Nowe wyposażenie polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego

Nowe wyposażenie polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego EuRoPol Gaz SA

Na polskim odcinku Gazociągu Jamalskiego trwają prace, które w perspektywie zmian w europejskim systemie dystrybucji, mają utrzymać wydajność instalacji i zwiększyć ich bezpieczeństwo cybernetyczne. Technologie dostarcza koncern ABB.

W ramach umów serwisowych podpisanych z firmą EuRoPol Gaz, właścicielem polskiej nitki gazociągu, który transportuje gaz z terenów Rosji, ABB odpowiada m.in. za rozwój i aktualizację oprogramowania oraz serwis systemów sterowania i części urządzeń pomocniczych na wszystkich pięciu tłoczniach gazu polskiego odcinka. Działanie ma być realizowane do końca 2022 r.

Serwis obejmuje modernizację systemów automatyki oraz wdrożenie nowych cyfrowych rozwiązań. W stałej gotowości do pracy utrzymywane są systemy pomocnicze: filtry, zawory, układy elektryczne, systemy napędowe, systemy pomiaru ciśnienia i przepływu. Ma to zapewnić odpowiednią dostępność i bezpieczeństwo instalacji. Z kolei systemy cyfrowe wykorzystywane w tłoczniach na bieżąco otrzymują dodatkowe funkcjonalności, nowe zabezpieczenia i tzw. łaty.

Szybciej i precyzyjniej

„Sercem” układu, który odpowiada za odpowiedni przesył gazu, jest rozproszony system sterowania (DCS), w tym przypadku ABB Ability 800 x A. Jego oprogramowanie było pierwotnie dostosowywane do specyfiki konkretnych tłoczni. Każda tłocznia to w zasadzie zaawansowany technologicznie zakład realizujący złożone procesy, więc rola takiego DCS jest nie do przecenienia. Obecnie trwają pracę nad aktualizacją systemu 800 x A do najnowszej wersji. Dzięki temu poprawiona zostanie skalowalność instalacji, łatwiej będzie można też wprowadzać ewentualne zmiany do procesu tłoczenia i przesyłu gazu.

Dodatkowo, w wyniku prac modernizacyjnych, możliwa są już zdalna diagnostyka i monitoring instalacji. Pozwala to na precyzyjniejszą i szybszą analizę procesów przy zachowaniu rygorystycznych reżimów sanitarnych. To kolejna korzyść, jaką dają cyfrowe technologii. „Patchowanie” oprogramowania na polskim odcinku gazociągu jest konieczne nie tylko ze względu na cyberbezpieczeństwo nitki, ale i rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej.

ABB jako kluczowy partner

ABB dostarczała technologie do pierwszych tłoczni gazu, budowanych jeszcze w latach 90. Historia zatacza koło. Cieszymy się, że znów możemy wykorzystać swoje doświadczenie w obszarze IT dla przemysłu i rozwijać tę krytyczną infrastrukturę o najnowocześniejsze cyfrowe rozwiązania – mówi Marcin Góralski, dyrektor serwisu w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce.

Mimo coraz większej dywersyfikacji dostaw gazu gazociąg Jamał – Europa pozostaje jedną z najważniejszych nitek w europejskim systemie energetycznym. Na polskim odcinku znajduje się pięć stacji kompresorowych, czyli tłoczni gazu. Ich głównym zadaniem jest podnoszenie ciśnienia gazu do poziomu umożliwiającego sprawny przesył. Koncern ABB był wykonawcą wszystkich pięciu tłoczni gazu znajdujących się na terenie Polski.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę