„Ludzka ręka” niezbędna w produkcji

TU Darmstadt
Reklama
Reklama

W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej mówi się o wpływie automatyki na sektor przemysłowy. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy roboty w pełni zastąpią ludzi i co w takim przypadku stanie się z zatrudnionymi pracownikami? 

Wraz z pojawieniem się koncepcji produkcji 4.0, polegającej na rejestrowaniu i wymianie danych przy użyciu technologii takich jak przemysłowy internet rzeczy (Industrial Internet of Things, IIoT), cloud computing i obliczenia kognitywne zautomatyzowany przemysł uległ gruntownej przemianie. Przemysł motoryzacyjny jest jednym z kluczowych sektorów produkcji, w znacznym stopniu wykorzystującym automatyzację w celu usprawnienia produkcji. Obecnie przedsiębiorstwa produkcyjne muszą radzić sobie z szeregiem wyzwań: począwszy od niedoborów kadrowych i odpływu siły roboczej z naszego kraju, a skończywszy na upowszechnieniu się modelu „gospodarki na żądanie”, który wymusza na producentach szybkie dostosowywanie się do zmieniających się trendów i oczekiwań konsumentów.

Reklama

Przykładem firmy, która dzięki wprowadzeniu modernizacji pozytywnie wpłynęła na wyniki biznesu, może być spółka Troy Design & Manufacturing (TDM) specjalizująca się w wytłaczaniu metali w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Firma TDM do sprawnego funkcjonowania potrzebowała zautomatyzowanego systemu śledzenia produktów, który umożliwiałby również nadzór nad każdym etapem ponad 150 codziennych modyfikacji pojazdów w centrum modyfikacyjnym w Chicago.

Chcąc usprawnić procesy prowadzone w firmie, zainstalowano czytniki RFID, które zapewniły większą precyzję tych procesów. Wskutek wdrożenia infrastruktury śledzenia pojazdów spółka Troy Design & Manufacturing zyskała szereg korzyści biznesowych. Operatorzy są bardziej skoncentrowani na wykonywanych zadaniach, a przebieg ich prac został usprawniony dzięki ograniczeniu obowiązków związanych z dokumentacją i śledzeniem dokumentów w formie papierowej.

Dzięki rezygnacji z tradycyjnego, ręcznego, papierowego śledzenia ponad 90% operacji w firmie TDM jest już zautomatyzowanych, co skutkuje poprawą produktywności. Nowe możliwości pozwolą kadrze kierowniczej na pełny wgląd w operacje i zapewnią możliwość rejestrowania każdego procesu, tworząc przy tym zasoby danych. Pozyskane informacje – ostatecznie analizowane przez ludzi, a nie przez maszyny – zwiększą wydajność produkcji, co w konsekwencji może prowadzić do oszczędności. Wykorzystanie IIoT w produkcji umożliwia wsparcie monitorowania zapasów surowców w czasie rzeczywistym.

Reklama

Dzięki takim rozwiązaniom pracownicy mogą na bieżąco nadzorować stan magazynowy i w razie potrzeby zamawiać nowe materiały, co zwiększa poziom wydajności i pozwala zminimalizować ewentualne przerwy w łańcuchu dostaw. Rozwój robotyki oraz Sztucznej Inteligencji (AI) pozytywnie wpływa na rozmaite procesy w takich sektorach jak produkcja, transport i logistyka (T&L). Roboty są w stanie wykonywać prozaiczne, powtarzalne zadania bez utraty koncentracji i błędów. Mogą one również bez problemu dotrzeć do trudno dostępnych dla człowieka miejsc w magazynie i dokładniej oceniać stan liczbowy materiałów.

Według prognoz firmy doradczej McKinsey do 2030 r. gospodarka rynkowa może stracić 800 mln miejsc pracy – jednak to tylko hipoteza. Otóż z drugiej strony powstaną nowe miejsca pracy w innych gałęziach przemysłu, w szczególności usługach, oraz wytworzą się nowe specjalizacje dla odpowiedzialnych za nadzór tych zautomatyzowanych procesów lub podprocesów, jak również w firmach IT specjalizujących się w rozwiązaniach internetu rzeczy. W rzeczywistości zarówno w sektorze produkcji, jak i transportu oraz logistyki automatyzacja zwiększy produktywność, ale ludzki aspekt zawsze będzie potrzebny.

Źródło: Zebra Technologies

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama