Czym są i do jakich zadań wykorzystywane są manipulatory przemysłowe?

MM Magazyn Przemysłowy

Aby odciążyć pracowników, umożliwić bardziej elastyczny transport i operowanie cięższymi ładunkami, a także usprawnić pracę w zakładzie, stosowane są m.in.: podnośniki, żurawie, suwnice i manipulatory przemysłowe. Spośród tych wszystkich dźwignic na uwagę zasługują ergonomiczne manipulatory przemysłowe, których użycie znacząco poprawia efektywność, bezpieczeństwo i komfort pracy.

Transport bliski w zakładach produkcyjnych wymaga przenoszenia różnych – nierzadko bardzo ciężkich lub niewygodnych do noszenia ze względu na gabaryty, niewygodny uchwyt lub wręcz nie można dotykać ładunków ze względów na technologię produkcji – ładunków. Osoby zatrudnione w zakładzie, wedle przepisów BHP, mogą przenosić ładunki o masie nieprzekraczającej 30 kg w przypadku zatrudnienia stałego lub do 50 kg w przypadku pracy dorywczej. Tego typu ładunki nie mogą być przenoszone na dalsze odległości niż 25 m i na wysokość nie większą niż 4 m.

Powiązane firmy

Dalmec Polska Sp. z o.o.

Czym jest manipulator przemysłowy?

Mechaniczna konstrukcja manipulatorów jest zintegrowana z różnymi systemami równoważenia wagi przenoszonego ładunku. Jest to narzędzie wspierające operatora, który steruje manipulatorem bezpośrednio, wykorzystując do sterowania siłę własnych mięśni.

Manipulatory przemysłowe zostały zaprojektowane do płynnego oraz precyzyjnego podnoszenia, przenoszenia i manipulowania (obracania, czy pozycjonowania) ładunków w obrębie ograniczonego stanowiska pracy. Zasada działania manipulatorów polega na zwielokrotnianiu siły użytej przez operatora. Urządzenia tego typu odznaczają się udźwigiem od kilku do ponad tysiąca kilogramów.

Jak zbudowane są manipulatory przemysłowe?

Istnieje wiele rodzajów klasyfikacji manipulatorów przemysłowych, spośród których jedną z najważniejszych jest ich rodzaj zasilania. Pod tym względem wyróżnia się manipulatory elektroniczne oraz pneumatyczne.

Konstrukcyjnie możemy wyodrębnić dwie sekcje manipulatorów. Podzielone są one na chwytak odpowiadający za chwytanie i manipulowanie ładunkiem oraz na elementy konstrukcyjne umożliwiające transport uchwyconego ładunku w obrębie ograniczonego stanowiska ramienia manipulatora. Do chwytania i transportowania przedmiotów manipulatory wykorzystują zwykle siłowniki pneumatyczne, silniki elektryczne i układy hydrauliczne.

Układy podnoszące ładunek mogą być wykonane na bazie sztywnego układu ramion lub podwieszone na linkach. Manipulatory montowane są do posadzek lub płyt bazowych na tzw. kolumnach, mogą być podwieszane na wózkach jezdnych, suwnicach, a także przytwierdzone na stałe do sufitu lub konstrukcji. Zależnie od budowy manipulatora, wykorzystywane są one głównie w pracach montażowych i przy obracaniu lub pozycjonowaniu ładunków w przestrzeni.

Do jakich prac wykorzystywane są manipulatory przemysłowe?

Manipulatory doskonale sprawdzają się do odciążania pracowników w trudnych i wyczerpujących fizycznie pracach powtarzalnych i ciągłych, redukując zmęczenie czynnika ludzkiego i ryzyko występowania schorzeń układu szkieletowo-mięśniowego, a tym samym poprawiając bezpieczeństwo pracy w zakładzie przemysłowym.

Źródło: Dalmec

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę