Pionierskie projekty nominowane do nagrody Steel Prize 2023

Pionierskie projekty nominowane do nagrody Steel Prize 2023 SSAB

Jury nominowało cztery projekty, które mają szansę zdobyć nagrodę Swedish Steel Prize 2023. Nominowane zastosowania są innowacyjnymi przykładami najnowocześniejszych technologii, wykorzystujących możliwości oferowane przez wysokiej jakości stale SSAB. Zwycięzca zostanie wyłoniony podczas ceremonii mającej się odbyć 11 maja w Sztokholmie.

Cieszymy się, że projekty nominowane do tegorocznej nagrody wytyczają drogę do bardziej zrównoważonej przyszłości. Dwa projekty dotyczące akumulatorów mechanicznych wykazały wręcz tak innowacyjne zastosowanie stali, że nie mogliśmy zdecydować między nimi. Zatem, nominowaliśmy obydwa – mówi Eva Petursson, przewodnicząca jury Swedish Steel Prize oraz szefowa działu badań i innowacji SSAB.

DigJim z Norwegii – ultraszybki system konserwacji mechanicznej

Innowacyjny projekt, zainspirowany przez użytkowników i zaprojektowany z myślą o szybkiej wymianie na miejscu elementów zabezpieczających łyżki koparek. Ten opatentowany system umożliwia nowe, elastyczne i zrównoważone sposoby prowadzenia prac konserwacyjnych. Ponadto, dzięki wykorzystaniu wytrzymałości i odporności materiału na ścieranie, konstrukcja zębów systemu DigJim skutkuje potwierdzonym wzrostem wydajności.

Pionierskie projekty nominowane do nagrody Steel Prize 2023 zdjęcie w treści artykułu

Nowy ultraszybki system konserwacji mechanicznej o niższym koszcie posiadania i zwiększonej wydajności DigJim został nominowany do nagrody Swedish Steel Prize 2023.

Gestamp z Hiszpanii – przedni dolny wahacz

W zastosowaniu o wysokich wymaganiach Gestamp wykorzystuje maksymalnie wytrzymałość materiału i jego podatność na formowanie. Przedni dolny wahacz jest istotną częścią podwozia i ma kluczowe znaczenie dla codziennej eksploatacji a także dla bezpieczeństwa.  Ten przedni dolny wahacz wykorzystuje zaawansowaną technologię formowania ze zoptymalizowaną pojedynczą konstrukcją, umożliwiającą wprowadzenie nowych poziomów wytrzymałości materiałów.

Pionierskie projekty nominowane do nagrody Steel Prize 2023 zdjęcie w treści artykułu

Za opracowanie zoptymalizowanego przedniego dolnego wahacza o lepszych właściwościach użytkowych i niższym koszcie firma Gestamp otrzymała nominację do nagrody Swedish Steel Prize 2023.

Green Buffers ze Szwecji – technologia sprzęgów kolejowych nowej generacji

Green Buffers wprowadza wysokowytrzymałą stal do pochłaniania energii pomiędzy wagonami kolejowymi w celu zwiększenia bezpieczeństwa pociągów. Ta technologia sprzęgów nowej generacji umożliwia tworzenie bardziej zaawansowanych rozwiązań projektowych na zamówienie i oferuje większą liczbę dobrze zdefiniowanych poziomów pochłaniania energii. Dzięki możliwości modernizacji istniejących pociągów, zwiększone bezpieczeństwo transportu kolejowego ma potencjał szybkiego wdrożenia.

Pionierskie projekty nominowane do nagrody Steel Prize 2023 zdjęcie w treści artykułu

Green Buffers zawdzięcza nominację do nagrody Swedish Steel Prize 2023 zupełnie nowemu systemowi, inspirowanemu wizją całkowitego wyeliminowania wykolejeń w wyniku kolizji.

Levistor z Wielkiej Brytanii i ZOOZ z Izraela – akumulator mechaniczny do szybkiego ładowania

Te akumulatory mechaniczne o wysokiej mocy wykorzystujące nową konstrukcję ze stalowym kołem zamachowym to zrównoważone rozwiązania dla bardziej zrównoważonego świata. Akumulatory mechaniczne charakteryzują się większą trwałością użytkową, brakiem degradacji i mniejszym śladem materiałowym w porównaniu z akumulatorami chemicznymi. W tym unowocześnionym rozwiązaniu stalowym, bezpieczniejsza praca jest również osiągana poprzez zastąpienie tradycyjnych konstrukcji koła zamachowego warstwami stali o wysokiej wytrzymałości, co pozwala odizolować awarie i ograniczyć uszkodzenia.

Pionierskie projekty nominowane do nagrody Steel Prize 2023 zdjęcie w treści artykułu

Dzięki nowej konstrukcji stalowych kół zamachowych, zapewniającej większe bezpieczeństwo, większą trwałość użytkową i niższe koszty cyklu życia materiału nadającego się w 100% do recyklingu, przedsiębiorstwa Levistor i ZOOZ zostały nominowane do nagrody Swedish Steel Prize 2023.

Najbardziej prestiżowa nagroda stalowa na świecie

Nagroda Swedish Steel Prize jest przyznawana innowacjom w zakresie inżynierii, współpracy i stali, które prowadzą do lepszego i bardziej zrównoważonego świata. Inspiruje inżynierów, projektantów i wynalazców do dalszego eksplorowania nieograniczonego potencjału stali.

Źródło: SSAB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę