Spada liczba wypadków w przemyśle

KGHM

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące wypadków przy pracy w pierwszym kwartale 2020 r. Ich liczba w całej gospodarce spadła aż o 10,5% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Nieznacznie zmniejszyła się także liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz zanotowano kolejny spadek wskaźnika wypadkowości.

Polski przemysł jest w bardzo trudnej sytuacji. Lockdown gospodarki, który nastąpił w naszym kraju w drugim tygodniu marca, negatywnie odbił się kondycji tego sektora. Według danych GUS, produkcja przemysłowa w marcu była niższa o 2,3% w porównaniu z marcem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 5,6%.

Przetwórstwo przemysłowe z mniejszą liczbą wypadków

Przemysł od lat utrzymuje się w pierwszej trójce najniebezpieczniejszych branż, nie tylko pod względem liczby wypadków, ale także ich skutków. Na tym polu zwykle ustępuje budownictwu oraz transporcie i gospodarce magazynowej i tak też było w pierwszym kwartale br. W przetwórstwie przemysłowym zanotowano 6 wypadków śmiertelnych, podczas gdy w budownictwie 7, a w TiGM 8. Jeśli chodzi o całkowitą liczbę wypadków, to wyniosła ona 4652 i była niższa o 7,7% od danych za ten sam okres 2019 r. Warto także zwrócić uwagę na systematycznie spadający wskaźnik wypadkowości (liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących) – w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł on 1,6.

Należy jednak mieć na uwadze, że tegoroczny marzec był inny niż wszystkie do tej pory. Już w drugim tygodniu ogłoszono lockdown gospodarki, który z pewnością nie pozostał bez wpływu na liczbę wypadków w pracy. Jedną z branż najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa jest szeroko pojęta motoryzacja. Spadek sprzedaży i produkcji nowych aut potwierdzają dane – w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep wyniósł on aż o 28,6%. Stanęły fabryki Opla, Fiata i Volkswagena, a wiele innych przedsiębiorstw połączonych z branżą ograniczyło moce produkcyjne. 

Choć lockdown został wprowadzony dopiero w trakcie ostatniego miesiąca badanego kwartału, to niewątpliwie mógł mieć wpływ na liczbę wypadków odnotowanych w tym czasie w przemyśle – mówi Marek Banach, ekspert firmy Krause, posiadającej zakład produkcji drabin w Świdnicy.

Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy

Jak wynika z danych GUS dla wszystkich sektorów, najczęstszą przyczynę wypadków przy pracy niezmiennie stanowi czynnik ludzki. W pierwszym kwartale 2020 r. nieprawidłowe zachowanie się pracownika było powodem 61% wszystkich wypadków. Kolejnymi – niewłaściwy stan czynnika materialnego oraz brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym, które łącznie stanowiły 15% nieszczęśliwych zdarzeń.  

Dane te jasno pokazują, że głównym sprawcą wypadków – niezależnie od branży – jest człowiek, a nie maszyna. Stąd tak duża rola, jaka przypisywana jest odpowiedniej edukacji pracowników i ich dobremu merytorycznemu przygotowaniu do wykonywania obowiązków – podsumowuje Marek Banach.

Źródło: Siemens

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę