Czeka nas dynamiczny wzrost w segmencie cobotów

Raport: Czeka nas dynamiczny wzrost w segmencie cobotów Universal Robots

Najnowsze badania firmy analitycznej Interact Analysis pokazują, że w 2021 r. rynek cobotów zanotował wzrost o prawie 45%. W najbliższych pięciu latach średni roczny wzrost sprzedaży robotów współpracujących ma wynieść ponad 20%. Motorem napędowym tych wzrostów będą Chiny, a w ujęciu branżowym: sektor logistyczny i usługowy.

  • Globalna sprzedaż cobotów osiągnęła rekordowy poziom w 2021 r. i wyniosła 31 325 sztuk
  • Rynek cobotów przekroczy 2 miliardy dolarów do 2026 r.
  • Branże logistyczna i usługowa będą długoterminowymi czynnikami napędzającymi wzrost na rynku cobotów

Według prognoz Interact Analysis do 2026 r. rynek robotów współpracujących będzie trzykrotnie większy niż w 2021 r., przekraczając 2 miliardy dolarów, a liczba nowych cobotów na rynku osiągnie poziom 100 000 sztuk rocznie. Według szacunków w drugiej połowie obecnej dekady mają się utrzymać średnie roczne stopy wzrostu (CAGR) na poziomie ok. 20%.

Liderem tego wzrostu sprzedaży cobotów pozostaną Chiny, których przewaga nad regionami EMEA i obu Amerykami jeszcze się zwiększy. Udział Chin w globalnych dostawach robotów współpracujących wzrośnie z 49,1% w 2021 r. do 54,4% w 2026 r. Odpowiada to rocznej sprzedaży chińskich cobotów na poziomie ok. 50 tys. sztuk. Badania pokazują, że chiński CAGR dla cobotów w latach 2022-2026 wyniesie 29% i będzie najwyższy spośród wszystkich liczących się rynków. Autorzy raportu przewidują także spory potencjał wzrostu cobotów w obu Amerykach (z 5-letnim CAGR na poziomie 19,4%), choć wciąż udział obu amerykańskich kontynentów w sektorze cobotów pozostanie najmniejszy.

wykres przychody ze sprzedaży cobotów
Szacowane globalne przychody ze sprzedaży cobotów i ich dynamika w latach 2018–2026; źródło: Interact Analysis

Głównym celem producentów robotów współpracujących w najbliższych latach pozostanie dostosowanie ich do nowych potencjalnych zastosowań. Obecnie obserwujemy duże zainteresowanie wykorzystaniem cobotów w takich branżach jak medycyna, edukacja, logistyka czy gastronomia. W przyszłości możemy liczyć na dużo większe zainteresowanie cobotami w przemyśle wytwórczym, gdzie będą pomagać wypełniać luki spowodowane ciągłymi niedoborami siły roboczej.

– Pandemia COVID-19 uwypukliła problemy związane z niedoborem siły roboczej, co skłaniało wielu przedsiębiorców do inwestowania w roboty współpracujące. Nasze badania pokazały, że gdy jeden z konkurentów zainwestuje w roboty współpracujące i okaże się to strzałem w dziesiątkę, pojawia się efekt domina – mówi Maya Xiao, starszy analityk w Interact Analysis. – W 2021 r. globalne dostawy cobotów osiągnęły fenomenalny wzrost o 44,6% rok do roku. Roboty współpracujące są wykorzystywane jako forma „zabezpieczenia na przyszłość”, ponieważ pandemia stwarza tak dużą niepewność, że firmy nie wiedzą, czego się spodziewać. Rocznie przewidujemy 20-30% wzrost rynku aż do 2026 r.

Źródło: Interact Analysis

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę