Zagraniczne inwestycje polskich firm
Po kryzysie związanym z pandemią COVID-19 inwestycje zagraniczne polskich firm wzrosły bardzo szybko. W Europie Środkowej i Wschodniej skoncentrowane jest 50% polskich inwestycji zagranicznych. Pod względem wielkości rynku najbardziej atrakcyjnymi do inwestowania krajami są Czechy i Rumunia, ale nowe perspektywy zaczynają otwierać się też w innych obszarach, m.in. na Bałkanach. To wnioski z raportu przygotowanego przez SpotData, którego partnerem jest UNIQA.
„Polski biznes za granicą. Jak polskie firmy prowadzą ekspansję w Europie Środkowej i Wschodniej”
– Raport pokazuje, w jakim kierunku zmierzają polskie przedsiębiorstwa prowadzące inwestycje zagraniczne oraz co motywuje je do szukania okazji biznesowych w naszym regionie. Chcemy, by doświadczenia firm już inwestujących stały się bazą wiedzy dla firm, które dopiero planują inwestycje. Dlatego w raporcie znajdują się nie tylko wnioski z dotychczasowych trendów, lecz również opinie liderów biznesu, którzy mają doświadczenie w inwestowaniu w regionie – komentuje ekonomista Ignacy Morawski, dyrektor SpotData. – Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że niektóre założenia, którymi kieruje się biznes, muszą ulec rewizji w wyniku toczącej się wojny – dodaje.
Jakie są główne wnioski z raportu?
Ostatni czas to szybki wzrost inwestycji zagranicznych polskich firm. Nie przeszkodziła w tym ani trwająca pandemia, ani wybuch wojny i związane z tym ryzyka. W pierwszej połowie 2022 r. (ostatnie dostępne dane) inwestycje polskich firm były o ok. 50% wyższe niż średnio w poprzednich latach. W dużej mierze wynika to ze wzrostu inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej, które są o 100% wyższe niż średnio w dekadzie do 2020 r.
W regionie Europy Środkowej i Wschodniej skoncentrowanych jest 50% polskich inwestycji zagranicznych. Najwięcej zaś w Czechach.
Wartość zainwestowanego kapitału z Polski
Przeciętny dystans polskich inwestycji zagranicznych wynosi 994 km. Taka jest średnia odległość między Polską a krajami docelowymi inwestycji, ważona udziałem poszczególnych rynków w ogólnej wartości zainwestowanego z Polski kapitału. W przypadku Francji czy Niemiec jest to ok. 2500 km.
Pod względem wielkości rynku najbardziej atrakcyjnymi do inwestowania krajami są Czechy i Rumunia, pod względem poziomu rozwoju – Słowenia, Estonia i Czechy, a pod względem jakości kapitału ludzkiego – Łotwa, Litwa i Rumunia. Ale pod wieloma względami bardzo atrakcyjne w ostatnich latach stały się również kraje bałkańskie, zwłaszcza Chorwacja i Serbia, a pod pewnymi względami również Macedonia Północna i Albania.
Największymi sektorami zaangażowanymi w ekspansję w regionie są przetwórstwo i handel. W ostatnich latach także wiele było firm średniej wielkości, które próbowały swoich sił w ekspansji zagranicznej, zwłaszcza w sektorze technologicznym.
Liczba firm informująca o inwestycjach lub planach inwestycji CEE
– Perspektywy – nawet po spowolnieniu w związku z konfliktem w Ukrainie – wydają się pozytywne na kolejne lata. Rodzimi przedsiębiorcy wciąż będą poszukiwać nowych rynków do rozwoju swojej działalności. – mówi Adam Łoziak, członek zarządu ds. klienta korporacyjnego i mieszkalnictwa, UNIQA w Polsce.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Rynek
Pozrywane łańcuchy dostaw zachęcają polskie firmy do ekspansji zagranicznej
Różne ograniczenia wynikające z pandemii, w tym przede wszystkim lockdowny, dość mocno ograniczyły działalność biznesową wielu przedsiębiorstw. Jednak powoli widać zwiększone zainteresowanie ekspansją na rynkach zagranicznych, które przewyższa już poziomy notowane przed pandemią. Ożywienie inwestycyjne widoczne jest we wszystkich sektorach gospodarki.
– Wojna w Ukrainie niewątpliwie stanowi duże wyzwanie i źródło nowego ryzyka geopolitycznego. Niektóre rynki zostaną na długo odcięte od możliwości inwestowania – dotyczy to zwłaszcza Rosji, lecz do pewnego stopnia również Białorusi. Jednocześnie czynniki, które wpływają na ekspansję polskich firm w innych krajach regionu, pozostają aktualne – podsumowuje Ignacy Morawski.
Inwestorzy rozwijający działalność w regionie muszą pamiętać o kilku zasadach, które zostały zebrane w listę rekomendacji wynikających z raportu. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie wszystkich ryzyk i odpowiednie zarządzanie nimi. Poza tym, biznes w nowym kraju mogą zbudować tylko menedżerowie znający specyfikę lokalnego rynku, a dodatkowo inwestycje muszą mieć odpowiednie zabezpieczenie finansowe.
Źródło: UNIQA