Wydajniejszy montaż przy użyciu cobotów HC10

Wydajniejszy montaż przy użyciu cobotów HC10 Yaskawa

Robotyzacja pozwala lepiej wykorzystać potencjał pracowników. Przekonała się o tym założona w połowie lat 40. minionego wieku firma Fagerhult Belysning, w której od 2021 r. trzy roboty współpracujące HC10 pozwalają wydajniej produkować rozwiązania dla branży oświetleniowej.

Fagerhult Belysning, która obecnie stanowi część Fagerhult Group, jednej z wiodących firm branży oświetleniowej w Europie, miała już wprawdzie doświadczenie w zakresie automatyzacji dzięki zastosowaniu pięciu klasycznych robotów Yaskawa Motoman, ale miała niewielkie doświadczenie w zakresie robotów współpracujących. Chcąc samodzielnie stworzyć skuteczne rozwiązanie, firma Fagerhult stanęła przed wyzwaniem podzielenia produktów ze względu na zadania montażowe dla robotów oraz przetestowania, oceny i stworzenia wydajnej aplikacji bez pomocy z zewnątrz.

Powiązane firmy

Yaskawa Polska Sp. z o.o.

Dzięki wstępnemu szkoleniu i wsparciu ze strony firmy Yaskawa, dział automatyki firmy Fagerhult był w stanie samodzielnie przeprowadzić wszystkie testy, ocenić i opracować aplikację.

cobot w fabryce na linii montażowej

Do zadań robota należały:

  • montaż (wejście przewodu/wtyczki),
  • montaż (panel na zatrzaski),
  • przykręcanie śrub (mocowanie sterownika),
  • pobieranie i rozmieszczanie (listwy zaciskowe).

Znaczniki RFID są używane do śledzenia komponentów, które mają być zamontowane w każdym produkcie. Dzięki skanerom bezpieczeństwa roboty mogą pracować na przemian w trybie przemysłowym z pełną prędkością i w trybie współpracy ze zredukowaną prędkością.

Automatyzacja produkcji przy użyciu robotów firmy Yaskawa pozwoliła uzyskać następujące korzyści:

  • zwiększenie dziennej produkcji do ponad 240 sztuk wytwarzanych w produkcji wysokoseryjnej,
  • poprawa ergonomii dzięki redukcji powtarzalnych i uciążliwych zadań wykonywanych ręcznie,
  • opracowanie przyszłościowego systemu, w którym całe doświadczenie i know-how w zakresie aplikacji i programowania pozostaje w firmie.

Takie podejście do automatyzacji sprawiło, że firma Fagerhult postanowiła w przyszłości realizować kolejne projekty z zakresu automatyzacji z wykorzystaniem robotów.

Źródło: Yaskawa

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę