Do tej pory odpady drewniane wymagały kosztownej utylizacji i, w najlepszym przypadku, były wykorzystywane do wytwarzania energii w spalarniach. Naukowcy z Fraunhofer Institute opracowali innowacyjne metody wykorzystania tego cennego surowca do produkcji biowodoru w niemieckim regionie Schwarzwald.
Pływająca kawiarnia, eko pawilon i kapsuła uważności – to część projektów studenckich, które powstały na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLab.
Naukowcy opracowali nowy "atrament", który umożliwia drukowanie 3D obiektów z drewna. Materiał ten może zmniejszyć ilość drewna marnowanego podczas wytwarzania różnych produktów.
Zrównoważony rozwój łączy się z innowacyjną technologią — igus prezentuje na Targach Hanowerskich łożyska wieńcowe wykonane z WPC
Branża drzewna zmaga się z kryzysem. Pojawiają się choćby pierwsze doniesienia o zwolnieniach grupowych. Niemniej jednak, obok tych negatywnych wieści, widać również sygnały świadczące o poprawie sytuacji dla tego ważnego sektora polskiej gospodarki.
Specjaliści z Polski, Finlandii, Norwegii, Łotwy, Słowenii i Hiszpanii łączą siły, żeby zredukować emisję dwutlenku węgla w branży budowlanej i ograniczyć zapotrzebowanie na nowe surowce.
22 sierpnia 2023 r. Komisja Europejska ogłosiła w dzienniku ustaw decyzję o wszczęciu formalnego dochodzenia w sprawie obchodzenia istniejących ceł antydumpingowych przez rosyjskich i białoruskich producentów sklejki brzozowej oraz niektórych europejskich importerów.
W dniach 15-19 maja ANCA zaprezentuje w Hanowerze najnowsze rozwiązania w zakresie maszyn, narzędzi, oprogramowania i symulacji do elastycznej i ekonomicznej produkcji ostrzy, obrotowych narzędzi skrawających i zastosowań PCD
Jak doszło do tego, że produkty Oakywood stały się znane na całym świecie? I jaki związek z tym ma firma Seron? Mateusz Haberny – założyciel marki – zgodził się przybliżyć historię rozwoju swojej firmy.
Onestree to marka, która powstała z marzeń i pasji do drewna. Firma bez stolarskich tradycji rodzinnych, w której rzemiosło łączy się ze sztuką, a rzemieślnicy mają artystyczne dusze. „Ogranicza nas tylko własna kreatywność” – mówią jej twórcy.
Jakie wyzwania czekają przemysł drzewny? Ograniczenia w podaży drewna, trudności ze znalezieniem pracowników oraz spowolnienie gospodarcze - to główne mankamenty tego sektora. Jak w takiej sytuacji utrzymać obecne, wysokie tempo rozwoju sektora, który w przypadku branży meblowej wynosi aż 8% rocznie?
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?