Do czego służy prasa mimośrodowa i jak wybrać właściwą?

Do czego służy prasa mimośrodowa i jak wybrać właściwą? TFM

Decyzję o zakupie prasy mimośrodowej dobrze poprzedzić dokładniejszym sprawdzeniem tematu, aby finalnie wybrana maszyna w pełni spełniała oczekiwania i wymagania danej produkcji. Michał Marczyński, specjalista w zakresie plastycznej obróbki blach w firmie TFM, w udzielonym wywiadzie rozwiewa wszelkie wątpliwości co do wyboru prasy, jej zastosowań oraz możliwości.

Do czego służy prasa mimośrodowa?

Prasy mimośrodowe znajdują zastosowanie w wielu obszarach produkcyjnych związanych z szeroko rozumianą obróbką metali. Służą głównie do wykonywania prac takich jak wybijanie (perforowanie), cięcie i okrawanie (okuwanie) detali. Do głównych cech pras mimośrodowych możemy zaliczyć stabilność, niezawodność oraz relatywnie małą awaryjność. Niewątpliwie największymi zaletami pras mimośrodowych są szybkość oraz precyzja działania.

Powiązane firmy

Technologie Formowania Metali Sp. z o.o.

W jakich przypadkach prasa mimośrodowa jest lepszym wyborem niż prasa hydrauliczna?

Rozważając zakup prasy, należy wziąć pod uwagę rodzaj generowanego nacisku. W przypadku prasy mimośrodowej nominalny nacisk maszyny generowany jest kilka milimetrów przed osiągnięciem DMP (Dolny Martwy Punkt), natomiast w przypadku prasy hydraulicznej nacisk nominalny generowany jest od razu po rozpoczęciu ruchu przez suwak. W związku z tym w przypadku produkcji polegającej głównie na wybijaniu otworów, cięciu lub okrawaniu, lepszym rozwiązaniem będzie prasa mimośrodowa – detal będzie wykonany poprzez „uderzenie”. Z kolei w sytuacji, w której produkcja polega na formowaniu (kształtowaniu) detali, gięciu lub przetłaczaniu, najlepszym rozwiązaniem będzie prasa hydrauliczna, ponieważ nacisk będzie generowany równomiernie od samego początku oddziaływania na materiał.

Konstrukcja pras mechanicznych  wysięgowa czy ramowa?

Rozważając zakup prasy, należy przemyśleć, jaka konstrukcja będzie najlepsza dla naszego typu produkcji. Przede wszystkim rodzaj konstrukcji definiować będzie nam: wymagany nacisk, gabaryt detalu który określa wielkość narzędzia oraz operacje jakie będą wykonywane na detalu.

Prasy wysięgowe (typ C) wykonywane są do 250 ton nacisku i idealnie sprawdzają się w produkcji prostych, małych detali które nie wymagają narzędzi postępowych, dzięki czemu gabaryt narzędzia jest relatywnie mały i bez problemu jesteśmy w stanie zamontować go w centralnym punkcie stołu/suwaka. Ze względu na konstrukcję pras wysięgowych, maksymalne wymiary stołów wynoszą około 900x1400mm.

Prasa

Prasy ramowe (typ H) wykonywane są od około 100 ton nacisku – górną granice stanowią możliwości produkcyjne producenta. Prasy te, dedykowane są do produkcji skomplikowanych detali które mogą zostać wykonane tylko poprzez użycie skomplikowanych narzędzi postępowych o dużym gabarycie lub dla detali których wymiar wymaga zastosowania stołów, które nie są w zasięgu pras wysięgowych. Ze względu na konstrukcję, stoły (roboczy i suwak) mogą być znacznie większe niż w prasach wysięgowych – mówimy tutaj o wymiarach stołów w granicach 3000x1400mm.

Jakie są kluczowe parametry dla optymalnego wyboru prasy?

Optymalny wybór prasy dla poszczególnych produktów odgrywa kluczową rolę. Nieodpowiedni wybór rodzaju prasy (mimośrodowa / hydrauliczna), a także jej parametrów może skutkować problemami produkcyjnymi, szybkim zużywaniem się elementów prasy lub w najgorszym wypadku, brakiem możliwości wykonania detalu. Dlatego też przed wybraniem danego rodzaju i modelu prasy, należy skonsultować wykonalność detalu z narzędziownią. Do odpowiedniego doboru prasy musimy poznać parametry takie jak:

* rodzaj prasy: mimośrodowa czy hydrauliczna,
* nacisk wymagany do wykonania detalu,
* nacisk jaki powinna mieć prasa,
* wymiary narzędzia wraz z minimalnymi gabarytami stołów (dolny stół roboczy i suwak),
* prześwit w DMP,
* orientacyjna długość skoku.

Co wpływa na bezpieczeństwo pracy podczas użytkowania pras mimośrodowych?

Nowoczesne prasy mimośrodowe gwarantują najwyższy poziom zabezpieczenia operatorów oraz serwisantów, dzięki zastosowaniu: pneumatycznego sprzęgła/hamulca kontrolowanego przez elektrozawory, kurtyn świetlnych zabezpieczających przestrzeń roboczą z przodu maszyny, mechanicznych osłon bocznych, wyposażonych w wyłączniki krańcowe, wyłączników krańcowych zainstalowanych na otwieranych elementów obudów prasy czy też hydraulicznego wyłącznika przeciążeniowego.

Dlaczego warto sięgać do doświadczonych i sprawdzonych producentów pras?

Wybierając prasę mimośrodową, oprócz dopasowania jej parametrów do założonej produkcji należy również zwrócić uwagę na jej producenta. Polski rynek pras mimośrodowych pełen jest producentów europejskich oraz azjatyckich. Są na nim również montownie, które kupują praktycznie gotowe prasy mimośrodowe i dorabiają do nich osłony lub inne oprzyrządowania dodatkowe, a następnie sprzedają je pod swoim logo jak produkt europejski. Dlatego podczas wyboru prasy ważne jest poznanie potencjalnego producenta/dostawcy, w celu zminimalizowania ryzyka zakupu prasy o wątpliwej jakości wykonania.

Grafika

I z tego miejsca pragnąłbym serdecznie polecić włoską markę Pressix – firmę z wieloletnią tradycją która w swojej ofercie posiada prasy mimośrodowe o nacisku od 25 do 630 ton. Wybierając tę firmę, możemy być pewni, że elementy mechaniczne prasy zostały wykonane z najwyższą starannością oraz z odpowiednio dobranych materiałów. Dodatkowo konstrukcje pras zostały poddane analizie MES o minimalizuje odkształcenia podczas pracy maszyny. Wykorzystane w prasach Pressix komponenty renomowanych firm gwarantują płynna i bezproblemową prace prasy.

Dzięki temu, że Pressix jest producentem pras mimośrodowych, a nie importerem czy montownią, ma w pełni wyposażony magazyn części zamiennych które jest w stanie dostarczyć do swoich klientów nawet w 3 dni robocze! Dodatkowo, bliska współpraca TFM z producentem daje możliwość personalizacji prasy dokładnie pod nasze wymagania – niejednokrotnie potrzebne są odchyłki od standardu, aby udało się dopasować prasę do produkcji, które producent może wykonać.

Źródło: TFM

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę