Energia przesłana bezprzewodowo

JAXA
Reklama
Reklama

 

Japońscy naukowcy z Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) opanowali technologię, która umożliwia przesyłanie energii na odległość.

To przełom w nauce. Bezprzewodowa transmisja może uwolnić odbiorców od kabli. Na razie badania znajdują się w bardzo wczesnej fazie. Japończycy z wykorzystaniem mikrofal przesłali 1,8 kilowata na odległość 55 metrów. To wystarcza, by zasilić czajnik elektryczny. Do wysłania energii naukowcy nie potrzebowali specjalnych warunków, takich jak np. próżnia. Co więcej przesył odbył się precyzyjnie w wybrany punkt – bezpośrednio do odbiornika.

Reklama

Eksperyment ma być częścią planowanego w przyszłości projektu Space Solar Power Systems, czyli budowy sztucznych farm słonecznych krążących na orbitach, na wysokości około 36 tysięcy km nad ziemią. – Zgromadzona w kosmicznych panelach solarnych energia miałaby być transmitowana na ziemię za pomocą mikrofal lub wiązek laserów – tłumaczy Yasuyuki Fukumuro, szef badań JAXA. Eksperci sądzą, że zastosowanie futurystycznej technologii w praktyce będzie realne około 2040 r.

Reklama

źródło: Rzeczpospolita

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama