Regał automatyczny Modula do bezbłędnej kompletacji

Regał automatyczny Modula do bezbłędnej kompletacji Baumalog

Sektor e-commerce to bardzo wymagająca i dynamicznie rozwijająca się branża, w której liczą się m.in. dostępność szerokiego asortymentu oraz szybki czas dostawy. Aby móc sprostać wymaganiom klientów, warto mieć dobrze funkcjonujący i zorganizowany magazyn.

Idealnym rozwiązaniem w tym zakresie dla branży e-commerce są regały windowe Modula, które pozwalają przechowywać cały asortyment w sposób uporządkowany i optymalnie wykorzystujący dostępną przestrzeń pomieszczenia. Dzięki kilku dostępnym pakietom oprogramowania Modula WMS użytkownik jest w stanie sprawnie zarządzać zamówieniami i  generować je dla operatorów regału, znać dokładną liczbę posiadanych artykułów, prognozować wymaganą ilość zapasów oraz w łatwy sposób przeprowadzać inwentaryzację.

Firma Centrum Elektroniki z Tarnowskich Gór zajmuje się produkcją oraz sprzedażą elektroniki użytkowej wielu producentów oraz marek własnych i posiada w swojej ofercie ponad 12 tysięcy produktów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w dziale logistycznym firma wysyła około 2 tysiące paczek dziennie. Wraz ze wzrostem sprzedaży i potrzebą powiększenia magazynu Centrum Elektroniki postanowiło wdrożyć regał windowy Modula do składowania drobnych artykułów. Dostarczony regał mierzy 10 metrów i ma 83 półki o nośności 500 kg każda.

Regał

Modula wyposażona została w zewnętrzne okno dostępowe z podwójnym systemem dostarczania półek, dzięki czemu kompletacja zamówień może być realizowana szybciej. Aby uniknąć pomyłek podczas kompletacji, regał został dodatkowo wyposażony we wskaźnik laserowy, listwę alfanumeryczną LED oraz oświetlenie okna zewnętrznego. Zarządzanie gospodarką magazynową oraz sterowanie regałem odbywa się poprzez oprogramowanie magazynowe Modula Link zintegrowane z systemem ERP. Podczas kompletacji zamówień operator ma zaplanowaną trasę realizacji zleceń, dzięki czemu w chwili dotarcia do regału Modula półka z potrzebnym artykułem pojawia się w oknie dostępowym.

Dzięki automatycznemu pomiarowi wysokości artykułów oraz dynamicznemu rozmieszczeniu półek automatyczne regały Modula pozwalają przechowywać asortyment o różnych gabarytach, zachowując minimalną odległość między półkami i w pełni wykorzystując dostępną przestrzeń regału. Korzystanie z regałów Modula znacznie usprawnia proces kompletacji dzięki dostarczaniu towaru bezpośrednio do operatora, bez potrzeby chodzenia i szukania w różnych lokalizacjach magazynu. Konstrukcja regałów windowych pozwala przechowywać towary w  sposób bezpieczny oraz chroni przed uszkodzeniami i kurzem – estetycznie wyglądające i niezniszczone opakowanie ma istotny wpływ na opinię klienta po otrzymaniu przesyłki. W celu zabezpieczenia dostępu do produktów przez osoby niepowołane możemy przydzielić uprawnienia do określonych artykułów lub półek konkretnym operatorom za pomocą czytników: kart dostępu, EKS lub RFID. W razie potrzeby zwiększenia powierzchni składowania modułowa budowa regałów windowych pozwala na łatwą rozbudowę istniejącego systemu bądź zmianę lokalizacji.

Regał

Automatyczne systemy składowania Modula, oprócz znacznego usprawnienia procesów magazynowych i produkcyjnych, mogą w dużym stopniu przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i ergonomii. W przypadku tradycyjnych regałów pracownicy często zmuszeni są korzystać z drabin, podestów czy nawet wspinania się po regałach, aby dostać się do żądanego towaru. Systemy Modula dostarczają towar bezpośrednio do operatora, który ma dostęp do nich na ergonomicznej wysokości. W Polsce wyłącznym autoryzowanym dealerem regałów automatycznych Modula jest firma Baumalog – ekspert w zakresie automatyzacji składowania i przepływu materiałów.

Źródło: Baumalog

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę