Wytrzymałe przewody w produkcji pysznych herbatników

Reklama
Reklama

Firma Ing. Polin E. C. jest światowym producentem systemów do wytwarzania ciastek i chleba. W zakresie okablowania od wielu lat polega na produktach, doświadczeniu i wiedzy firmy LAPP.

W fabryce ciastek co godzinę wyrabia się, formuje, piecze, chłodzi i pakuje tysiące wyrobów cukierniczych. Szerokie przenośniki transportują je z miejsca na miejsce. Ciastka w procesie produkcji są przenoszone na wałki, które pocieniają ciasto, a następnie na układarki, gdzie gotowe herbatniki są układane jeden obok drugiego. W międzyczasie tysiące ciastek piecze się w piecach o długości pociągu metra. Ta perfekcyjna synchronizacja wymaga dużego doświadczenia, które firma Polin, z siedzibą w Weronie, zdobywa od 1929 r.

Pierwsze piece tunelowe Polin powstawały już w latach 30. XX w. Obecnie piece i maszyny z Werony ze względu na ich wysoką jakość i wydajność są wykorzystywane na całym świecie w wytwarzaniu ciastek, chleba i słodkich wypieków. Firma projektuje i produkuje unikatowe rozwiązania, które pozwalają osiągnąć wysoką wydajność, ciągłość działania oraz optymalizację czasu i kosztów.

Reklama

4000 kg herbatników na godzinę

Systemy z Werony są wykorzystywane również w Azji. To tam firma zbudowała niedawno linię produkcyjną pracującą z wydajnością ok. 4000 kg herbatników na godzinę, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Aby linia była niezawodna, Polin do jej produkcji używa tylko niezawodnych i wytrzymałych komponentów. W przypadku automatyzacji opiera się na wiedzy specjalistycznej firmy Automation System. Ona również ma siedzibę w Weronie i od 1999 r. projektuje i produkuje oprogramowanie oraz rozwiązania sprzętowe dla automatyki przemysłowej, w tym dla systemów do pieczenia Polin.

W zakresie systemów połączeń System Automation polecił współpracę z firmą LAPP. Eksperci od automatyki wspólnie ze specjalistami z LAPP zaprojektowali system okablowania dla nowej linii produkcyjnej. Składa się on z trzech części: 60 m przewodu umieszczono w maszynie kształtującej ciastka, 104 m przewodu – w piecu tunelowym, a 150 m – w układzie chłodzenia. Oprócz przewodów sterujących Ölflex i systemu konfekcjonowanych przewodów Ölflex Connect firma LAPP dostarczyła kompleksowe rozwiązania transmisji danych dla sieci przemysłowych. Pakiet składał się z: przewodów do transmisji danych Etherline Cat. 5 dla sieci przemysłowej Profinet, które pasują do złączy przemysłowych EPIC DATA RJ45 i M12, przewodu krosowego Etherline oraz przemysłowych przełączników sieciowych Etherline Access U05T i U08T.

Przełączniki sieciowe Etherline Access wraz z patchcordami LAPP
Reklama

Szybko, kompleksowo i wydajnie

Poleciliśmy firmę LAPP jako dostawcę, ponieważ byliśmy przekonani, że jakość i szeroki asortyment jej produktów z pewnością spełnią specjalne wymagania firmy Polin w tym projekcie – mówi Massimo Urbani, właściciel Automation System. 

LAPP jest idealnym partnerem z wielu powodów: po pierwsze firma jest znana z wysokiej jakości i długowieczności swoich produktów. W przypadku uszkodzenia przewodu dochodzi do zatrzymania systemu, czyli wyrzucenia ton ciasta lub przypalonych herbatników, na to nie możemy sobie pozwolić. Ponadto firma LAPP była w stanie zaoferować nam kompleksowe rozwiązania, w tym również dla przemysłowej transmisji danych, a to wszystko z jednego źródła i przy wysokim poziomie wiedzy o produktach i rozwiązaniach. Ponadto przy wyborze odpowiednich komponentów prowadziliśmy liczne konsultacje, a to też dla nas dodatkowa wartość – wyjaśnia Urbani.

Kolejną dużą zaletą, według właściciela Automation System, było dokonywanie zakupów online i krótkie terminy dostaw. Rozszerzone certyfikaty (IEC/EN, UL/UR, CSA, EAC) gwarantowały również natychmiastową zdolność operacyjną w różnych zastosowaniach w przemyśle spożywczym.

Ścisła współpraca naszych ekspertów z naszymi klientami i partnerami to podstawa. Klienci muszą być zadowoleni z naszej współpracy – podsumował Marco Artoli, product manager w LAPP Italia. – Poszukiwanie wyjątkowej jakości połączyło Polin, System Automation i LAPP w tym trudnym projekcie, a nasze kompletne rozwiązania w dziedzinie komunikacji przemysłowej zrobiły wrażenie na klientach.

Źródło: Lapp

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama