Sebastian Kanikuła
Polska gospodarka oraz szanse i zagrożenia w rozwoju dla firm w nadchodzącym 2015 roku widziane oczami przedsiębiorców i menadżerów w naszym kraju.
Zdalny nadzór procesów spawania zarówno ręcznego, jak i z wykorzystaniem automatów czy w instalacjach zrobotyzowanych.
Roboty przemysłowe mogą dziś stanowić tańszą i bardziej efektywną alternatywę dla tradycyjnego frezowania. Wykorzystanie ich do obróbki frezarskiej otwiera nowe możliwości wytwarzania dużych i skomplikowanych elementów, które nie muszą być bardzo dokładne.
Nowoczesne wciągniki są zwrotne i szybkie oraz przystosowane do precyzyjnego podnoszenia i przenoszenia elementów o różnej wadze i różnych gabarytach.
Według większości ekspertów przyszłość światowego przemysłu obróbczego należy do technologii laserów światłowodowych (inaczej włóknowych lub fiber). Już teraz wycinarki i laserowe urządzenia spawające zaczynają sukcesywnie wypierać lasery typu CO2 czy Nd:YAG, a rynek laserów światłowodowych rośnie niemal dwa razy szybciej niż reszta branży laserowej.
Zrobotyzowanie procesów paletyzacji i pakowania gwarantuje odpowiednią wydajność pakowania i wysyłki produktów.
U wiodącego producenta naczep, firmy Wielton, która dziś wykorzystuje już kilkanaście robotów spawalniczych w kilku liniach produkcyjnych, mija właśnie 10 rocznica wdrożenia pierwszych aplikacji spawalniczych firmy Valk Welding.
Znajdujące coraz więcej zastosowań w przemyśle hartowanie laserowe przeprowadza się w celu uzyskania twardej i odpornej na ścieranie struktury warstwy wierzchniej. Technologia ta sprawdza się w przypadku wszystkich materiałów, które podlegają hartowaniu ogniowemu i indukcyjnemu. Hartowanie laserowe jest dziś w pełni zautomatyzowane i umożliwia hartowanie obiektów o niemal dowolnie skomplikowanej geometrii.
O tym, jak trudnym przedsięwzięciem inżynieryjnym i logistycznym jest budowa zdolnego pomieścić dziesiątki tysięcy widzów stadionu, niech świadczy fakt, że mają z tym problem nawet w stolicy światowej piłki nożnej – Brazylii.
Rozmowa z z Ewą Mańkiewicz-Cudny, prezes FSNT-NOT, o działalności jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce, rozwoju polskiej innowacyjności oraz pozycji i roli inżyniera we współczesnym świecie.