Przemysł 4.0 w polskich firmach – projekt European Digital Innovation Hub

Przemysł 4.0 w polskich firmach Pixabay

1 stycznia 2023 r. oficjalnie wystartował projekt European Digital Innovation Hub, czyli Europejskie Centrum Innowacji Cyfrowych. Projekt ma na celu pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom w odpowiedni sposób wdrożyć nowe technologie do swoich firm, a także uświadamiać podmioty sektora publicznego, że przemysł 4.0 to ważny temat dla polskich firm przemysłowych, które chcą być konkurencyjne na rynku.

Przedsięwzięcie skierowane jest do przedsiębiorstw produkcyjnych, które mają plan rozwijać się w takich tematach jak: inteligentna robotyzacja, AI, cyberbezpieczeństwo, additive manufacturing, łączność 5G, czy IoT.

Jako działający już od 2019 r. hub innowacji cyfrowych hub4industry, zdajemy sobie sprawę, że proces automatyzacji i cyfryzacji polskich przedsiębiorstw w zgodzie z ideą przemysłu 4.0 wymaga czasu, ale przede wszystkim właściwego ukierunkowania firm i nieustającej edukacji. Po to właśnie zbudowaliśmy nasze konsorcjum z doświadczonymi i sprawdzonymi partnerami. Wspólnie z takimi instytucjami jak: ASTOR (wraz z Improvement Factory), T-Mobile Polska (wraz z hubraum i T-Systems Polska), AGH, Politechnika Krakowska, BIM Klaster, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny, Entra Group, ReliaSol, ICsec, jako EDIH będziemy wspierać wszystkich przedsiębiorców zdecydowanych na wprowadzenie do swoich firm innowacyjnych rozwiązań technologicznych – wyjaśnia Aleksandra Błaszczak, koordynatorka projektu European Digital Innovation Hub.

Szkolenia, demonstracje, usługi doradcze, testowanie technologii w zakładach produkcyjnych to wszystko czeka na przedsiębiorców, którzy zechcą z nami współpracować. Planujemy także prowadzić szeroko zakrojone działania informacyjno-promocyjne, które pomogą zrozumieć, że nie tylko warto, ale wręcz należy wprowadzać do swoich firm nowoczesne technologie, my pomożemy to zrobić w odpowiedni sposób. Hub4industry to również działania związane z budowaniem sieci współpracy pomiędzy dostawcami technologii, odbiorcami rozwiązań, innowatorami, inwestorami oraz pomiędzy innymi EDIHami w całej Europie – tłumaczy Bartosz Józefowski, wicedyrektor ds. przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym.

Projekt jest realizowany na terenie Polski południowej w województwach: małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim, ale również dla klientów z całej Polski. Operatorzy projektu za główne cele obrali sobie:

  • zwiększenie świadomości małych i średnich przedsiębiorstw na temat zmian w przemyśle;
  • stymulowanie popytu na przemysł 4.0;
  • szkolenie kadr przemysłu 4.0;
  • wsparcie wybranych firm poprzez usługi Test before Invest.

Największa wartość, jaka płynie z udziału w konsorcjum hub4industry to szeroko rozumiana współpraca. Zarówno ta wewnętrzna - pomiędzy konsorcjantami o zróżnicowanej ekspertyzie i doświadczeniu, jak również ta z firmami na zewnątrz, dla których hub4industry ma komplementarną ofertę. Mam tu także na myśli to, że jesteśmy w stanie dostarczyć polskim firmom przemysłowym rozwiązania, które w kontekście usprawniania procesów, łączą różnorodne technologie m.in. mechaniczne, informatyczne, komunikacyjne czy robotyczne. Wszystko po to, by unowocześniać te firmy i wprowadzać je w przemysł przyszłości – komentuje Andrzej Garbacki, wiceprezes ds. robotyzacji w Astor.

Źródło: Krakowski Park Technologiczny

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę