W ramach projektu „Chess Buddy”, który stanowi część pracy dyplomowej, Sebastian Jahn oraz Julian Krydl opracowali nową generację robota przystosowanego do gry w szachy. Roboty te w bezpośredni sposób odpowiadają na ruchy przeciwnika-człowieka i same niezależnie od niego przesuwają figury. Napędzane silnikiem wewnętrzne części Chess Buddy składają się z dwóch aluminiowych wałków o wysokiej precyzji, na których bezsmarowne łożyska ślizgowe drylin R dzięki elektromagnesowi umożliwiają płynne i ciche przesuwanie figur szachowych.

Reklama

Rozegranie partii szachów od zawsze wymagało obecności dwóch graczy. W przypadku braku jednego z nich z pomocą może przyjść Chess Buddy opracowany przez Sebastiana Jahna i Juliana Krydla. Powstał on w centrum technicznym w Szkole Mechatroniki i stanowił część pracy dyplomowej. Celem było zaprojektowanie robota zdolnego do przesuwania figur na szachownicy, jak również rozpoznawania ruchów wykonanych przez człowieka oraz wycofania się z błędnych ruchów. Studenci sami podjęli się opracowania budowy robota. W toku procesu zdecydowali się zamontować robota pod szachownicą.

Aby umożliwić przesuwanie figur szachowych, Julian Krydl oraz Sebastian Jahn wybrali te zawierające magnes. Główną zaletą jest możliwość umieszczenia ich za pomocą elektromagnesu pod szachownicą w dwuosiowym systemie liniowym. Po pierwszym użyciu głośnych prowadnic recyrkulacyjnych łożysk kulkowych stosowanych w systemach liniowych Sebastian Jahn zwrócił się o wsparcie do młodych inżynierów (Young Engineers Support) z igus. Wynikiem współpracy pomiędzy młodymi inżynierami a mobilną grupą wsparcia od igus była decyzja o zastosowaniu aluminiowych wałków o dużej precyzji z łożyskami polimerowymi drylin RJMP. Zapewniają one płynną i delikatną pracę ze względu na brak konieczności ich smarowania. Silnik krokowy Nema 17 napędza system liniowy.

Reklama

Aby rozpoznać rodzaj ruchu wykonanego przez przeciwnika, Chess Buddy odczytuje je za pomocą czujników Halla. Wykrywają one, czy magnes jest umieszczony na polu czy nie, a następnie obliczają trakcję. Kolejne szachowe ruchy robota są sterowane przez program komputerowy i realizowane przez układ liniowy. Poziom trudności robota może być dostosowany do poziomu umiejętności człowieka, co sprawia, że robot przystosowany do gry w szachy idealnie sprawdza się jako partner treningowy.

Źródło: igus

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama