Wzrost popularności technologii czyszczenia suchym lodem
Od czasu wybuchu pandemii Covid-19 świat stoi w obliczu niedoboru środków medycznych i ochrony osobistej. Dlatego też firmy z branży formowania wyrobów medycznych zmuszone są zwiększać swoją produkcję w różnych obszarach. Aby jednak zwiększyć wydajność produkcji, poszukują one rozwiązań dla mało efektywnych procesów produkcyjnych. Jednym z nich jest metoda czyszczenia suchym lodem.
Powszechnie spotykane są nieefektywne procesy czyszczenia i konserwacji w obrębie produkcji. Jednym z takich przykładów jest czyszczenie form do tworzyw sztucznych tradycyjnymi metodami, takimi jak ręczne skrobanie lub kąpiele ultradźwiękowe, które są czasochłonne i powodują długie przestoje. W związku z pandemią Covid-19 wiele zakładów formujących przechodzi zasadniczą zmianę w swoim dotychczasowym modelu czyszczenia narzędzi, urządzeń procesowych i przygotowywania powierzchni wytwarzanych detali. Potrzeba szybkiego i wydajnego mycia przemysłowego jest widzialna na każdym kroku.
Czyszczenie suchym lodem stało się skutecznym rozwiązaniem m.in. dla producentów wyrobów medycznych, którzy zwiększają produkcję w obecnym czasie. Suchy lód bezpiecznie i dokładnie czyści złożone gniazda i otwory odpowietrzające w formach, a także szybko usuwa zadziory i przebłyszczenia z gotowych elementów medycznych – umożliwiając tym samym stałą produkcję wysokiej jakości wyrobów. Jest to proces nieścierny, nie uszkadza form ani oprzyrządowania i pozwala na czyszczenie podczas pracy, gdy sprzęt jest jeszcze gorący i włączony, co umożliwia częstsze i skuteczniejsze oczyszczanie. Dzięki temu znacznie zmniejszają się przestoje produkcyjne, koszty wymiany oprzyrządowania oraz odpady poprodukcyjne przy jednoczesnym zwiększeniu jakości produkcji. Czyszczenie suchym lodem jest również z powodzeniem stosowane w tzw. pomieszczeniach czystych (cleanroom) o klasie powietrza ISO 8 – klasa 100 000.
To właśnie w tej dziedzinie czyszczenie suchym lodem odróżnia się od innych tradycyjnych metod czyszczenia form oraz usuwania zadziorów i gratowania części. Rozwiązania do czyszczenia suchym lodem mają pozytywny wpływ na ogólny sukces wielu firm z branży formowania medycznego w zakresie bezpiecznego zwiększania produkcji.
Jednym z przykładów zastosowania mikrocząsteczek suchego lodu w procesie czyszczenia jest klient firmy Cold Jet, firma RENY Industrial z siedzibą w Chinach – producent włókniny i masek ochronnych na skalę światową. Czyszczenie głowic, matryc i przenośników taśmowych zawsze stanowiły integralną część procesu produkcyjnego zakładu. W obecnej sytuacji potrzebne było jednak rozwiązanie, które pozwoli zwiększyć wydajność produkcji filtrów włókninowych.
Utrzymanie matrycy w czystości jest krytyczną kwestią w celu uzyskania wysokiej jakości wstęgi włókniny. W zakładzie produkcyjnym RENYI proces czyszczenia odbywał się ręcznie, był powolny i żmudny. Firma w zasadzie traciła jeden dzień w tygodniu tylko na czyszczenie głowicy. Głowica matrycy musiała być ogrzewana w piecu przez 4-6 godzin, chłodzona jeszcze przez kilka godzin, czyszczona ciśnieniowo środkami chemicznymi, ponownie suszona w piecu próżniowym, a następnie pracownicy musieli ręcznie zeskrobywać resztki polimerów z otworów matrycy. Całkowity proces czyszczenia matryc z 600 mm otworami trwał ok. 20-24 godzin.
Firma zastosowała urządzenie Cold Jet i3 MicroClean, które wykorzystuje suchy lód w postaci mikrocząsteczek (suchy lód wielkości cukru). Czyszczenie suchym lodem było znacznie szybsze i nie uszkadzało (mechanicznie ani termicznie) matryc. System czyszczenia suchym lodem firmy Cold Jet wykorzystuje nieścierne medium w postaci granulatu zestalonego dwutlenku węgla, który nie uszkadza powierzchni czyszczonej. Czyszczenie suchym lodem jest bezpieczne i nietoksyczne, nie powoduje zanieczyszczeń dalszej części linii produkcyjnej i zmniejsza narażenie pracowników na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych. Proces ten ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami czyszczenia. Jest nieabrazyjny i wydłuża okres użytkowania aktywów, w tym przypadku matrycy do wydmuchiwania polimeru. Dzięki zastosowaniu suchego lodu nie trzeba zeskrobywać nadmiaru polimeru z otworów głowicy. Czyszczenie suchym lodem jest procesem suchym i nie wymaga użycia wody, czy też wanny do czyszczenia ultradźwiękami. Jest on również przyjazny dla środowiska i eliminuje stosowanie chemikaliów.
Źródło: Cold Jet