Wysoce modułowe i dokładne przyrządy do pomiaru kształtu

Wysoce modułowe i dokładne przyrządy do pomiaru kształtu Pixabay

Nowe przyrządy do pomiaru kształtu serii Rondcom Nex, które mogą mierzyć równocześnie, i z wysoką dokładnością, kształt, średnicę i powierzchnię, zostały stworzone przez firmę Accretech z myślą o ich modułowości, dzięki czemu są odpowiednie do różnorodnych zadań pomiarowych i mogą być odpowiednio doposażane. Nowe rozwiązania, takie jak potencjometr i czujnik AutoForceDetector, sprawiają, że mierzenie jest znacznie efektywniejsze.

Seria przyrządów z innowacyjnym designem cechuje konsekwentna budowa modułowa. Z wielu wariantów klient może skonfigurować system odpowiedni do swoich indywidualnych potrzeb. Może on też wyposażyć system w stolik do pozycjonowania w wersji manualnej, z możliwością późniejszego wymiany ich na wersję CNC, jeśli wymagany będzie wyższy stopień automatyzacji. Częścią takiego rozwiązania są stoły przesuwne CNC do złożonych detali z wieloma asymetrycznymi pozycjami pomiarowymi i z opcją umożliwiającą pomiaru wielu detali w jednej partii. Rozwiązanie takie zapewnia bezpieczeństwo inwestycyjne i wysoką elastyczność pod względem przyszłych zadań pomiarowych.

Seria Rondcom Nex zapewnia najwyższą dokładność ruchu obrotowego i ruchu po linii prostej w swojej klasie (0,02+3,2H/10000) µm i 0,15 µm (Z300). Umożliwiają to łożyskowane pneumatycznie stoły obrotowe z bardzo wysoką dokładnością rotacji. Ze względu na swoją budowę cechuje je szczególnie niski nakład konserwacyjny i duża trwałość. Przyrządy Rondcom Nex Rs umożliwiają dodatkowo pomiary chropowatości o wysokiej dokładności zgodnie z DIN EN ISO w kierunku liniowym R i X oraz w kierunku rotacji na obwodzie detalu.
 
Dla dzisiejszych wymogów kontroli jakości i produkcji, które muszą być coraz elastyczniejsze, nowe uniwersalne stoliki CNC serii Rondcom Nex stanowią optymalne rozwiązanie. Oferują one wiele różnych zastosowań i możliwość pomiaru wielu wymaganych parametrów detali przy jednym zamocowaniu, wszystkie z wysoką dokładnością – mówi Marcus Czabon, Chief Operating Officer w Accretech. – W przeciwieństwie do pojedynczych przyrządów klienci przy pomiarze parametrów kształtu, średnicy i powierzchni nie muszą decydować się na kompromisy dotyczące dokładności. – Zasadniczo zmodyfikowaliśmy całą serię przyrządów do pomiaru kształtów, dzięki czemu nasi klienci w jeszcze większym stopniu wspomagani są pod względem efektywności, oszczędności czasu i automatyzacji.

Grafika

Nowo opracowana głowica pomiarowa AutoForceDetector (AFD) zapewnia ułatwienie pracy i większą efektywność przy pomiarze tolerancji kształtów: Dzięki temu kierunek pomiaru i wymagana każdorazowo siła pomiarowa są ustawiane automatycznie, dzięki czemu zmniejsza się konieczność ingerencji operatora. Funkcja automatycznego dostosowywania siły pomiarowej w połączeniu z opcją T-Stylus umożliwia ciągły pomiar okrągłości, chropowatości i opcjonalny pomiar skrętu bez konieczności wymiany głowicy pomiarowej lub ramienia pomiarowego. Dzięki sterowanemu przez oprogramowanie przełączaniu kierunku pomiaru AFD umożliwia automatyczny pomiar średnicy wewnętrznej i zewnętrznej.
 
Duże korzyści w odniesieniu do efektywności i bezpieczeństwa podczas pomiaru zapewnia w nowej serii Rondcom Nex także potencjometr do kontroli prędkości stolików CNC. Potencjometry są dotąd znane przede wszystkim z urządzeń do pomiaru współrzędnych. W tym celu przyrządy do pomiaru kształtów są wyposażone w pokrętło sterowania i przycisk blokady. Poprzez obrót pokrętła operator przy uruchomieniu programu CNC lub podczas pomiaru w wąskich zakresach elementów może tymczasowo zredukować prędkość tak, że pomiar może być bezpiecznie przeprowadzany pod jego pełną kontrolą. Poprzez zastosowane dalsze funkcje bezpieczeństwa eliminuje się wypadki powodowane przez omyłkową nieprawidłową obsługę lub wadliwe ustawienia.

Grafika


 
W serii dostępne są przyrządy do pomiaru kształtów, do przestrzeni pomiarowej i do otoczenia produkcyjnego, z różnymi kolumnami Z. Dostępne są warianty 300, 500, 900 mm przy takiej samej specyfikacji dokładności pomiarowej. Urządzenia są przeznaczone do detali o maksymalnej wadze do 60 kg. Accretech wyposażyła przyrządy w oprogramowanie, które cechuje przyjazny dla użytkownika interfejs, proste programowanie funkcji Teach In i funkcji analizy oraz funkcjonalności w zakresie przetwarzania danych.

Źródło: Accretech

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę